2019 NPC East Coast Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andrew Castro
Super Heavyweight
1. Mark Dal

Heavyweight
1. Andrew Castro
2. James Sabella
3. Alberto Soto

Light Heavyweight
1. Anthony Ciaccia
2. Jhon Gutierrez
3. Bill Simpson
4. Martin Kahn

Middleweight
1. Phillip Solomon

Junior
1. Anthony Ciaccia

Lightweight
1. Daniel Merly
2. John Casey
3. Olger Urena

Novice Heavyweight
1. Maikel Cotrina
2. Jhon Gutierrez
3. James Sabella
4. Alberto Soto

Novice Lightweight
1. Bill Simpson
2. Joehanny Allen
3. Tyler Simmons
4. Olger Urena
5. Phillip Solomon

Masters Over 35
1. Mark Dal

Masters Over 40
1. Mark Dal
2. Martin Kahn

Masters Over 50
1. John Casey
2. Joehanny Allen
3. Sean Donnelly
4. Alberto Soto

FIGURE

Overall Winner
Amanda Almodovar
Class A
1. Amanda Almodovar
2. Meghan Ede
3. Amanda Penco
4. Darcy Tepper
5. Heather Bowers

Class B
1. Daniela Castro
2. Tiffany Salmon
3. Charlotte Bent
4. Melissa Heller

Junior
1. Amanda Almodovar

Novice
1. Felicia Fernandez
2. Charlotte Bent
3. Amanda Penco
4. Darcy Tepper
5. Heather Bowers

Masters Over 40
1. Elizabeth Grundy
2. Heather Bowers

Masters Over 50
1. Elizabeth Grundy

BIKINI

Overall Winner
Rachel Sharp
Class A
1. Janet Calderon
2. Meghan Ede
3. Roxanne Campione
4. Amanda Doherty
5. Delaine Zayas-Bazan

Class B
1. Nadia Santacruz
2. Jennifer Reo
3. Rachel Marsanico
4. Ariana Rivera
5. Camila Loura
6. Chanel Price
7. Jennifer Mcgugan
8. Celina Cicchetti
9. Stephanie Delello
10. Ikbal Giray
11. Breanna Strada
12. Ashley Smith
13. Jordan Saboski

Class C
1. Rachel Sharp
2. Julia Ross
3. Ashley Michelle
4. Heather Baurhenn
5. Lisa Lombardo
6. Eunice Corona
7. Rachele Pasnik
8. Kelly Reed
9. Senada Gurzakovic

Class D
1. Christine Denaro
2. Dara George
3. Maryia Yakushevich
4. Melissa Hale
5. Viktoriya Iriina

Junior
1. Rachele Pasnik
2. Amanda Doherty

Novice Class A
1. Jessica Pabon
2. Ariana Rivera
3. Delaine Zayas-Bazan
4. Amanda Doherty
5. Jennifer Mcgugan
6. Celina Cicchetti
7. Stephanie Delello

Novice Class B
1. Rachel Sharp
2. Julia Ross
3. Ashley Michelle
4. Rachele Pasnik
5. Chanel Price
6. Senada Gurzakovic
7. Lisa Lombardo
8. Breanna Strada
9. Ashley Smith
10. Erin Augis
11. Jordan Saboski

Novice Class C
1. Christine Denaro
2. Dara George
3. Heather Baurhenn
4. Maryia Yakushevich
5. Melissa Hale
6. Jasmina Amprazis
7. Kellie Thoms
8. Katie Haggard
9. Viktoriya Iriina

Masters Over 35
1. Nadia Santacruz
2. Kelly Reed
3. Maiysha Mondesi
4. Jasmina Amprazis
5. Stephanie Delello
6. Agnes Esposito
7. Kellie Thoms

Masters Over 40
1. Jennifer Reo
2. Roxanne Campione
3. Maiysha Mondesi
4. Eunice Corona
5. Erin Augis
6. Agnes Esposito

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dylan Johnson
Class A
1. Dylan Johnson
2. David Monteforte
3. German Ulerio
4. Gerard Russomanno
5. Justin Blitzstein
6. Jonathan Ramos
7. Abed Adawi
8. Bruno Correa
9. David Bennett

Class B
1. Andre Cristobal
2. Tj Manevski
3. Ramon Suarez
4. Robert Caravela
5. Jake Thomas
6. Anthony Tedeschi

Class C
1. John Jasman
2. Gabriel Snow
3. Turker Ates
4. Andrew Kero
5. Giovanny Zarete
6. Ryan Graham

Class D
1. Joseph Koonce
2. Addison Jarvis
3. Matthew Long
4. Stephen Olsen

Junior
1. Adrian Santiago
2. Raymond Amsden
3. Akash Verma
4. Anthony Leone
5. Giovanny Zarete
6. Ryan Graham

Novice Class A
1. German Ulerio
2. Abed Adawi
3. Adrian Santiago
4. Bruno Correa
5. Raymond Amsden
6. Tj Manevski
7. Frederick Hopson
8. Ramon Suarez
9. Justin Blitzstein
10. Anthony Leone
11. Deniz Oncu
12. Patrick Daly
13. Robert Caravela
14. Jake Thomas
15. Anthony Tedeschi

Novice Class B
1. Andres Mejia
2. Gabriel Snow
3. Turker Ates
4. Andrew Kero
5. Giovanny Zarete
6. Ryan Graham
7. Matthew Long
8. Stephen Olsen
9. Levi Garrett

Teen
1. Jean Carlos Rodríguez

Masters Over 35
1. Justin Blitzstein
2. Turker Ates

Masters Over 50
1. Patrick Daly
2. Michael Anthony

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Marcus Gaudin
Class A
1. Marcus Gaudin
2. Adis Kacamakovic
3. George Gottuso
4. Robinson Rodriguez
5. Tyler Simmons
6. Alejandro Aparicio

Class B
1. Salvatore Taormina
2. Gabriel Snow
3. Mohammad Daifalla
4. Xuan Li
5. Matt Richards
6. Lawrence Rivers
7. Mouayed Abudwe

Junior
1. Adis Kacamakovic

Novice Class A
1. George Gottuso
2. Robinson Rodriguez
3. Tyler Simmons

Novice Class B
1. Salvatore Taormina
2. Gabriel Snow
3. Lawrence Rivers
4. Martin Calvo Rodríguez
5. Mouayed Abudwe
6. Terrell Grasty

Teen
1. Adis Kacamakovic

Masters Over 35
1. Donny Zinkin

Masters Over 40
1. Donny Zinkin
2. Matt Richards

Masters Over 50
1. John Casey

WOMEN'S PHYSIQUE

Masters Over 35
1. Ellen Bello