2019 NPC Capitol Grand Prix

NPC
Years: 2019 2018 2016 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Emmett Ballard
Armed Forces
1. Jamal Shakeenab

Super Heavyweight
1. Jamal Shakeenab

Collegiate
1. Arian Abedi

Light Heavyweight
1. Emmett Ballard
2. Francis Delloso

Middleweight
1. Shane Snyder

Junior
1. Arian Abedi

Welterweight
1. Allen Horton

Lightweight
1. Patrick Washington

Novice
1. Allen Horton

True Novice Heavyweight
1. Francis Delloso

Masters Over 40
1. Patrick Washington

Masters Over 50
1. Michael Blake

FIGURE

Overall Winner
Rachelle Cannon
Class A
1. Rachelle Cannon
2. Jessica Falborn
3. Elisabet Schober
4. Saydee Ben-Davies
5. Danielle Brown
6. Kyle Shaffer

Class B
1. Eboni Bunch
2. Montavia Hawkins
3. Jennifer Morakis

Class C
1. Taco Barnes
2. Niecy Gathright
3. Sara Mouton
4. Shauna Rhodes

Novice Class A
1. Elisabet Schober
2. Danielle Brown
3. Magdaline Tucker

Novice Class B
1. Niecy Gathright
2. Montavia Hawkins

True Novice Class A
1. Jessica Falborn
2. Danielle Brown
3. Magdaline Tucker

Masters Over 35 Class A
1. Kyle Shaffer

Masters Over 35 Class B
1. Shauna Rhodes
2. Jennifer Morakis

Masters Over 40
1. Taco Barnes
2. Shauna Rhodes
3. Kyle Shaffer

Masters Over 50
1. Niecy Gathright
2. Kyle Shaffer

BIKINI

Overall Winner
Alison Jury
Armed Forces
1. Chelsea Sheehy
2. Katie Berberich

Class A
1. Ashley Omar
2. Chelsea Sheehy
3. Adrienne Offutt
4. Nancy Nguyen

Class B
1. Jonelle Warner
2. Jordan McFee
3. Tiffani Willis
4. Leigh Laurel
5. Ruth Brown
6. Katie Berberich

Class C
1. Alison Jury
2. Nicole Titus
3. Nikki Politi
4. Olivia Horne
5. Elizabeth Anna Mulkey
6. Milagros Castillo Gil
7. Jackie Albanes
8. Kate McCambley

Novice Class A
1. Chelsea Sheehy
2. Adrienne Offutt
3. Nancy Nguyen

Novice Class B
1. Nicole Titus
2. Tiffani Willis
3. Leigh Laurel
4. Elizabeth Anna Mulkey
5. Ruth Brown
6. Kimberly Resnick

True Novice Class A
1. Cherie Leary
2. Angela Watts

True Novice Class B
1. Leigh Laurel
2. Kimberly Resnick

Masters Over 35 Class A
1. Ashley Omar
2. Nancy Nguyen

Masters Over 35 Class B
1. Jackie Albanes
2. Kate McCambley

Masters Over 40
1. Milagros Castillo Gil
2. Cherie Leary
3. Angela Watts
4. Kimberly Resnick

Masters Over 50
1. Katie Berberich

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Adrian Horton
Armed Forces
1. Keith Buckmon

Class A
1. Abdul Kabba
2. Woody Bernardo
3. Josias Cardona
4. Curtis David
5. Jonathan Norwitz
6. Wesley Butler

Class B
1. Avery Saunders
2. Hadj Diebate
3. Utsav Singh

Class C
1. Adrian Horton
2. Resean Harris
3. Eric Welch
4. Keith Buckmon
5. Christopher Grandy
6. Nicholas Colvin
7. Mark Lancaster
8. Deandre Boodhoo-Howard
9. Juan Govens
10. Lawrence Czerpak
11. John Rojas
12. Garret Hallajian

First Responder
1. Adrian Horton

Novice Class A
1. Brian Palmer

Novice Class B
1. Adrian Horton
2. Keith Buckmon
3. Christopher Grandy
4. Nicholas Colvin
5. Deandre Boodhoo-Howard

True Novice Class A
1. Utsav Singh
2. Wesley Butler

True Novice Class B
1. Keith Buckmon
2. Nicholas Colvin
3. Christopher Grandy
4. Juan Govens
5. Garret Hallajian

Masters Over 35
1. Woody Bernardo
2. Keith Buckmon
3. Curtis David

Masters Over 40
1. Brian Palmer
2. Mike Pollard
3. Mark Lancaster

Masters Over 50
1. Juan Govens

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Allen Horton
Armed Forces
1. Matthew Meid
2. Jonathan Manzi

Class A
1. Allen Horton
2. Patrick Washington
3. Jonathan Norwitz
4. JiBron Rogers
5. Michael Gardner
6. Johnny Salinas

Class B
1. Raul Javier
2. Matthew Meid
3. Arian Abedi
4. Bruce Shepherd

Class C
1. Deshawn Macon
2. Lawrence Czerpak
3. John Rojas
4. Paul Misiuda

Novice Class A
1. JiBron Rogers

Novice Class B
1. John Rojas
2. Arian Abedi
3. Paul Misiuda

True Novice Class A
1. Matthew Meid
2. JiBron Rogers
3. Johnny Salinas

True Novice Class B
1. Isaac Rivera-Bagley

Masters Over 35
1. Deshawn Macon

Masters Over 40
1. Mike Pollard
2. Lawrence Czerpak
3. Patrick Washington

Masters Over 50
1. Michael Gardner

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Rachelle Cannon

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Rachelle Cannon