2019 NPC Body BE 1

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Trampas Gougler
Dothan
1. Trampas Gougler
2. Michael Wooten
3. John Campbell

Heavyweight
1. Scott Usry
2. Christopher Dixon

Light Heavyweight
1. Trampas Gougler
2. Michael Wooten
3. Jonathon Wilson
4. Raynier Charfanros

Middleweight
1. Di Angelo Freeman

Welterweight
1. Jeffery Kelly

Novice Heavyweight
1. Michael Wooten
2. Dennis Tredinnick
3. Christopher Dixon
4. Raynier Charfanros

Novice Lightweight
1. Di Angelo Freeman
2. Jeffery Kelly

Novice Middleweight
1. John Campbell
2. Jonathon Wilson

Teen
1. Tony Herring

True Novice Heavyweight
1. Christopher Dixon
2. Joseph Smith

True Novice Lightweight
1. Di Angelo Freeman
2. Jeffery Kelly

Uniform
1. Raynier Charfanros

Masters Over 35
1. John Campbell

Masters Over 40
1. Michael Wooten

FIGURE

Overall Winner
LeAngela Jones
Class A
1. Jessica White

Class B
1. LeAngela Jones
2. Faith Hockman

Class C
1. Tammy Chitwood

Dothan
1. Tammy Chitwood
2. Jessica White

Novice
1. Cheryl Harrison
2. Jessica White
3. Faith Hockman

True Novice
1. Cheryl Harrison
2. Tammy Chitwood

Uniform
1. LeAngela Jones

Masters Over 35
1. Cheryl Harrison
2. Faith Hockman

Masters Over 40
1. LeAngela Jones
2. Tammy Chitwood

BIKINI

Overall Winner
Lyndsey Thurston
Class A
1. Lyndsey Thurston
2. Sydney Connine
3. Ana Tucker

Class C
1. Lana Smith

Class D
1. Bridget Spencer
2. Brentin Wilson

Dothan
1. Bridget Spencer

Novice
1. Ana Tucker
2. Lana Smith

True Novice
1. Bridget Spencer
2. Sydney Connine
3. Emma Dale
4. Ana Tucker
5. Lana Smith

Uniform
1. Lyndsey Thurston
2. Ana Tucker

Masters Over 40
1. Emma Dale
2. Ana Tucker

Masters Over 50
1. Lana Smith
2. Tammy Cortez

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Blake Rosenkoetter
Class B
1. Matthew Jenkins

Class C
1. Blake Rosenkoetter
2. Robert Frinks
3. Chase Prater

Dothan
1. Blake Rosenkoetter
2. Matthew Jenkins

Novice
1. Robert Frinks
2. Jack McWilliams

Teen
1. Brendan Barber
2. Bennett Scheffler

True Novice
1. Robert Frinks
2. Matthew Jenkins
3. Chase Prater
4. Jack McWilliams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Wooten
Class A
1. David Skrzyplec

Class B
1. Michael Wooten
2. Di Angelo Freeman

Class C
1. Dennis Tredinnick
2. Emanuel Deigado

Dothan
1. Jeffery Kelly

Novice
1. Di Angelo Freeman
2. Jeffery Kelly

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Monica Gronwin

Dothan
1. Monica Gronwin

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Monica Gronwin
2. Melainie Hammond

Dothan
1. Monica Gronwin

Novice
1. Melainie Hammond