2019 NPC Flex Lewis Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Max Pippa
Super Heavyweight
1. Colten Davis
2. Curt Jr Dennis
3. David Small

Heavyweight
1. Max Pippa
2. Billy Cosper
3. Mitch Cornett
4. Robert Passariello
5. Jon House
6. James Perrigo
7. Barron Guthrie
8. Xavier Eddins
9. Will Harris
10. Daniel Matwijczuk
11. Bruce Willcutt

Hero
1. Tyler Shuck
2. Clifford Babits

Light Heavyweight
1. MIchael Graves
2. Daniel Ortega
3. Phillip Turner
4. Erik Bailey
5. Joel Brady
6. Jon Harris

Middleweight
1. Ben Smith
2. Greg Arthurs
3. Nathan Eckerson

Welterweight
1. Evan Matheis
2. Rogelio Navarro
3. Chase Gates
4. Tyler Shuck

Lightweight
1. Daniel Green

Novice Heavyweight
1. Colten Davis
2. Robert Passariello
3. James Perrigo
4. Ryan White
5. Barron Guthrie
6. Xavier Eddins

Novice Lightweight
1. Chris Elliott
2. Steve Braun

Novice Middleweight
1. Nathan Eckerson
2. Bartosz Trzos

Teen
1. Marlos McCraw

True Novice Heavyweight
1. Ryan White
2. Adam Roberts

True Novice Middleweight
1. Ben Smith
2. Joel Brady

Masters Over 35
1. Barron Guthrie
2. Bartosz Trzos

Masters Over 40
1. Greg Arthurs
2. Phillip Turner
3. Wade Wilburn
4. Joel Brady
5. Will Harris
6. Adam Roberts
7. Steve Braun

Masters Over 50
1. Wade Wilburn
2. Bruce Willcutt
3. Curtis Smith
4. Terry Dell
5. Clifford Babits
6. Troy Smith
7. Brian Hughes
8. David Small

Masters Over 60
1. Rick Watkins
2. Terry Dell
3. Clifford Babits

FIGURE

Overall Winner
Jennifer Warta
Class A
1. Jennifer Warta
2. Ashley Adams
3. Shannon Jordan
4. Danitza Freigher

Class B
1. Jordan Hughes
2. Sabrina Cooke

Class C
1. Amanda Salinas
2. Jessica Cocke
3. Kayla Williams
4. Miranda Morrow
5. Tanisha Arseneau
6. Kerrie Defalle

Class D
1. Ashley Boehler
2. Kim Patton
3. Melissa Flint
4. Amanda Arnold

Class E
1. Tammy Dye

Class F
1. Samantha Searles
2. Alison Rich

Novice Class A
1. Heyzel Barralaga

Novice Class B
1. Kayla Williams
2. Kerrie Defalle
3. Cheryl Hawk

Novice Class C
1. Ashley Boehler

Novice Class D
1. Tracy Yates
2. Alison Rich

True Novice Class A
1. Heyzel Barralaga

True Novice Class C
1. Kim Patton
2. Brandy Harris

True Novice Class D
1. Alison Rich

Masters Over 35
1. Jennifer Warta
2. Sabrina Cooke
3. Brandy Harris
4. Tracy Yates
5. Shannon Jordan
6. Danitza Freigher
7. Amanda Arnold

Masters Over 45
1. Tammy Dye
2. Sabrina Cooke
3. Melissa Flint
4. Cheryl Hawk
5. Shannon Jordan
6. Danitza Freigher
7. Jami Maki

BIKINI

Overall Winner
Katya Tcaci
Class A
1. Rachel Rains
2. Alexandria Overton

Class B
1. Amber Leath
2. Janae Eshelman
3. Hope Harbour
4. Christy Barfield

Class C
1. Coutney Hatcher
2. Austin Payne
3. Renada Guyton
4. Sara Uhles
5. Mary Beth Johnson
6. Adriania Tyler
7. Jessica Hopkins
8. Carly Kirschner
9. Deanna Goff
10. Mandi Miller
11. Lauren Talley
12. Julia Dina

Class D
1. Katya Tcaci
2. Jarrett Miller
3. Genesis Taylor
4. Mandalynn Ridner
5. Tiffany Ranalli
6. Christina Burke
7. Ebony Scott
8. Liliana Maysonet

Class E
1. Katie Liddell
2. Marina Mann
3. Amber Sanchez
4. Tracy Yates
5. Malena Orrand

Class F
1. Emily Obert
2. Melody Meason
3. Tracie Layman
4. Ariel Francis

Novice Class A
1. Alexandria Overton
2. Christy Barfield

Novice Class B
1. Amber Leath
2. Erin Baker
3. Sara Uhles
4. Stephanie Smith
5. Sarah Cheatham
6. Deanna Goff
7. Carly Kirschner
8. Mandi Miller
9. Hope Harbour
10. Lauren Talley
11. Julia Dina

Novice Class C
1. Genesis Taylor
2. Amber Sanchez
3. Christina Burke
4. Jessica Hopkins
5. Liliana Maysonet
6. Kimberly Daniels

Novice Class D
1. Emily Obert
2. Marina Mann
3. Melody Meason
4. Tracie Layman
5. Tracy Yates
6. Ariel Francis

True Novice Class A
1. Alexandria Overton
2. Sarah Hunt

True Novice Class B
1. Amber Leath
2. Renada Guyton
3. Adriania Tyler
4. Stephanie Smith
5. Lauren Talley
6. Julia Dina

True Novice Class C
1. Liliana Maysonet
2. Kimberly Daniels
3. Mckenzie Woods

True Novice Class D
1. Malena Orrand

Masters Over 35
1. Genesis Taylor
2. Tiffany Ranalli
3. Tracy Yates
4. Liliana Maysonet
5. Malena Orrand
6. Kimberly Daniels
7. Lauren Talley
8. Mckenzie Woods
9. Marsharis Darcus

Masters Over 45
1. Christy Barfield

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tevin Harts
Class A
1. Anthony Taylor
2. Rexall Ferdinand
3. Gabriel Hunt

Class B
1. Israel Bamidele
2. Noah Meador
3. Dylan Allen
4. Reed Rounder
5. Joe Merrett

Class C
1. Maxwell Alinikoff
2. Kenyarda Patterson
3. Jessie Southerland
4. Sumner Moura
5. Jayme West

Class D
1. Tevin Harts
2. Benny Alexander
3. Robert Kyle
4. German Alvarez
5. Daniel Doughty
6. Jeff Jolley
7. Byron Rudd
8. John WIlson

Class E
1. Terrell Suggars
2. Filip Kowalewski
3. Arsenio Moulden

Class F
1. Jospeh Shelton
2. Justin White
3. Christopher Drew
4. Julian Buchi-Fotre
5. Chandler Smith

Novice Class A
1. Anthony Taylor

Novice Class B
1. Noah Meador
2. Reed Rounder

Novice Class C
1. Tevin Harts
2. German Alvarez
3. Daniel Doughty
4. Chris Mann
5. Jayme West

Novice Class D
1. Jospeh Shelton
2. Justin White
3. Terrell Suggars
4. Filip Kowalewski
5. Nicholas Ross

Teen
1. Christian Bobo
2. Hunter Lam

True Novice Class A
1. Gabriel Hunt

True Novice Class B
1. Noah Meador
2. David Walters

True Novice Class C
1. Jessie Southerland
2. Chris Mann

True Novice Class D
1. Ahmed Othman
2. Bobby Dye
3. Lance Brindley
4. Adam Roberts

True Novice Class E
1. Gavin Bouscher

True Novice Class F
1. Nicholas Ross

Masters Over 35
1. Kenyarda Patterson
2. Justin White
3. Robert Kyle
4. Filip Kowalewski
5. Jessie Southerland
6. David Walters
7. Jeff Jolley
8. Craig Long
9. Chris Mann
10. Lance Brindley
11. David Kean

Masters Over 50
1. Johnny Lewis Rogers
2. Jessie Southerland
3. Byron Rudd
4. Steve King
5. Anthony Watrous
6. Chris Cochran
7. John WIlson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Perry
Class A
1. Evan Matheis
2. Rogelio Navarro
3. Jovany Melchor
4. Luis Ramos
5. Joshua Davis
6. Chase Gates

Class B
1. Israel Bamidele
2. Larry Moon
3. Alexander Capps
4. Clinton Shaffer
5. Brian Swain
6. Jake Mccoy
7. Tyler Shuck
8. Jaime Hopkins

Class C
1. Christopher Perry
2. Michael Bilyeu
3. James Perrigo
4. Ali Jaber
5. Chandler Smith
6. Jake Bennett
7. Julian Buchi-Fotre
8. Jeff Cox
9. Aaron Wood
10. Terry Edmondson
11. Gavin Bouscher

True Novice
1. Christopher Perry
2. Alexander Capps
3. Aaron Wood
4. Terry Edmondson
5. Brian Swain
6. Gavin Bouscher
7. Bill Martin
8. Jaime Hopkins

Masters Over 35
1. John Titus
2. Jeff Cox
3. Byron Rudd
4. Bill Martin
5. Thomas Sturgeon
6. Jaime Hopkins

FITNESS



1. Danitza Freigher

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Blakelee Ortega
Class A
1. Ellie Hayden
2. Dara Brady

Class C
1. Blakelee Ortega
2. Jami Maki

Masters Over 35
1. Jami Maki
2. Ellie Hayden
3. Dara Brady