2019 NPC Colorado State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Martin Fitzwater
Super Heavyweight
1. David Blakely

Colorado Heavyweight
1. Matthew Peterson

Colorado Light Heavyweight
1. Nicholas Esquirol
2. Richard Forster
3. Kyler Strohecker

Colorado Middleweight
1. Clayton Farfel
2. Mark Ebinger

Heavyweight
1. Martin Fitzwater
2. Matthew Peterson
3. Justin Erickson
4. Jake Purdy

Light Heavyweight
1. Nicholas Esquirol
2. Jesse Bendokas
3. Richard Forster
4. Kyler Strohecker
5. Russell Morgan

Middleweight
1. Justin Granzella
2. Clayton Farfel
3. Spencer DeJaynes
4. Mark Ebinger

Novice Lightweight
1. Spencer DeJaynes
2. Kyler Gentry

Novice Middleweight
1. Jesse Bendokas
2. David Blakely

Teen
1. Nathan Rice
2. Drian Hays

Masters Over 50
1. Russell Morgan
2. Mark Ebinger

FIGURE

Overall Winner
Rimma Scott
Class A
1. Rimma Scott
2. Rhonda Wilwerding

Class B
1. Katie Butler
2. Kristi Spotz
3. Chelsey Gotti
4. Hali Dickson
5. Michelle Meyer

Class C
1. Sandee Lark
2. Victoria Bychkova
3. Sarah Cole
4. Karli Kramer
5. Peggy Coolehan
6. Tanna Lyon

Class D
1. Nicole Fabrizio
2. Michelle Kramer
3. Christine Contreras
4. Dawn Dimirti
5. Jacqueline Rice
6. Elaine Tai

Novice Class A
1. Katie Butler
2. Hali Dickson
3. Kristin King

Novice Class B
1. Tanna Lyon

Novice Class C
1. Jacqueline Rice
2. Katie McRea

True Novice
1. Jacqueline Rice

Masters Over 30
1. Sarah Cole
2. Chelsey Gotti
3. Michelle Kramer

Masters Over 40
1. Sandee Lark
2. Tanna Lyon

Masters Over 45
1. Rhonda Wilwerding
2. Michelle Meyer

Masters Over 50
1. Dawn Dimitri
2. Peggy Coolehan

BIKINI

Overall Winner
Coutney Eichorn
Class A
1. Nikki Rojas
2. Tara Harlin

Class B
1. Rose Cain
2. Kristen Kenworthy
3. Lisa Dillinder
4. Kirra Collins
5. Renee Anaya
6. Felicia Heyn
7. Julia Buck

Class C
1. Amanda Wegenast
2. Jessie Sloan
3. Halie Alves
4. Jennifer Knight
5. Feliz Vargas
6. Christy Graessie
7. Brogan Skov

Class D
1. Salma Slimani
2. Kelly Powers
3. Danica Druva
4. Kathy Gardner
5. Daria Frauenfelder
6. Melissa Case

Class E
1. Kellie Buller
2. Ashley Drake
3. Vanessa Viera
4. Chelsea Hawthorne
5. Chanikarn Chaovatin
6. Sahnnon Dobyns
7. Julie Wisdom
8. Stephanie Huber

Class F
1. Anya Nicholson
2. Jess Martinez
3. Heather Jeppson
4. Karla Shutter
5. Audra Couch
6. Leah Nolan

Class G
1. Sara Landucci

Class H
1. Coutney Eichorn
2. Iryna Tullos
3. Becca Miskew
4. Jen Brown
5. Christina Jordan

Novice
1. Kirra Collins
2. Leah Nolan
3. Dancia Druva
4. Becca Miskew
5. Stephanie Huber
6. Melissa Case
7. Julie Wisdom
8. Brogan Skov
9. Danielle Rogers
10. Betty Anderson
11. Toni Girard

Novice Class A
1. Kirra Collins
2. Julia Buck
3. Betty Anderson

Novice Class B
1. Kelly Powers
2. Jennifer Knight
3. Danica Druva
4. Christy Graessie
5. Kathy Gardner
6. Brogan Skov
7. Melissa Case

Novice Class C
1. Jess Martinez
2. Shannon Dobyns
3. Julie Wisdom
4. Karla Shutter
5. Stephanie Huber

Novice Class D
1. Becca Miskew
2. Hannah Hosey
3. Christina Jordan

Masters Over 30
1. Ashley Drake
2. Jess Martinez
3. Heather Jeppson
4. Vanessa Viera
5. Kirra Collins
6. Jennifer Knight
7. Stephanie Huber
8. Melissa Case

Masters Over 35
1. Amanda Wegenast
2. Chanikarn Chaovatin
3. Audra Couch
4. Nikki Rojas
5. Tara Harlin

Masters Over 40
1. Jen Brown
2. Christy Graessie

Masters Over 45
1. Kathy Gardner
2. Julie Wisdom
3. Lynda Skluzak
4. Betty Anderson

Masters Over 50
1. Giovanni Long
2. Lisa Dillinder
3. Julia Buck
4. Renee Anaya
5. Felicia Heyn
6. Lynda Skluzak
7. Toni Girard

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
David Raday
Class A
1. Tony Claiborne
2. Alex Vazquez
3. Gonzalo Arias
4. Jeremy Gough
5. Casey Wirth

Class B
1. Jason Antoine
2. Bill Wotochek
3. Yalun yang
4. James Hill
5. Josiah Farnese
6. Kyle Higgins
7. Scott Schilling
8. Drian Hays

Class C
1. Brady Hammond
2. Nick Hoffschneider
3. Aryan Rad
4. Terry Hagen
5. Ron Buckles

Class D
1. David Raday
2. Tj Terry
3. Christopher Matthews
4. Steve Jordan
5. Bryan Eichorn
6. Alexander Munsch
7. Nicholas Tomlinson

Novice Class A
1. Jeremy Gough
2. Casey Wirth
3. David Kirilchuk

Novice Class B
1. Yalun yang
2. Kyle Higgins
3. Josiah Farnese
4. Jeff Hetzel
5. Drian Hays
6. Chris Dickson
7. Tommy Ortega-Rasco

Novice Class C
1. Christopher Matthews
2. Steve Jordan
3. Ron Buckles

Teen
1. Aryan Rad
2. Drian Hays
3. David Kirilchuk

True Novice
1. Kyle Higgins
2. Jeff Hetzel
3. Jacob Galvin
4. Ron Buckles
5. Tommy Ortega-Rasco
6. Ernest Grimaldo

Masters Over 35
1. Bill Wotochek
2. Lance Wischkowski
3. Steve Jordan
4. Kyle Higgins
5. Terry Hagen
6. Nicholas Tomlinson
7. Timothy Russell

Masters Over 40
1. Jeremy Gough
2. Casey Wirth
3. Tommy Ortega-Rasco

Masters Over 50
1. Jeff Hetzel
2. Robert Lamorie
3. Scott Schilling
4. Chris Dickson
5. Ron Buckles

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jesse Bendokas
Class A
1. Esau Castro
2. Dominic Rios
3. Clayton Farfel
4. Tony Claiborne
5. Edgar Sanchez
6. Kyler Gentry
7. Mark Ebinger
8. Connor Bach
9. Nicholas Tomlinson

Class B
1. Jesse Bendokas
2. Richard Forster
3. Benjamin Parker
4. Dan Wells
5. James Hill
6. Michael LaPoint
7. Zachary Lamore
8. Hunter Kennedy
9. Alberto Bustos
10. Richard Mendoza

Class C
1. Bryan Muscutt
2. AJ Rogers

Class D
1. Josh Hupp
2. Jackson Haen
3. James Britvar

Novice Class B
1. Alberto Bustos
2. Jackson Haen
3. AJ Rogers
4. Nathan Rice
5. Bryan Muscutt
6. Nicholas Tomlinson
7. Richard Mendoza

Teen
1. Nathan Rice
2. Aryan Rad

True Novice
1. Benjamin Parker
2. Brian Darby
3. Conner Bach

Masters Over 35
1. Josh Hupp
2. Lance Wischkowski
3. Dan Wells
4. Bryan Muscutt
5. Nicholas Tomlinson

Masters Over 40
1. Esau Castro
2. Alberto Bustos

Masters Over 45
1. Edgar Sanchez
2. Mark Ebinger
3. Richard Mendoza

FITNESS



1. Elaine Tai
2. Kristin King
3. Meryl Haines
4. Britni Farfel

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wendy Sanchez
Class A
1. Wendy Sanchez

Class B
1. Tina Freeze

Masters Over 40
1. Wendy Sanchez
2. Tina Freeze