2019 NPC Kalamazoo Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dan Strudgeon
Heavyweight
1. Jon Childress
2. James Elmer

Light Heavyweight
1. Dan Strudgeon
2. Joshua Phillips

Middleweight
1. Matthew Tripp

Welterweight
1. Kevin Bailey
2. Mike Sentz
3. Jason Forler

Lightweight
1. Julian Castillo
2. Brian Ellerbrook

Novice Heavyweight
1. Joshua Phillips
2. Peter Davis
3. Jason Jondro
4. John Pope

Novice Lightweight
1. Mike Sentz

Novice Middleweight
1. Matthew Tripp

Bantamweight
1. Walter Posey

Masters Over 35
1. Walter Posey
2. Julian Castillo
3. Nick Conley
4. Jason Forler
5. Jason Jondro
6. John Pope

Masters Over 40
1. Peter Davis
2. John Pope
3. Arnold Skipper

FIGURE

Overall Winner
Ashlyn Tkac
Class A
1. Ashlyn Tkac
2. Mindy Otto

Class B
1. Ali Fitzpatrick
2. Lindsey Shive

Novice Class A
1. Ashlyn Tkac
2. Mindy Otto

Novice Class B
1. Lindsey Shive

True Novice
1. Lindsey Shive
2. Mindy Otto
3. Andrea Lake

Masters
1. Mindy Otto

BIKINI

Overall Winner
Staci Kruisenga
Class A
1. Migdalia Martinez
2. Athena Chriss
3. Cassie Ball
4. Megan Betts
5. Latasha Elkins
6. Pamela Vaughn

Class B
1. Staci Kruisenga
2. Casey Hessler
3. Lynn Tomlinson
4. Courtney Curtiss

Class C
1. Madelynn Drikakis
2. Amy Diener

Novice Class A
1. Athena Chriss
2. Cassie Ball
3. Latasha Elkins
4. Pamela Vaughn

Novice Class B
1. Courtney Curtiss
2. Amy Diener
3. Becky Faulk

True Novice
1. Madelynn Drikakis
2. Dawn Kemp
3. Becky Faulk
4. Tressa Davis
5. Heather Byrd

Masters Over 35
1. Bianca Guess
2. Amy Diener
3. Becky Faulk

Masters Over 40
1. Amy Diener
2. Megan Betts
3. Dawn Kemp
4. Becky Faulk
5. Suzie Momric
6. Heather Byrd

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy Sayers
Class A
1. Bilal Bazzi
2. Brandon Lawrence
3. Ali Aldubaisi
4. Basir Mohammadi

Class B
1. Jeremy Sayers
2. Hashim Alawami
3. Simon Matar

Class C
1. Robert Morearty
2. Joey Hart
3. Tim Taylor
4. Spencer Sharpe
5. Matt Achterhof

Novice Class A
1. Bilal Bazzi
2. Brandon Lawrence
3. Ali Aldubaisi
4. Basir Mohammadi

Novice Class B
1. Joey Hart
2. Simon Matar
3. Justin Cygan

True Novice
1. Tim Taylor
2. Matt Achterhof
3. Mario Selby
4. Basir Mohammadi
5. Jacob Petlick
Aaron Cooke
Peter Davis

Masters Over 35
1. Jacob Petlick
2. William Soltes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Walter Posey
Class A
1. Walter Posey
2. Mike Sentz
3. Kevin Bailey

Class B
1. Jason Forler
2. Joseph Wohler

Class C
1. Matthew Tripp
2. Charles Small

Novice
1. Matthew Tripp
2. Mike Sentz
3. Jason Jondro
4. Aaron Cooke

Masters Over 35
1. Walter Posey
2. Kevin Bailey
3. Jason Jondro

Masters Over 40
1. Jason Forler
2. Peter Davis

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Laura Heyne

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Deb Kindler
2. Laura Heyne
3. Ashlyn Tkac

Novice
1. Deb Kindler