2019 NPC Lackland Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Lamer Neily III
Heavyweight
1. Matthew Harris

Light Heavyweight
1. Lamer Neily III

Middleweight
1. Matthew Macias

Masters Over 50
1. Carlos Lopez Ponce

FIGURE

Overall Winner
Amanda Sidonio
Class A
1. Amanda Sidonio
2. Reyna Rodriguez
3. Christina Wedell
4. Tanya Gile
5. Elizabeth Riojas
6. KasandraLeAnn Havens
7. Tabitha Foster
8. Marjory Johnson

Class B
1. Brenda Wolf-Hanson
2. Holly Stock

Military
1. Amanda Sidonio
2. Elizabeth Riojas

Novice Class A
1. Elvira Mendoza
2. Tabitha Foster

Novice Class B
1. Kasandra LeAnn Havens
2. Stephanie Jackson

True Novice
1. Stephanie Jackson
2. Veronica Leno
3. Dawn Savage
4. Aisha Gold

Masters Over 35
1. Amanda Sidonio
2. Brenda Wolf-Hanson
3. Christina Wedell
4. Elvira Mendoza
5. Tabitha Foster
6. Stephanie Jackson
7. Aisha Gold

Masters Over 45
1. Brenda Wolf-Hanson
2. Tanya Gile
3. Elizabeth Rojas
4. Marjory Johnson
5. Holly Stock

BIKINI

Overall Winner
Shayda Akle
Class A
1. Cecile Mendez
2. Heather Patton

Class B
1. Shayda Akle
2. Diana Yakushkina
3. Alyse Williams
4. Lacey Beth Johnson
5. Kelly Linder
6. Jessica Alvarado
7. Donna Bernett
8. Jalene Christensen

Class C
1. Elaine Martinez
2. Amanda Boie
3. Asia Wells
4. Rachel Stewart
5. Cynthia Joyner
6. Lauralee Vasquez
7. Viviana Aranda
8. Mirella Gonzales
9. Manpreet Mathews
10. Samantha Maghamez
11. Yamilex Rodriguez
12. Racheal Henshaw

Class D
1. Nicole jackson
2. Kelsey Potter
3. Sarah Cokerham
4. Sara Neel
5. Madison Buyers
6. Kera Averill
7. Michelle Pruitt

Military
1. Asia Wells
2. Alyse Williams
3. Samantha Maghamez
4. Kera Averill

Novice Class A
1. Cecile Mendez
2. Lacey Beth Johnson
3. Kelly Linder
4. Heather Patton
5. Jessica Alvarado
6. Veronica Martinez
7. Jalene Christensen
8. Alexis Vera
9. Maria Aurora Ytuarte

Novice Class B
1. Amanda Boie
2. Cynthia Joyner
3. Asia Wells
4. Mirella Gonzales
5. Annette Martinez
6. Yamilex Rodriguez
7. Rebekah Roman

Novice Class C
1. Kelsey Potter
2. Sarah Cokerham
3. Madison Buyers
4. Michelle Pruitt

Teen
1. Rebekah Roman

True Novice
1. Shayda Akle
2. Asia Wells
3. Cecile Mendez
4. Kelsey Potter
5. Viviana Aranda
6. Manpreet Mathews
7. Nicole Harvey
8. Alexis Vera
9. Maria Aurora Ytuarte
10. Rebekah Roman

Masters Over 35
1. Nicole jackson
2. Alyse Williams
3. Sara Neel
4. Cynthia Joyner
5. Lauralee Vasquez
6. Donna Bernett
7. Samantha Maghamez
8. Kalie Thompson
9. Kera Averill
10. Veronica Martinez
11. Racheal Henshaw

Masters Over 45
1. Cynthia Joyner
2. Jalene Christensen
3. Katherine Smalley

Masters Over 55
1. Annette Martinez

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Eric Spencer
Class A
1. Robert Higgins

Class B
1. Eric Spencer
2. Alex Johnson
3. Ronald Green
4. Steven Ortiz

Military
1. Eric Spencer
2. Benny Rivera
3. Kirk Jackson

Novice Class A
1. Robert Higgins

Novice Class B
1. Steven Ortiz
2. Benny Rivera
3. Kirk Jackson

True Novice
1. Christopher Matzenbacher
2. Rob Smith
3. Benny Rivera
4. Kirk Jackson

Masters Over 35
1. Robert Higgins
2. Steven Ortiz
3. Christopher Matzenbacher
4. Kirk Jackson

Masters Over 45
1. Ronald Green

Masters Over 55
1. Barry Terrell
2. Carlos Lopez Ponce

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Terrance Ambeau
Class A
1. Terrance Ambeau
2. Amilcar Mendez
3. Tomas White
4. Tarin Arnold
5. Levi Herbert

Class B
1. Eugene Rodriguez
2. Jacob Garcia
3. Emanuel Cassidy
4. Francisco Javier Plascencia

Military
1. Tarin Arnold

Novice Class A
1. Amilcar Mendez
2. Tarin Arnold
3. Levi Herbert

Novice Class B
1. Eugene Rodriguez
2. Jacob Garcia
3. Emanuel Cassidy
4. Francisco Javier Plascencia

True Novice
1. Tarin Arnold

Masters Over 35
1. Amilcar Mendez

FITNESS



1. Ruth Newconb

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Erin Anders
Class A
1. Erin Anders
2. Michelle Bogden
3. Janie Lawson
4. Jamie Trevino

Class B
1. Christina Wedell
2. Holly Stock

Military
1. Michelle Bogden

Novice
1. Janie Lawson

Masters Over 35
1. Erin Anders
2. Christina Wedell

Masters Over 45
1. Jamie Trevino
2. Holly Stock