2019 NPC Hurricane Bay Championships

NPC
Years: 2019 2016 2014

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Wilbert Lock
Heavyweight
1. Scott Stevenson
2. Jose Luis Benitez

Light Heavyweight
1. Wilbert Lock
2. Brandon Irvin
3. Justin Herman
4. Ronald Emery

Middleweight
1. Matthew Christman

Masters Over 35
1. Scott Stevenson

Masters Over 40
1. Scott Stevenson
Ronald Emery

Masters Over 50
1. Wilbert Lock
2. Michael Webb
Ronald Emery

Masters Over 60
1. Roy Cochran

FIGURE

Overall Winner
Carolina Garcia
Class A
1. Jane Allen
2. Cheryl Wiegand
3. Margaret Dusil

Class B
1. Laura Best
2. Karen Stansbury

Class C
1. Carolina Garcia
2. Shannon Scott
3. Lori Bailey

Novice
1. Shannon Scott
2. Margaret Dusil

True Novice
1. Carolina Garcia
2. Shannon Scott

Masters Over 40
1. Cheryl Wiegand
2. Margaret Dusil

Masters Over 50
1. Laura Best
2. Karen Stansbury
3. Lori Bailey
4. Crystal Garfield

BIKINI

Overall Winner
Vanessa Fox
Class A
1. Jane Allen
2. Candice Wright
3. Christine Murray

Class B
1. Vanessa Fox
2. Larissa Johnson
3. Morgan Fehr
4. Jamie Wilder
5. Tara Faggiole
6. Eyeneys Valdivia
7. Astrid Perez
8. Alicia Mole
9. Faith Clough

Class C
1. Courtney Massey
2. Abigail Bravo
3. Marlecia Holston
4. Annie Johnson

Class D
1. Noemi Gomez
2. Donna Powell
3. Angelia Reddy
4. Maria Flores

Novice Class A
1. Edna Martinez
2. Tara Faggiole
3. Candice Wright
4. Alicia Mole
5. Faith Clough

Novice Class B
1. Noemi Gomez
2. Abigail Bravo
3. Marlecia Holston
4. Angelia Reddy

True Novice
1. Morgan Fehr
2. Courtney Massey
3. Marlecia Holston
4. Donna Powell
5. Kimberly Spencer
6. Brittany Carter
7. Melissa Velazquez
8. Angelia Reddy
9. Susie Goebeler
10. Ana Rios

Masters Over 35
1. Jamie Wilder
2. Candice Wright
3. Annie Johnson
4. Donna Powell
5. Melissa Velazquez
6. Faith Clough
7. Susie Goebeler

Masters Over 40
1. Edna Martinez
2. Tara Faggiole
3. Astrid Perez
4. Kimberly Spencer
5. Brittany Carter
6. Maria Flores
7. Angelia Reddy
8. Ana Rios
9. Christina Avila

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Corey Hayes
Class A
1. Thomas Heyder
2. James Walsh

Class B
1. Edgar Diaz
2. Harley Capolupo
3. Douglas Sanchez
4. Marco Velazquez

Class C
1. Corey Hayes
2. Tyrell Edwards
3. Carlos Herrera-Salazar
4. Atanas Atanasov
5. Travis Drummond

Class D
1. Mitchell Smith
2. Ryan Vaught

Novice
1. Corey Hayes
2. Carlos Herrera-Salazar
3. James Walsh
4. Christopher Connelly

True Novice
1. Mitchell Smith
2. Harley Capolupo
3. Marco Velazquez
4. Christopher Connelly

Masters Over 35
1. Edgar Diaz
2. Douglas Sanchez
3. Thomas Heyder

Masters Over 40
1. Thomas Heyder
2. Atanas Atanasov
3. Christopher Connelly
4. Claudio Reis

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Victor Juarez
Class A
1. Victor Juarez
2. Rolando Saldivar

Class C
1. Jager Bonhan

Class D
1. Claudio Reis

True Novice
1. Victor Juarez

Typhoon Bay
1. Al Acevedo

Masters Over 35
1. Victor Juarez

Masters Over 40
1. Michael Webb
2. Claudio Reis

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Rachel Daniels

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Rachel Daniels
2. Yetta Hansell

Novice
1. Rachel Daniels

Masters Over 35
1. Yetta Hansell