2019 NPC Enchanted Isle Championships

NPC
Years: 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Ortiz
Heavyweight
1. Ryan Delf

Light Heavyweight
1. James Ortiz

Middleweight
1. Joel Rivera
2. Scott Langford

Welterweight
1. Pedro Torres
2. Kevin Sanchez
3. Axel Diaz
4. Kevin Rios

Novice
1. Scott Langford

Masters Over 40
1. James Ortiz
2. Scott Langford

FIGURE

Overall Winner
Amarillys Negron
Class A
1. Amarillys Negron
2. Virgie Santiago Serrano
3. Lauren Roussel
4. Yaditza Osorio
5. Jamie Moore
6. Taeyoun Kim

Class C
1. Cristine Gonzalez
2. Elaine Tai

Novice
1. Amarillys Negron
2. Virgie Santiago Serrano
3. Jamie Moore
4. Jayne Sanchez

Masters Over 40
1. Jayne Sanchez
2. Taeyoun Kim

BIKINI

Overall Winner
Paula Fernandez
Class A
1. Marinez Burnett
2. Anette Vazquez Cruz

Class B
1. Jessica Nightingale
2. Elizabeth Torres Avalo

Class C
1. Paula Fernandez
2. Lisa Reale
3. Lisa Madeleine Rivera
4. Tatiana Sosa

Class D
1. Joan Mackesy

Novice Class A
1. Elizabeth Torres Avalo

Novice Class B
1. Paula Fernandez
2. Lisa Reale
3. Lisa Madeleine Rivera
4. Tatiana Sosa

Masters Over 35
1. Damaris Rivera
2. Haidee Key
3. Joan Mackesy
4. Tatiana Sosa

Masters Over 40
1. Damaris Rivera
2. Elizabeth Torres Avalo
3. Haidee Key
4. Anette Vazquez Cruz
5. Marinez Burnett
6. Lisa Madeleine Rivera
7. Lenisse De Jong
8. Tatiana Sosa

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Frank Torres
Class A
1. Frank Torres
2. Francisco Candelaria
3. Rafael Omar Sanchez
4. Luis Hernandez
5. Yongeun Kim
6. Sean Truesdell
7. Michael Bello

Class B
1. Jose Rosario Perez
2. Felix Torres
3. Hector Ortiz
4. Guillermo Gomez Roman
5. Carlos Gonzalez
6. Lorenzo Donastorg
7. Juan J Acevedo
8. Diego Carrasquillo

Class C
1. Marcos Jimenez
2. Alfonso J Guadalupe
3. Jose llanos Medina

Novice
1. Hector Ortiz
2. Frank Torres
3. Carlos Gonzalez
4. Juan J Acevedo

Masters Over 40
1. Francisco Candelaria
2. Rafael Omar Sanchez
3. Jose llanos Medina
4. Yongeun Kim
5. Jorge Cortes
6. Lucas Torres
7. Michael Bello

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Carlos Marchano
Class A
1. Yamil Caceres
2. Pedro Torres
3. Kevin Sanchez
4. Miguel Alberto Cancel
5. Julio Rodriguez
6. Axel Diaz
7. Charlie Perez

Class B
1. Joel Rivera
2. Daniel Wells
3. Guillermo Gomez Roman
4. Lorenzo Donastorg
5. Sammy Hernandez

Class C
1. Carlos Marchano
2. Angel Manuel Cortes
3. John Lorenzo

Novice
1. Joel Rivera
2. Scott Langford
3. Jessie Rodriguez
4. Charlie Perez

Masters Over 40
1. Joel Rivera
2. Scott Langford
3. Jessie Rodriguez

FITNESS



1. Elaine Tai
2. Mady Thomas

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Cristine Gonzalez