2019 NPC Dexter Jackson Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Fidel Sankar
Heavyweight
1. Fernando Sardina
2. De'Mario Forest
3. Ryan Lowe

Hero
1. Shawn Homans
2. Mark Thibodeau
3. Ryan Lowe

Light Heavyweight
1. Fidel Sankar
2. JD Pope
3. Donald Bailey

Middleweight
1. Jordan Wise
2. Aaron Scace

Lightweight
1. Evan Toth

Novice Heavyweight
1. Fidel Sankar

Novice Lightweight
1. Evan Toth

Novice Middleweight
1. Austin Blackwell
2. Glenn Spillman
3. Aaron Scace

Masters Over 40
1. Fernando Sardina
2. Aaron Scace

Masters Over 50
1. Shawn Homans
2. Glenn Spillman
3. Donald Bailey
4. Robert Lee Thomas

FIGURE

Overall Winner
Barbie Harris
Class A
1. Barbie Harris
2. Kelly Williams

Class B
1. Liandra Mosessmith

Class C
1. Emily Kennicutt

Class D
1. Mallory Hammonds
2. Monica Pope
3. Misty Speaks
4. Amber Cash
5. Katrin Beaver
6. India Hall
7. Naportia Love

Hero
1. Kelly Williams
2. India Hall

Masters Over 35
1. Barbie Harris
2. Kelly Williams
3. Misty Speaks
4. Lisa Williams
5. Katrin Beaver
6. Naportia Love
7. Jacqueline Silva

BIKINI

Overall Winner
Firdows Cortes
Class A
1. Ana Carla Brandao
2. Marissa Earley
3. Noma Vina
4. Crystal Baucan
5. Jennifer Amundsen

Class B
1. Miranda Hopkins
2. Melissa McCaslin
3. Kristen Zeidner
4. Juaniqua Lowe
5. Geogeana State

Class C
1. Firdows Cortes
2. Ashley Simon
3. Krista Sitler
4. Hannah Susan Kaiser
5. Iris Benson
6. Sonia Carroll
7. Nakeisha Scruggs

Class D
1. Tiffany Thompson
2. Mariana Lashta
3. Jasmine Riggins
4. Alexis Kane
5. Anita Bozoki

Hero
1. Crystal Baucan

Novice Class A
1. Ana Carla Brandao
2. Miranda Hopkins
3. Melissa McCaslin
4. Kristen Zeidner
5. Geogeana State
6. Jennifer Amundsen
7. Elisabeth Durant

Novice Class B
1. Ashley Simon
2. Krista Sitler
3. Iris Benson
4. Margaret Ricketson
5. Nicole Fink

Novice Class C
1. Mariana Lashta
2. Alexis Kane
3. Firdows Cortes
4. Anita Bozoki

Teen
1. Hannah Susan Kaiser
2. Katie Bolotte
3. Geogeana State

True Novice
1. Firdows Cortes
2. Ana Carla Brandao
3. Hannah Susan Kaiser
4. Katie Bolotte
5. Juaniqua Lowe
6. Nicole Fink
7. Nakeisha Scruggs
8. Elisabeth Durant

Masters Over 35
1. Noma Vina
2. Alexis Kane
3. Jennifer Amundsen

Masters Over 45
1. Jennifer Amundsen
2. Sonia Carroll
3. Maggie Munn
4. Elisabeth Durant

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Edwin Carter
Class A
1. James Walsh
2. Sokramey Say
3. Travis Jarrod
4. Jack Chanthaphouny
5. Peyton Thompson
6. Christopher Rojas

Class B
1. Mohammad Samardzic
2. Alan Judon
3. Alonso Barraza
4. Trenton Kysar

Class C
1. Edwin Carter
2. Corey Hayes
3. Amando Vazquez
4. Adam Ankenbrandt
5. Jensen Tibbetts
6. Joseph Lewis
7. Ghassan Jan
8. Eric Neal
9. Michael Williamson

Class D
1. Christopher Thompson
2. Wayne Chukes
3. Jacoby Moore
4. Sean Marcolus
5. Zazchary Lahaie
6. Hans Price
7. Sean Osteen
8. Cody Geyman
9. Jimmy Bolivar
10. Shawn Stephens

Novice Class A
1. James Walsh
2. Peyton Thompson
3. Christopher Rojas

Novice Class B
1. Jacoby Moore
2. Corey Hayes
3. Adam Ankenbrandt
4. Jensen Tibbetts
5. Wesley Garland
6. Jesse Peeden
7. Mohammad Samardzic
8. Esteve Zinzindohoue
8. Zazchary Lahaie
10. Sean Osteen
11. Ghassan Jan
12. Kevin Marine

Teen
1. Kelvin Davis

True Novice
1. Kelvin Davis
2. Ghassan Jan
3. Charles Mitchell
4. Richard Haynes
5. Jeffrey Jones

Masters Over 35
1. Wayne Chukes
2. Jesse Peeden
3. Eric Neal
4. Sean Osteen
5. Shawn Stephens

Masters Over 40
1. Alonso Barraza
2. Ronald Johnson
3. Michael Williamson

Masters Over 50
1. Michael Williamson
2. Charles Mitchell
3. Jeffrey Jones

Masters Over 60
1. Charles Mitchell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Lucas Pinheiro
Class A
1. Rodriguez Benjamin
2. Donnie Walker
3. Jordan Wise
4. Martin Steele
5. Jack Chanthaphouny

Class B
1. Blake Forte
2. Nevin Baltzersen
3. Austin Blackwell
4. Brandon Brown
5. Nathan Pacheco
6. Roberto Luna
7. Jerime Studer
8. Levi Deese

Class C
1. Lucas Pinheiro
2. jekiel Bishop
3. Tequan Dorsey
4. Ryan Goldwire
5. Dylan Thriift
6. Ramon Arias

Class D
1. Nathaniel Castillo
2. Ryan Lowe
3. Jordan Evans
4. Fred Flenorl Jr.

Hero
1. Nathan Pacheco
2. Roberto Luna
3. Jerime Studer
4. Joe Melendez

Teen
1. Austin Blackwell
2. Raymond Vasquez
3. Riley Garrison

True Novice
1. Lucas Pinheiro
2. Martin Steele
3. Brandon Brown
4. Roberto Luna
5. Jerime Studer
6. Levi Deese
7. Derek Parker
8. Makai Bunkley
9. Richard Haynes

Masters Over 35
1. Nevin Baltzersen
2. Ryan Lowe
3. Ramon Arias
4. Joe Melendez

Masters Over 45
1. Michael Zierer
2. Derek Parker

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Barbie Harris
Class A
1. Barbie Harris
2. Lisa Williams
3. Jennifer Johnson
4. Brewer Eldund
5. Ashley Boston
6. Jacqueline Silva

Class B
1. Erika Dankova Hardy