2019 NPC Central States Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dominic Triveline
Heavyweight
1. Dominic Triveline
2. John Pitsch III
3. Russell Johnson
4. Jeremy Stempien

Light Heavyweight
1. Kyle Frescura
2. Husameddin Ateyia

Middleweight
1. Obed Mohammad
2. Christopher White
3. Michael Butler
4. Brandon Thurston

Welterweight
1. Matthew Marshall

Novice Heavyweight
1. Kyle Frescura
2. Kyle W Rumbold

Novice Lightweight
1. Matthew Marshall

True Novice
1. Brandon Thurston

Masters Over 35
1. Jeremy Stempien

Masters Over 40
1. Michael Butler

FIGURE

Overall Winner
Cheri Fishel
Class A
1. Mariah Passalacqua
2. Stephanie White

Class B
1. Amy Wirth
2. Breanna Prickett

Class C
1. Cheri Fishel

Novice
1. Breanna Prickett
2. Julianne Randall

True Novice
1. Breanna Prickett
2. Stephanie White
3. Abbie Boggs

Masters
1. Amy Wirth
2. Stephanie White
3. Julianne Randall
4. Jenny Ballard

Masters Over 40
1. Jenny Ballard

BIKINI

Overall Winner
Kathy ondovcsik
Class A
1. Michelle Mikula
2. Cynthia LaMothe
3. Shannon Zavracky

Class B
1. Neddie Garcia
2. Megan Hoover
3. Sara Monger

Class C
1. Kathy ondovcsik
2. Maria Lindstrom
3. Brandi Ode
4. Sarah Depa
5. Alexa Salamon
6. Meagan Brooks
7. Sophie Brady
8. Talia Impemba
9. Amy Newell
10. Ashlee Anne McHugh
11. Arianna Wheeler

Novice Class A
1. Michelle Mikula
2. Cynthia LaMothe
3. Shannon Zavracky
4. Chelsey Kimbrough
5. Kelsey Neville

Novice Class B
1. Lisa Cichowlas
2. Alexa Salamon
3. Sophie Brady
4. Jaime Bochenek
5. Sara Monger
6. Talia Impemba
7. Amy Newell

True Novice
1. Lisa Cichowlas
2. Cynthia LaMothe
3. Jaime Bochenek
4. Sophie Brady
5. Amy Newell
6. Chelsey Kimbrough
7. Julianne Randall

Masters Over 35
1. Kathy ondovcsik
2. Michelle Mikula
3. Lisa Cichowlas
4. Neddie Garcia
5. Talia Impemba
6. Sara Monger
7. Jaime Bochenek
8. Ashlee Anne McHugh
9. Julianne Randall
10. Michele Cole

Masters Over 40
1. Sara Monger

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Ely
Class A
1. Michael Carter
2. Albert Torres

Class B
1. Ketan Pawar
2. Ali H Hinnawe
3. Ibrahim Aamri
4. Delane D Bell
5. Patrick Leslie

Class C
1. Matthew Ely
2. Andrew Kelii Kopacka
3. Leon Smith
4. Brandon T Griffith

Novice
1. Ali H Hinnawe
2. Delane D Bell
3. Patrick Leslie
4. Ed McGowan Jr.

True Novice
1. Torio Hubbard
2. Ali H Hinnawe
3. Delane D Bell
4. Benjamin Muxlow
5. Owen Farmiloe
6. Patrick Leslie

Masters Over 35
1. Leon Smith
2. Albert Torres
3. Patrick Leslie

Masters Over 40
1. Michael Butler
2. Albert Torres
3. Patrick Leslie
4. Ed McGowan Jr.

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nick Cate
Class A
1. Joseph Moore

Class B
1. Nick Cate
2. Lyle McKelvey
3. Koby Konadu
4. Leslie Payne
5. Brent Baker

Class C
1. Daniel P Trombley
2. Brandon Dodson
3. Michael Butler
4. Brandon T Griffith
5. Zuhair Breekho
6. Jep Street

Novice
1. Daniel P Trombley
2. Brandon Dodson
3. Leslie Payne
4. Ibrahim Aamri
5. Brent Baker

True Novice
1. Daniel P Trombley
2. Leslie Payne
3. Brent Baker
4. Jep Street

Masters Over 35
1. Jep Street

Masters Over 40
1. Michael Butler
2. Jep Street

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Christina Torgeanu
2. Mariah Passalacqua
3. Amy Wirth
4. Tiffany Richardson

Novice
1. Tiffany Richardson