2019 NPC Flint/Mid Michigan Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Brock Toede
Light Heavyweight
1. Travis Geerts

Middleweight
1. Brock Toede
2. Terry Clees
3. Abdul Malik
4. Kevin Bailey

Local
1. Terry Clees

Novice
1. Travis Geerts
2. Homero Trevino

True Novice
1. Travis Geerts
2. Sean Kelley
3. Homero Trevino

Masters Over 35
1. Brock Toede
2. Travis Geerts

Masters Over 40
1. Terry Clees
2. Homero Trevino
3. Arnold Skipper

FIGURE

Overall Winner
Dana Webb
Class A
1. Dana Webb
2. Kelli Reed
3. Angela Dwyer
4. Emilie Schmitt

Class C
1. Aimee Cinzori
2. Jessica OShesky 
3. Cassie MacCallum

Novice
1. Kelli Reed
2. Angela Dwyer
3. Cassie MacCallum
4. Michaell Crews-Yancey
5. Emilie Schmitt

True Novice
1. Kelli Reed
2. Angela Dwyer
3. Michaell Crews-Yancey
4. Bridget Thomas

Masters Over 35
1. Aimee Cinzori
2. Kelli Reed
3. Jessica OShesky 
4. Michaell Crews-Yancey

Masters Over 40
1. Aimee Cinzori
2. Kelli Reed
3. Michaell Crews-Yancey

Masters Over 50
1. Bridget Thomas

BIKINI

Overall Winner
Samantha Newberry
Class A
1. Marissa Mangone
2. Jodie Hefel
3. Alexzandra Piro
4. Kelly Masters
5. Jennifer Zobel
6. Heather Mead
7. Heather Reed
8. Rachel Radjewski
9. Andrea Falendysz
10. Elizabeth Muroski
11. Elizabeth Russo
12. Michelle Jaronik
13. Veda Wilson
14. Nadine Isho
15. Patty Donnan-Lalinsky

Class B
1. Samantha Newberry
2. Amber Muscat
3. Jaime Palmucci
4. Allison Bell
5. Karen Martin
6. Allison Roberts
7. Lauren Halas
8. Caron Esterdahl

Class C
1. Leah Walter
2. Charity Hensley
3. Tiffany Thompson
4. Nicole Kremer
5. Carolyn Sadowski
6. Amy Diener
7. Stephanie Gay

Local
1. Kathryn Van Stevens

Novice Class A
1. Marissa Mangone
2. Alexzandra Piro
3. Jodie Hefel
4. Kelly Masters
5. Jennifer Zobel
6. Heather Reed
7. Heather Mead
8. Hannah Whisler
9. Andrea Falendysz
10. Leanne Martin
11. Rachel Radjewski
12. Nadine Isho
13. Patty Donnan-Lalinsky

Novice Class B
1. Samantha Newberry
2. Charity Hensley
3. Amber Muscat
4. Nicole Kremer
5. Chelsea Crowl
6. Sara Ringle
7. Allison Bell
8. Karen Martin
9. Caron Esterdahl
10. Lauren Halas
11. Amy Diener
12. Stephanie Gay

True Novice Class A
1. Jodie Hefel
2. Kelly Masters
3. Heather Mead
4. Andrea Falendysz
5. Hannah Whisler
6. Michelle Jaronik
7. Leanne Martin
8. Patty Donnan-Lalinsky
9. Kathryn Van Stevens

True Novice Class B
1. Samantha Newberry
2. Amber Muscat
3. Nicole Kremer
4. Chelsea Crowl
5. Caron Esterdahl
6. Allison Roberts
7. Stephanie Gay
8. Melissa Kus

Masters Over 35
1. Jodie Hefel
2. Carolyn Sadowski
3. Elizabeth Russo
4. Kelly Masters
5. Elizabeth Muroski
6. Heather Reed
7. Rachel Radjewski
8. Karen Martin
9. Caron Esterdahl
10. Amy Diener
11. Linda Isley
12. Patty Donnan-Lalinsky

Masters Over 40
1. Carolyn Sadowski
2. Elizabeth Russo
3. Heather Reed
4. Karen Martin
5. Caron Esterdahl
6. Amy Diener
7. Veda Wilson
8. Patty Donnan-Lalinsky
9. Linda Isley

Masters Over 50
1. Karen Martin
2. Veda Wilson
3. Linda Isley

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Darius Davis
Class A
1. Travis Hunter
2. Bilal Bazzi

Class B
1. Cain Bautista
2. Grant Hamilton
3. Drew Depalma
4. Noor Qitta
5. Nicholas Olen
6. Joe Masters
7. Josh Bearss

Class C
1. Darius Davis
2. Adam Sweeris
3. TJ Walter
4. Tyler Turnbull
5. Joshua Potts
6. Brayden Starr
7. Fiori Mangone

Novice Class A
1. Cain Bautista
2. Travis Hunter
3. Joe Masters

Novice Class B
1. TJ Walter
2. Tyler Turnbull
3. Joshua Potts
4. Noor Qitta
5. Jalilu Mayo
6. Ali Hajri
7. Fiori Mangone

Teen
1. Justin Kula

True Novice Class A
1. Joe Masters
2. Mark Accad

True Novice Class B
1. Tyler Turnbull
2. Sean Neary
3. Drew Depalma
4. Noor Qitta
5. Ali Hajri
6. Nicholas Olen
7. Garrett Bauman
8. Robert Schlitt
9. Fiori Mangone
10. Josh Bearss

Masters Over 35
1. Joe Masters
2. Fiori Mangone

Masters Over 40
1. Jalilu Mayo

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Adam Palleschi
Class A
1. Brock Toede
2. Patrick Baxter
3. Kevin Bailey
4. John Russo

Class B
1. Adam Palleschi
2. Stanley Page
3. Dakota LaPorte
4. Caleb Whitehorn
5. Nicholas Olen

Class C
1. Robert Crombez
2. LJ Robertson
3. Matthew Tripp
4. Brayden Starr

Novice Class A
1. Adam Palleschi
2. Stanley Page
3. Robert Crombez
4. Patrick Baxter
5. John Russo

True Novice
1. Stanley Page
2. Aiden Daunter
3. Patrick Baxter
4. Alex Johnson
5. LJ Robertson
6. John Russo
7. Nicholas Olen

Masters Over 35
1. Brock Toede
2. Kevin Bailey

Masters Over 40
1. Fred Kurcsis
2. Homero Trevino

Masters Over 50
1. Fred Kurcsis

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Dana Webb
2. Molly Waters

True Novice
1. Dana Webb

Masters
1. Molly Waters