2019 NPC Governors Cup

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Simmons
Heavyweight
1. James Simmons
2. Dustin Sommerdyke

Lightweight
1. Jose Chavez
2. Christian Pan

Masters Over 50
1. John Soulier

FIGURE

Overall Winner
Amirah Glynn
Class A
1. Adrian Barajas
2. Tracy Garcia
3. Destiny Butcher
4. Traci Pena
5. Aimee Pourroy
6. Priscilla Lucci
7. Claudia Martinez

Class B
1. Amirah Glynn
2. Kelly Smith
3. Marina Hanna
4. Sandy Blakley
5. Katelyn James

Novice
1. Tracy Garcia
2. Marina Hanna
3. Katelyn James
4. Jenn Goodwin

Masters Over 35
1. Adrian Barajas
2. Kelly Smith
3. Rebecca Valbuena
4. Ire Wardlaw
5. Jenn Goodwin

Masters Over 40
1. Rebecca Valbuena
2. Traci Pena
3. Aimee Pourroy
4. Socorro Lee
5. Claudia Martinez

Masters Over 45
1. Rebecca Valbuena
2. Aimee Pourroy
3. Socorro Lee
4. Claudia Martinez
5. Sandy Blakley
6. Erin Moody

BIKINI

Overall Winner
Angela White
Class A
1. Sarah Rosa-Bent
2. Diana Pham

Class B
1. Myra Colcord
2. Davion Petersen
3. Thania Ledesma
4. Sabrina Bass
5. Teresita Jimenez
6. Amanda Rivas
7. Victoria Farrahkan

Class C
1. Cindy Suddjian
2. Ruth Montes
3. Mary Montane
4. Christine Yang
5. Sarah Blakley
6. Mary Fonseca

Class D
1. Angela White
2. Sabra Dunks

Class E
1. Katianna Pappas
2. Amanda Kelley
3. Kelly Harrison
4. Caitlin Sconce
5. Callyn Hahn
6. June Chautavipat
7. Natasha Pavlovich
8. Katherine Trent

Class F
1. Krista Davis
2. Nicole Pizzo
3. Natalie Bausch
4. Joelle Rutledge
5. Kellie Clark
6. Amber Gadomski

Class G
1. Kayleigh Obert
2. Kelly Alvarez
3. Catherine Swanson

Class H
1. Ela Palumbo
2. Lena Okanovic
3. Jessica Kelley
4. Natalie Imani

Novice Class A
1. Jusel Selerio
2. Diana Pham
3. Monique Abittan
4. Victoria Farrahkan
5. Sarah Blakley
6. Korina Ortiz

Novice Class B
1. Mary Montane
2. Callyn Hahn
3. Mary Fonseca
4. Katherine Trent

Novice Class C
1. Katianna Pappas
2. Caitlin Sconce
3. Christy Watkins
4. Amber Gadomski

Novice Class D
1. Kayleigh Obert
2. Natalie Bausch
3. Catherine Swanson
4. Carrieann Davis

True Novice Class A
1. Victoria Farrahkan
2. Natasha Pavlovich
3. Lyn Cabigas
4. Rosalie Lee
5. Korina Ortiz

True Novice Class B
1. Christy Watkins
2. Amanda Kelley
3. Jessica Kelley
4. Sabra Dunks
5. Carrieann Davis

Masters Over 35 Class A
1. Myra Colcord
2. Sarah Rosa-Bent
3. Thania Ledesma
4. Ali Hawkins
5. Janet Gonzales
6. Lyn Cabigas

Masters Over 35 Class B
1. Ruth Montes
2. Amanda Rivas
3. Kelly Harrison
4. Mary Montane
5. Christine Yang
6. Elaheh Nejat

Masters Over 35 Class C
1. Lena Okanovic
2. Kelly Alvarez
3. Natalie Imani
4. Ana Melissa Cardenas
5. Kellie Clark
6. Kathy DiTullio
7. Joelle Rutledge
8. Shabnam Paidarfard

Masters Over 40 Class A
1. Sarah Rosa-Bent
2. Norgenia Kelley
3. Sabrina Bass
4. Janet Gonzales
5. Ana Melissa Cardenas
6. Mary Montane
7. Tai Gonzalez

Masters Over 40 Class B
1. Kelly Alvarez
2. Natalie Imani
3. Natalie Bausch
4. Kathy DiTullio
5. Debra Powell
6. Joelle Rutledge
7. Shabnam Paidarfard

Masters Over 45
1. Norgenia Kelley
2. Kathy DiTullio
3. Debra Powell
4. Rosanna Oliveros
5. Tai Gonzalez

Masters Over 50
1. Kathy DiTullio
2. Debra Powell
3. Rosalie Lee
4. Rosanna Oliveros
5. Adrienne Akinsete
6. Janell Barrett

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Edward Tadman
Class A
1. Edward Tadman
2. Chris Beronilla
3. Jose Rosas
4. Grant Jas
5. Alexander Brown
6. Ryan Sakamoto
7. Angelo Numa
8. Gregory Riolo
9. Juvenal Sandoval

Class B
1. Fernando Montes
2. Christopher Cormier
3. Jonathan Montes

Class C
1. Tsatsa Delgerbat

Class D
1. Brandon Matthews
2. Matthew Johnson
3. Devondre Stendardo
4. Andrew Goldstein
5. Travis Hadden
Admir Buljubasic

Class E
1. Taylor Mann
2. Austin Call
3. Blake Searls
4. Mathew Gray

Class F
1. Wilfred Harris
2. Joshua Johnson
3. Ronnie Small

Novice Class A
1. Chris Beronilla
2. Grant Jas
3. Alexander Brown
4. Juvenal Sandoval
5. Chase Agrella

Novice Class B
1. Kyle Jacobsen
2. Christopher Cormier
3. Duon Rucker
4. Devon Worley
5. Alejandro Rodriguez

Novice Class C
1. Damen Evans
2. Matthew Johnson
3. Andrew Goldstein
Admir Buljubasic

Novice Class D
1. Wilfred Harris
2. Taylor Mann
3. Austin Call
4. Blake Searls
5. Ronnie Small

Teen
1. Grant Jas
2. Matthew Johnson
3. Gerald Schufford
4. Brian Le
5. Alex Perez

True Novice Class A
1. Beau Soun
2. Christopher Cormier
3. Chase Agrella
4. Jesse Callaway
5. Joseph London

True Novice Class B
1. Wilfred Harris
2. Andrew Goldstein
3. Michael Flores
4. Brian Le
5. Landon Mahoney

Masters Over 35
1. Angelo Numa
2. Christopher Cormier
3. Ryan Sakamoto
4. Juvenal Sandoval
5. Alejandro Rodriguez

Masters Over 40
1. Sean Baggett

Masters Over 45
1. Gregory Riolo
2. John Soulier
3. Sean Baggett
4. Mike Fritz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Edward Tadman
Class A
1. Edward Tadman

Class B
1. Henry Nwoko
2. David Parson

Novice
1. Duon Rucker

True Novice
1. Devin Sith

Masters Over 40
1. David Parson
2. John Soulier
3. Stephen Grajeda