2019 NPC Great Lakes Championships

NPC
Years: 2019 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Allen Kuechenmeister
Armed Forces
1. Cody Cross

Super Heavyweight
1. Lonnie Westry

First Responder
1. Aaron Madden
2. Damon R

Heavyweight
1. Allen Kuechenmeister
2. David Schwan

Light Heavyweight
1. Mark Perez
2. Rich Buletko

Middleweight
1. Gabe Depompei
2. Aaron Madden

Welterweight
1. Christopher Harris
2. Cody Cross

Novice Heavyweight
1. Damon R

Novice Lightweight
1. Cody Cross

Teen
1. Lyle Burkley

True Novice Heavyweight
1. Rich Buletko

Bantamweight
1. Danny Wells

Masters Over 35
1. Aaron Madden

Masters Over 40
1. David Schwan
2. Aaron Madden
3. Damon R
4. Pat Marcanio

Masters Over 50
1. Danny Wells
2. Mark Perez
3. Pat Marcanio

FIGURE

Overall Winner
Melissa Meyer
Class A
1. Katherine Powers
2. Barbara Louk
3. Nicole Arnold
4. Jen Mclain

Class B
1. Melissa Meyer
2. Emily Walker

Class C
1. Adriana Krywiak
2. Laura Green

Novice Class A
1. Barbara Louk
2. Nicole Arnold

Novice Class B
1. Melissa Meyer
2. Jessica Sayre
3. Laura Green
4. Emily Walker

True Novice Class A
1. Katherine Powers
2. Nicole Arnold

True Novice Class B
1. Laura Green
2. Emily Walker

Masters Over 35
1. Melissa Meyer
2. Courtney Pellegrini

Masters Over 40
1. Adriana Krywiak
2. Barbara Louk
3. Jessica Sayre
4. Jen Mclain

Masters Over 50
1. Barbara Louk

BIKINI

Overall Winner
Tara Jones
Class A
1. Lexi Gasper

Class B
1. Tara Jones
2. Shannon Weirtz
3. Kellie Gromacki
4. Sherri Turner
5. Paige Luciano
6. Shannon Eggleston
7. Kaitlin Virant
8. Caroline Pinney

Class C
1. Rikki Rindfuss
2. Madina Alam
3. Christine Mong

Class D
1. Alyssa Messett
2. Jessica Mills

Collegiate
1. Valerie Hayes

Novice Class A
1. Shannon Weirtz
2. Kellie Gromacki
3. Stacy Langenderfer
4. Caroline Pinney

Novice Class B
1. Rikki Rindfuss
2. Sherri Turner
3. Paige Luciano
4. Valerie Hayes

True Novice Class A
1. Tara Jones
2. Kellie Gromacki
3. Lexi Gasper
4. Kaitlin Virant
5. Caroline Pinney

True Novice Class B
1. Jessica Mills
2. Shannon Eggleston
3. Christine Mong

Masters Over 35 Class A
1. Tara Jones

Masters Over 35 Class B
1. Sherri Turner

Masters Over 40
1. Shelia Ker
2. Jamie Ricker
3. Shannon Eggleston
4. Caroline Pinney
5. Lisa Jefferies

Masters Over 50
1. Stacy Langenderfer
2. Jamie Ricker
3. Lisa Jefferies
4. Christine Mong

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Derrick Felton
Class A
1. Derrick Felton
2. Markus Pellegrini
3. David Rodriguez

Class B
1. Adam Nettles
2. Donald Beckwith
3. Ben Cardone
4. Zachary Maynard
5. Zachary Melvin
6. Brian Booher
7. Tim Matanick

Class C
1. Daniel Kolbrich
2. Nigel Maven
3. Steven Manna
4. Alex Cooper

Collegiate
1. David Rodriguez

First Responder
1. Marcus Pellegrini

Novice Class A
1. Jason Arnold

Novice Class B
1. Adam Nettles
2. Donald Beckwith
3. Zachary Maynard
4. Alex Cooper
5. Jordan Bardige
6. Brian Booher
7. Tim Matanick

True Novice Class B
1. Adam Nettles
1. Austin Buck
3. Jordan Bardige
4. Tim Matanick

Masters Over 35
1. Derrick Felton
2. Donald Beckwith
3. Tim Matanick
4. Fred Kinsey

Masters Over 40
1. Derrick Felton

Masters Over 50
1. Mark Ricker

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Daniel Kolbrich
Class A
1. Gabriel DePompei
2. Alonzo Brown
3. Christopher Harris
4. Jason Arnold
5. Derrick Felton
6. Danny Wells

Class B
1. Adam Nettles

Class C
1. Daniel Kolbrich
2. John Howells

Novice Class B
1. Rick Sansome

Teen
1. Adam Wasura

True Novice Class A
1. David Rodriguez

True Novice Class B
2. Austin Buck
2. Rick Sansome

Masters Over 40
1. Mark Ricker
2. Alonzo Brown

Masters Over 50
1. Danny Wells
2. Mark Perez
3. Mark Ricker

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Ashlee Ketcham
2. Patty Hammers

First Responder
1. Patty Hammers

True Novice
1. Ashlee Ketcham

Masters Over 35
1. Courtney Pellegrini
2. Jessica Sayre