2019 NPC Iron Bay Classic

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Orlando Perdomo
Super Heavyweight
1. Anthony Carvill
2. Lee Rodgers

Heavyweight
1. Rudy Waluch
2. Timothy McGuiness
3. Daniel Mcpherson
4. Scott Stevenson

Light Heavyweight
1. Ronald Emery

Middleweight
1. Orlando Perdomo
2. Justin Herman
3. Shawn Smith
4. Matthew Christman

Lightweight
1. Carlos Rivera Morales

Novice
1. Anthony Carvill

Masters Over 40 Heavyweight
1. Rudy Waluch
2. Timothy McGuiness
3. Ronald Emery
4. Scott Stevenson

Masters Over 40 Lightweight
1. Shawn Smith

Masters Over 50 Heavyweight
1. Rudy Waluch
2. Ronald Emery
3. Stephen Amato

Masters Over 50 Lightweight
1. Chuck Caparella
2. Carlos Rivera Morales

Masters Over 60 Heavyweight
1. Ray Patalano
2. Stephen Amato

Masters Over 60 Lightweight
1. Carlos Rivera Morales

FIGURE

Overall Winner
Magaly Albino Rivera
Class A
1. Magaly Albino Rivera
2. Zilkia Rodriguez
3. Jennifer Douglas
4. Yetta Hansell
5. Casey House

Class B
1. Carly Craig
2. Cheryl Wiegand
3. Carrie Pullaro
4. Allison Vanderkolk
5. Camryn Huet

Class D
1. Sally Ann Farara
2. Francesca Montgomery
3. April Williams
4. Esi Jasckson
5. Melodie Cross
6. LaTonya Williams

Novice
1. Francesca Montgomery
2. Cheryl Wiegand
3. April Williams
4. Zilkia Rodriguez
5. Allison Vanderkolk
6. LaTonya Williams

Teen
1. Francesca Montgomery
2. Cheryl Wiegand
3. Camryn Huet
4. Allison Vanderkolk
5. Esi Jasckson
6. Casey House

Masters Over 35
1. Carly Craig
2. April Williams
3. Zilkia Rodriguez

Masters Over 40
1. Magaly Albino Rivera
2. Cheryl Wiegand
3. Sally Ann Farara
4. Zilkia Rodriguez
5. April Williams
6. Carrie Pullaro
7. Jennifer Douglas
8. LaTonya Williams
9. Yetta Hansell
10. Laura Cascaddan
11. Melodie Cross
12. Casey House

BIKINI

Overall Winner
Rachel Saeler
Class A
1. Katie Nance
2. Yadira Rosado
3. Emily Bowman
4. Samantha Martinez
5. Rebecca Pessel
6. Dinah Speck
7. Christine Murray

Class B
1. Carly Spielman
2. Kayln Shenefelt
3. Carly Craig
4. Rachel Radjewski
5. Patty Rea
6. Nairim Celis
7. Zaynah Rodriguez

Class C
1. Kayla Smith
2. Dana Tindal
3. Elyse Lewis
4. Kelly Altman
5. Lissandra Crespo
6. Nyssa Gartley

Class D
1. Rachel Saeler
2. Devin-Symone Johnson
3. Wendi Marie
4. Anastasia Alicea
5. Cydney Rechtin
6. Rylee Klocow
7. Cely Welch
8. Kelly Parrish

Military
1. Devin-Symone Johnson
2. Bethany Clark

Novice
1. Kayla Smith
2. Yadira Rosado
3. Kayln Shenefelt
4. Dana Tindal
5. Wendi Marie
6. Dinah Speck
7. Zaynah Rodriguez
8. Samantha Martinez
9. Cydney Rechtin
10. Yasmin Aponte

Teen
1. Yadira Rosado
2. Dana Tindal
3. Elyse Lewis
4. Zaynah Rodriguez
5. Bethany Clark
6. Cydney Rechtin
7. Rylee Klocow
8. Cely Welch
9. Kelly Parrish
10. Lissandra Crespo
11. Yasmin Aponte
12. Nyssa Gartley
13. Christine Murray

Masters Over 35
1. Carly Spielman
2. Wendi Marie
3. Dana Tindal
4. Rachel Radjewski
5. Carly Craig
6. Anastasia Alicea
7. Cely Welch
8. Nairim Celis
9. Bethany Clark
10. Kelly Parrish
11. Kelly Altman

Masters Over 40
1. Carly Spielman
2. Dana Tindal
3. Dinah Speck
4. Rebecca Pessel
5. Anastasia Alicea
6. Patty Rea
7. Lissandra Crespo

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Joseph Justice
Class A
1. Thomas Heyder
2. Douglas Sanchez
3. Charles Long

Class B
1. Federico Serrata
2. Gabriel Johnson
3. Pedro Alvarez
4. Atanas Atanasov
5. Sergio Bourdet Delgado
6. Nicholas Hyatt
7. Travis Drummond

Class C
1. Joseph Justice
2. Phillip Reed
3. DeShawn Carter
4. Keith Dunigan
5. Antonio Willliams

Military
1. Joseph Justice
2. Keith Dunigan
3. Antonio Willliams
4. Sergio Bourdet Delgado
5. Jason Cano

Novice
1. Federico Serrata
2. Gabriel Johnson
3. Keith Dunigan
4. Antonio Willliams
5. Sergio Bourdet Delgado
6. Travis Drummond

Teen
1. Nicholas Hyatt
2. Fernando Silva

Masters Over 35
1. DeShawn Carter
2. Thomas Heyder
3. Douglas Sanchez
4. Charles Long
5. Juan Cruz

Masters Over 40
1. Phillip Reed
2. Thomas Heyder
3. Atanas Atanasov
4. Fernando Silva

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Vincent Clanzy
Class A
1. Cyril Wright

Class B
1. David Williams
2. Jonathan Nembrand
3. Joshua White
4. Devaun Stephans
5. Amos Similton

Class C
1. Vincent Clanzy
2. Timothy McGuiness
3. John Holloway
4. Daniel Mcpherson
5. Tyler Leuz
6. Joel ElKanah
7. Anthony Carvill
8. Christopher Snell

Military
1. Joseph Justice
2. Joshua White

Novice
1. David Williams
2. Jonathan Nembrand
3. Devaun Stephans
4. Christopher Snell

Masters Over 35
1. Timothy McGuiness
2. Jonathan Nembrand
3. Joshua White
4. Amos Similton

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Yetta Hansell