2019 NPC Cascadian Classic

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Justin Shier
Super Heavyweight
1. Josh Musgrave

Heavyweight
1. Justin Shier
2. Ryan Wortman
3. Brandon Paprska
4. Roy Rubio

Light Heavyweight
1. Joshua Armstrong
2. Vince Schroder
3. Kalub Sligar
4. Joe LaRoche
5. Henry Schminke

Middleweight
1. Dillon St. Michael
2. Art Wallace
3. Nathaniel Dahl

Junior
1. Caleb Cruz
2. Austin Creek

Novice Heavyweight
1. Kalub Sligar
2. Ali Alazzawi
3. Henry Schminke

Novice Lightweight
1. Dillon St. Michael

Masters Over 40
1. Michael Huggins
2. Joe LaRoche
3. Eric McCormack

Masters Over 50
1. Art Wallace
2. Tom Stahlberg
3. John Golden
4. David Oxley

FIGURE

Overall Winner
Julia Monroe
Class A
1. Alexandra Edwards
2. Akacia Strafford
3. Wendy Myers
4. Julia Wilson
5. Ruth Duran
6. Natalya Caizza
7. Shelby Hixson

Class B
1. Julia Monroe
2. Jennie Bowden
3. Angela Corbin
4. Shawnda Kerr-Edenfield
5. Heather Campbell
6. Shaundra Watson
7. Bobby Land
8. Christy Young
9. Angela Hayes
10. Jamie Harris
10. Kelly Merrell

Class C
1. Chelsea Daunert
2. Stephanie Beaver
3. Brittney Ragland
4. Anna Kofron
5. Shelly Chhean
6. Sheryl Deigert
7. Lynn Collins

Class D
1. Kimberly Olson

Novice Class A
1. Alexandra Edwards
2. Julia Wilson
3. Shelby Hixson
4. Kelly Merrell

Novice Class B
1. Brittney Ragland
2. Shaundra Watson
3. Susan Miner

True Novice Class A
1. Shelby Hixson
2. Jessica Bridgeman

True Novice Class B
1. Shelly Chhean
2. Grace Bailey
3. Cindy Richards

Masters Over 35
1. Jennie Bowden
2. Kimberly Olson
3. Wendy Myers
4. Christy Young
5. Bobby Land
6. Cat Conger
7. Jamie Harris

Masters Over 45
1. Christa Bithell
2. Ruth Duran
3. Donna Davis
4. Heather Campbell
5. Angela Hayes
6. Sheryl Deigert
7. Susan Miner
8. Susan Oxley
9. Lynn Collins
10. Cindy Richards
10. Dawn Lackas
10. Jessy Matfield

BIKINI

Overall Winner
Melissa Brush
Class A
1. Aubrey Adams
2. Janell Johnson
3. Jorden Cox
4. Sarah Nicola
5. Haylee Clark
6. Shay Marquetta
7. Brittney Black
8. Aspen Fillmore

Class B
1. Melissa Brush
2. Lauren Kralovec
3. Lauryn Ruiz
4. Kaylia Rhodes
5. Hannah Truitt
6. Rebecca Liptac
7. Courtny Valenzuela
8. Rachelle Leyva
9. Kelly Hunt
10. Ariel Flicker
10. Jamie Harris
10. Jennifer Roberts
10. Sierra Tillery

Class C
1. Brenna Fahey
2. Sasha Hartleb
3. Chelsea Arient
4. Natalie Sorensen
5. Chelsea Daunert
6. Stephanie Thompson
7. Sarah Schmitt
8. Kelley Shirazi
9. Kari Smasne

Class D
1. Sophia Smith
2. Brooke Sayles
3. Kimber Scopel
4. Susan Conroy
5. Melanie Gough
6. Krissy Copeland
7. Jennifer Lane
8. Melanie Hodge
9. Cindy Koch

Novice Class A
1. Lauryn Ruiz
2. Jorden Cox
3. Sarah Nicola
4. Haylee Clark
5. Courtny Valenzuela
6. Airisa Durand
7. Aspen Fillmore
8. Kayla Stokes
9. Sarah Jensen
10. Alayna Ropp
10. Alicia Hodges

Novice Class B
1. Sasha Hartleb
2. Chelsea Arient
3. Barbie Davies
4. Melanie Hodge
5. Sophia Smith
6. Kimber Scopel
7. Candice Anderson
8. Melanie Gough
9. Sarah Schmitt
10. Ariel Flicker
10. Jennifer Roberts
10. Jennifer Lane
10. Kari Smasne
10. Krystal Lonien
10. Sierra Tillery

True Novice Class A
1. Lauryn Ruiz
2. Jorden Cox
3. Sarah Nicola
4. Airisa Durand
5. Courtny Valenzuela
6. Haylee Clark
7. Joy Benzen
8. Sarah Jensen
9. Alayna Ropp
10. Alicia Hodges

True Novice Class B
1. Madison Leese
2. Barbie Davies
3. Candice Anderson
4. Susan Conroy
5. Sarah Schmitt
6. Ariel Flicker
7. Sierra Tillery
8. Jamie Harris
9. Kelley Shirazi
10. Jennifer Simpson

Masters Over 35
1. Sasha Hartleb
2. Rebecca Liptac
3. Natalie Sorensen
4. Melanie Hodge
5. Brooke Sayles
6. Stephanie Thompson
7. Melanie Gough
8. Jennifer Roberts
9. Kari Smasne

Masters Over 45
1. Kelly Hunt
2. Barbie Davies
3. Sheila Conlon
4. Kelley Shirazi
5. Susan Oxley
6. Cindy Koch

Masters Over 55
1. Lynley Bouchard

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Alex Atanasov
Class A
1. Dylon Bennett
2. Henry Rios

Class B
1. Doug Foote

Class C
1. Alex Atanasov
2. Jonathan Martin
3. Nick Tatom
4. Caleb Sleadd
5. Jason Lobaugh
6. Shamim Zare
7. Reuben Streeter
8. Dylan Ramey

Class D
1. Julian Esquivel
2. James Mooney
3. Tomas Hron
4. Kyle Maskell
5. Micah Blake
6. Michael Olivera
7. Aaron White
8. Bret Fuller

Junior
1. DeShawn Brant
2. Nick Teixeira

Novice Class A
1. Dylon Bennett
2. Tyler Pham

Novice Class B
1. DeShawn Brant

True Novice Class A
1. Tyler Pham
2. Dylan Ramey
3. Darrell Miller
4. Jared Townsend
5. Mike Murua
6. Nick Teixeira

True Novice Class B
1. Caleb Sleadd

Masters Over 40
1. Michael Olivera
2. Jason Lobaugh
3. Henry Rios
4. Aaron White
5. Mark Stuart
6. Steve Cain

Masters Over 50
1. Jason Lobaugh
2. Darrell Miller
3. Steve Cain
4. Bret Fuller
5. Mike Murua

Masters Over 60
1. Steve Cain
2. Gary Hughes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Mikel Nielsen
Class A
1. Mikel Nielsen
2. Nathaniel Dahl
3. Kelly Mercer

Class B
1. Nick Tatom
2. Terrell Duncan
3. Shamim Zare

Class C
1. Wayne Jack
2. Benjamin Baker
3. Roy Rubio
4. Jeff Nelson
5. Nick Ivankin
6. Nathan Edwards
7. Brett Reeves
8. Devin Kennedy
9. Charles Anderson

Novice
1. Nathaniel Dahl
2. Ali Alazzawi
3. Terrell Duncan
4. Nathan Edwards
5. Devin Kennedy
6. Francisco Lechuga
7. Caleb Cruz

Masters Over 35
1. Mikel Nielsen

Masters Over 40
1. Michael Huggins
2. Eric McCormack

Masters Over 50
1. Tom Stahlberg
2. David Oxley

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Julia Monroe
Class A
1. Christa Bithell
2. Donna Davis

Class B
1. Julia Monroe
2. Jennie Bowden
3. Layla Ikahihifo
4. Shawnda Kerr-Edenfield
5. Jo Ann Eldredge

Masters Over 35
1. Jennie Bowden
2. Layla Ikahihifo
3. Jo Ann Eldredge
4. Donna Davis
5. Cat Conger