2019 NPC Florida Gold Cup

NPC
Years: 2019 2018 2017 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Leonardo Oliverca
Super Heavyweight
1. Dru Burden
2. Antelmo Pires Bartels
3. Spencer Colbert
4. Nicholas Hamad

Heavyweight
1. Oscar Juarez
2. Jason Odom

Light Heavyweight
1. Leonardo Oliverca
2. Jake Kenney
3. Shaun Pelliccio
4. Rob Marcelletti

Middleweight
1. Manny Fernandez
2. Claudy Angervil
3. Lorenzo Suri
4. Michael Samartino

Lightweight
1. Xavier Agosto

Novice
1. Lorenzo Suri
2. Shaun Pelliccio
3. Spencer Colbert

Teen
1. Xavier Agosto

Masters Over 35
1. Dru Burden
2. Oscar Juarez

Masters Over 40
1. Oscar Juarez
2. Spencer Colbert

Masters Over 50
1. Pedro Martinez
2. Rob Marcelletti
3. Alfonso McDonald
4. Carlos Rivera Morales

Masters Over 60
1. Pedro Martinez
2. Carlos Rivera Morales
3. Michael Gabriel

FIGURE

Overall Winner
Oria Acosta
Class A
1. Oria Acosta
2. Katlyn White
3. Stephanie Herrera
4. Jasmin Ortiz-Batir

Class B
1. Xiomara Medina

Class C
1. Loni Pfeil
2. Marzenna Blonska

Class D
1. Theresa Vargas

Novice
1. Oria Acosta
2. Katlyn White
3. Stephanie Herrera
4. Xiomara Medina
5. Nanette DeCardenas
6. Jasmin Ortiz-Batir
7. Theresa Vargas

Teen
1. Maria Disilvestro

Masters Over 40
1. Nanette DeCardenas
2. Jasmin Ortiz-Batir
3. Marzenna Blonska

BIKINI

Overall Winner
Jessica Miller 
Class A
1. Alyse Simons
2. Fabiana Hughes
3. Megan Pignataro
4. Sophia Thaeter
5. Daniela Gonzalez
6. Donna Omalley

Class B
1. ChrisAngel Fuller
2. Sarah DeRosa
3. Robin Mata
4. Melissa Harrelson
5. Ryan Martin

Class C
1. Jessica Miller 
2. Alyssa Rodriguez
3. Belen Treto
4. Tahimi Garcia
5. Amy Ocon
6. Jackie Pascal
7. Alicia Peregory
8. Lisandra Masson
9. Gina Prisco

Class D
1. Michelle Stern
2. Alejandra Tamayo
3. Candice Haase
4. Roberta Faresi

Class E
1. Cheryl Sweeney
2. Amber Gerard
3. Marit Hudson
4. Katie Bryant
5. Nadia Derisme

Class F
1. Margarita Yanzina
2. Amy Schmitt Maloumian
3. Amanda Dailey 

Novice Class A
1. Fabiana Hughes
2. Megan Pignataro
3. Daniela Gonzalez
4. Ryan Martin
5. Jackie Pascal
6. Melissa Harrelson
7. Alicia Peregory

Novice Class B
1. Michelle Stern
2. Margarita Yanzina
3. Alejandra Tamayo
4. Alyssa Rodriguez
5. Amber Gerard
6. Katie Bryant
7. Tahimi Garcia
8. Amanda Dailey 
9. Lisandra Masson

True Novice Class A
1. Alyssa Rodriguez
2. ChrisAngel Fuller
3. Amy Ocon
4. Melissa Harrelson
5. Alicia Peregory
6. Lisandra Masson
7. Samantha Mohammed

True Novice Class B
1. Marit Hudson
2. Roberta Faresi
3. Amanda Dailey 
4. Hannah Kozlowski
5. Candice Haase
6. Gina Prisco

Masters Over 35
1. Fabiana Hughes
2. Sophia Thaeter
3. Cheryl Sweeney
4. ChrisAngel Fuller
5. Kathy Disilvestro
6. Amanda Dailey 
7. Melissa Harrelson
8. Jackie Pascal

Masters Over 40
1. Sophia Thaeter
2. Beth Granger
3. Amy Schmitt Maloumian
4. Kathy Disilvestro
5. Marit Hudson
6. Ryan Martin
7. Donna Omalley
8. Roberta Faresi
9. Nadia Derisme

Masters Over 50
1. Beth Granger
2. Kimberly Peil

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Angelo Magnago
Class A
1. Matt Girard
2. Dane Vinson

Class B
1. Jacob Singer
2. Freddy Solano
3. Carlos Garcia
4. Wilredo Diaz
5. Shaquille Coleman

Class C
1. Angelo Magnago
2. Juliano Pagano
3. Brent Wright

Novice Class A
1. Carlos Garcia
2. Dane Vinson
3. Troy Madriz

Novice Class B
1. Jacob Singer
2. Freddy Solano
3. Fernando Ardila 
4. Juliano Pagano
5. Robert Arevalo
6. Griffin Lee

Masters Over 35
1. Cesar Dewindt
2. Fernando Ardila 
3. Robert Arevalo
4. Troy Madriz

Masters Over 40
1. Carlos Garcia
2. Cesar Dewindt
3. Fitty Smallz
4. Juliano Pagano

Masters Over 50
1. Fitty Smallz
2. Alfonso McDonald
3. Griffin Lee

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Reynaldo Roque
Class A
1. Isaac Medina
2. Ryan Hollands
3. Kenneth Moreau

Class B
1. Reynaldo Roque
2. Edwin Morris
3. Efrain Christman
4. Jacob Singer
5. Garrison Gamm
6. Samuel Holodak

Class C
1. Jon Arambarri
2. Justin Clayton

Novice
1. Reynaldo  Roque
2. Garrison Gamm

Masters Over 35
1. Edwin Morris
2. Garrison Gamm

Masters Over 40
1. Fitty Smallz

Masters Over 50
1. Fitty Smallz
2. Pedro Martinez
3. Kenneth Moreau
4. Alfonso McDonald
5. Griffin Lee

FITNESS



1. Cassidy Dejaco
2. Shayna Rose
3. Gina Prisco
4. Lisandra Masson

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Katia Silva

Novice
1. Theresa K. Erwin

Teen
1. Maria Disilvestro

Masters Over 40
1. Katia Silva
2. Theresa K. Erwin