2019 NPC Grand Rapids Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chase Morgan-Floyd
Super Heavyweight
1. Chase Morgan-Floyd

Heavyweight
1. Darby O'Hara
2. Nathan Swanzy
3. Ibrahim Klait
4. Michael Zaleski

Light Heavyweight
1. Eric Reed
2. Gary Haines
3. Christopher Cooper
4. Grant Berry
5. Travis Geerts
6. Joshua Phillips
7. Mike Hilliard

Middleweight
1. Nick Conley

Welterweight
1. Josiah Reed
2. Ronald Jackson

Lightweight
1. Mike Rallschenberger
2. Noah Junker

Novice Heavyweight
1. Eric Reed
Loai Maddah

True Novice
1. Christian Kunkel
2. Josh Kingsbury

Bantamweight
1. Arthur Marquez

Masters Over 35
1. Christopher Cooper
2. Travis Geerts
3. Ibrahim Klait
4. Nick Conley
5. Kane Kelly
6. Arthur Marquez

Masters Over 40
1. Gary Haines
2. Ibrahim Klait
3. Kevin Lamb
4. Kane Kelly
5. Arthur Marquez

Masters Over 50
1. Kevin Lamb

FIGURE

Overall Winner
Brooke Harrity
Class A
1. Brooke Harrity
2. Amanda Houk
3. Carrie Holland
4. Kelli Reed
5. Safina Ngandu
6. Merry Trotter
7. Ashlee Morelli
8. Teresa Maguran
9. Fayth Lautner

Class B
1. Brianna Smith

Class C
1. Makayla J Cragg
2. Leah Klingaman
3. Jill Stevens

Novice Class A
1. Carrie Holland
2. Ashlee Morelli
3. Fayth Lautner

Novice Class B
1. Makayla J Cragg
2. Brianna Smith

True Novice
1. Brooke Harrity
2. Ashlee Morelli
3. Fayth Lautner
4. Melissa Sweers
5. Jennifer Hodges

Masters Over 35
1. Carrie Holland
2. Merry Trotter
3. Kelli Reed
4. Teresa Maguran
5. Jill Stevens

Masters Over 40
1. Teresa Maguran
2. Amber Smoker

BIKINI

Overall Winner
Jennifer Steenhuis
Class A
1. Haylie Hanks
2. Bernadine McCracklin
3. America Seng
4. Alix Smith
5. Tina Denoff
6. Gina Ciasullo
7. Lauren Koneczny
8. Karly Hayman
9. La-Nay Barlow
10. Lacy Bridges-Mosher
11. Megan Betts
12. Jennifer DeWolf

Class B
1. Petya Dangulova
2. Katie Echelbarger
3. Jennifer Zobel
4. June Sheperd
5. Alysha Scheeser
6. Samone Banks
7. Rachel Richardson

Class C
1. Jennifer Steenhuis
2. Sarah Depa
3. Ellen Ratliff
4. Sydne Stuk
5. Autumn Schlutt

Novice Class A
1. Haylie Hanks
2. America Seng
3. Karly Hayman
4. La-Nay Barlow
5. Lacy Bridges-Mosher
6. Jennifer DeWolf

Novice Class B
1. Jennifer Steenhuis
2. Jennifer Zobel
3. Brandi Ode
4. Ellen Ratliff
5. June Sheperd
6. Autumn Schlutt
7. Alysha Scheeser
8. Samone Banks

True Novice
1. Haylie Hanks
2. Brandi Ode
3. Sydne Stuk
4. Karly Hayman
5. La-Nay Barlow
6. Samone Banks
7. Alysha Scheeser
8. Michaela Allen
9. Lacy Bridges-Mosher

Masters Over 35
1. Bernadine McCracklin
2. Tina Denoff
3. Karly Hayman
4. La-Nay Barlow
5. Linda Isley
6. Lacy Bridges-Mosher
7. Anatasia Wheeler
8. Jennifer DeWolf

Masters Over 40
1. Tina Denoff
2. Tammara Wilson
3. Karly Hayman
4. Linda Isley
5. Anatasia Wheeler
6. Megan Betts
7. Robin Chavez

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joram Clevius
Class A
1. Scott Soltys
2. Steven Tran
3. Brian Duran
4. Jonathan Aguilera
5. Jason Hancock

Class B
1. Patrick Jones
2. Frank Rinaldi
3. Spencer Omans

Class C
1. Joram Clevius
2. Villius Palionis
3. Cody Osborne
4. Joe Holstine
5. Justin Turner
6. Shawn Waterman
7. Giovanni Messari
8. Christian Hester
9. Robert Thomas
10. Jimmy Hess
11. Carlos Vasquez
12. Loai Maddah
13. Brian Mote
14. Austin Award
15. Christopher Jorden
16. Dann Lowry

Novice Class A
1. Scott Soltys
2. Brian Duran
3. Jason Hancock

Novice Class B
1. Giovanni Messari
2. Frank Rinaldi
3. Christian Hester
4. Robert Thomas
5. Jimmy Hess
6. Mason Thigpen
7. Mario Selby
8. Carlos Vasquez
9. Loai Maddah
10. Joseph Martin
11. Austin Alward
12. Dann Lowry

True Novice
1. Scott Soltys
2. Shawn Waterman
3. Robert Thomas
4. Jimmy Hess
5. Carlos Vasquez
6. Brian Mote
7. Joseph Martin
8. Christopher Jorden
9. Caleb Wallace

Masters Over 35
1. Scott Soltys
2. Jason Hancock
3. Mike Hunter
4. Brian Mote
5. Carl Parker

Masters Over 40
1. Mike Hunter
2. Carl Parker
3. Alan Meachum

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Quentin Patterson
Class A
1. Quentin Patterson
2. Joshua Barlow
3. Mike Rauschberger
4. Jesse Flowers
5. Eric Beck
6. Brandon Wardlow

Class B
1. Glen Owens
2. Eric Rogers

Class C
1. Gary Post
2. Jacob Conrad
3. Perry Sanders
4. Aiden Daunter
5. Joseph Drumm
6. Christian Hester
7. Loai Maddah

Novice Class A
1. Joshua Barlow
2. Jessie Flowers
3. Eric Beck
4. Brandon Wardlow
5. Christopher Hren

Novice Class B
1. Gary Post
2. Perry Sanders
3. Aiden Daunter
4. Marcus Dillon
5. Christian Hester
6. Joseph Drumm
7. Loai Maddah
8. John Benjamin

True Novice
1. Joshua Barlow
2. Jessie Flowers
3. Perry Sanders
4. Marcus Dillon
5. Eric Beck
6. Eric Rogers
7. Christopher Hren
8. John Benjamin
9. Kevin Kinner

Masters Over 35
1. Gary Post
2. Glenn Owens
3. John Benjamin

Masters Over 40
1. John Benjamin

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tammy Mouw
Class A
1. Julie Bouwkamp

Class B
1. Tammy Mouw
2. Lysette Nazworth

Novice
1. Lysette Nazworth
2. Julie Bouwkamp

Masters
1. Tammy Mouw
2. Julie Bouwkamp

Masters Over 40
1. Amber Smoker