2019 NPC Michigan State Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Todd Lee
Heavyweight
1. Jeremiah Williams
2. Nathan Swanzy
3. Jeff Jozel
4. Shoane Scannell
5. Ibrahim Klait
6. Tomas Skeeters

Light Heavyweight
1. Nathan A Mead
2. Donnie Frazier
3. Jim Robertson
4. Alexander Jones
5. Quierro Thomas

Middleweight
1. Todd Lee
2. Matthew Durfee
3. Billy Weisenstein

Welterweight
1. Ryan Botzman

Lightweight
1. Noah Junker

Teen
1. Elijah Eatmon
2. Michael Affer

True Novice
1. Elijah Eatmon

Masters Over 35
1. Nathan Swanzy
2. Shoane Scannell
3. Ibrahim Klait

Masters Over 40
1. Jim Robertson
2. Ibrahim Klait
3. Kevin Lamb
4. Steve Messner

FIGURE

Overall Winner
Ashley Shuster
Class A
1. Noelle Andris Russow
2. Ashley Lowran
3. Jennifer Renee' Storing
4. Tina Harrington
5. Lisa Botzman

Class B
1. Ashley Shuster
2. Kate Shaughnessy

Class C
1. Kelsey Newby
2. Kristen McDougle

Novice Class A
1. Ashley Lowran
2. Lisa Botzman

Novice Class B
1. Kelsey Newby
2. Kate Shaughnessy
3. Kristen McDougle

True Novice
1. Kate Shaughnessy
2. Kali Merrifield

Masters Over 35
1. Noelle Andris Russow
2. Jennier Renee' Storing
3. Tina Harrington

BIKINI

Overall Winner
Natasha A Simpson
Class A
1. Alexus Pace-Patterson
2. Cassie Ball

Class B
1. Natasha A Simpson
2. Paige Kinneberg
3. Jamie L Bentley
4. Laura Cole
5. Stacey Martin
6. Meghan Murphy

Class C
1. Katelyn Wilson
2. Sarah Forsythe
3. Brandi Ode
4. Stephanie Gay
5. Jennifer Hudy
6. Alexus Hunt
7. Melinda Flickinger
8. Tara Marie Yurek

Novice Class A
1. Cassie Ball

Novice Class B
1. Brandi Ode
2. Laura Cole
3. Paige Kinneberg
4. Stephanie Gay
5. Jennifer Hudy
6. Melinda Flickinger
7. Tara Marie Yurek
8. Stacey Martin
9. Meghan Murphy

True Novice
1. Alexus Hunt
2. Jamie L Bentley
3. Laura Cole
4. Tara Marie Yurek

Masters Over 35
1. Stephanie Gay
2. Jamie L Bentley
3. Jennifer Hudy

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Amir Jusic
2. Jonathan Aguilera
3. Michael Matthews
4. Silas Richardson
5. Garrett Glowacki

Class B
1. Amir Rad
2. Dustin Oprisiu
3. Hassan Bousi
4. Donnie Frazier
5. Caleb Whitehorn
6. Juriste Jean-Baptiste
7. Steven Begeny

Class C
1. Jeremy Desantis
2. Tylor Mumby
3. Michael Drudi
4. Hunter Bloss
5. Jacob List
6. Daniel Edwards

Novice Class A
1. Ramzi Jouni
2. Silas Richardson
3. Garrett Glowacki

True Novice
1. Hunter Bloss
2. Jacob List
3. Silas Richardson
4. Garrett Glowacki

Masters Over 35
1. Steven Begeny
2. Gene Zuccherino
3. Guillermo Santiago-Davis
4. Mario Selby

Masters Over 40
1. Peter Panelli
2. Gene Zuccherino
3. Guillermo Santiago-Davis

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kenneth Kotey
Class A
1. James Jones
2. Joe Tabbi
3. Ramzi Jouni

Class B
1. Kenneth Kotey
2. Donnie Frazier
3. Dakota Waring
4. Matt Steffani

Class C
1. Jeremy Desantis
2. Shoane Scannell

Novice
1. Joe Tabbi

True Novice
1. Michael Affer
2. Dominic Atkinson

Masters Over 35
1. Ramzi Jouni

Masters Over 40
1. Shoane Scannell

FITNESS



1. Noelle Andris Russow

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Heather Browner