2019 NPC Midwest Battle of the Champions

NPC
Years: 2019 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicolas Wittu
Super Heavyweight
1. Nicolas Wittu

Heavyweight
1. Chase Dayhoff

Light Heavyweight
1. Jeremy Holt
2. Shane Corps
3. Jeremy Fox
4. Charles Murray
5. Thomas Fox

Middleweight
1. Julian Osorio
2. Brad Warner
3. Aaron Mccormick

Novice Heavyweight
1. Shane Corps
2. Charles Murray
3. Thomas Fox

Novice Lightweight
1. Devin Breeding
2. Luis Ivan Perez
3. Aaron Mccormick

Masters Over 40
1. Darnell Griffen
2. Clarence Walton
3. Brad Warner
4. Aaron Mccormick

Masters Over 50
1. Daniel Mayer

Masters Over 60
1. Daniel Mayer

FIGURE

Overall Winner
Sarah Van Heiden
Class A
1. Elizabeth Schultheis
2. Brittne Pence
3. Miranda Morrow
4. Connie Clingner

Class B
1. Sarah Van Heiden
2. Cameron Benjamin
3. Megan Riddle
4. Brittany McElyea
5. Alexa Epler
6. Stacy Kurucz

Novice Class A
1. Elizabeth Schultheis
2. Brittne Pence
3. Connie Clingner

Novice Class B
1. Sarah Van Heiden
2. Megan Riddle
3. Cameron Benjamin
4. Alexa Epler
5. Stephanie Roberts
6. Stacy Kurucz

Masters Over 40
1. Stephanie Roberts
2. Stacy Kurucz

BIKINI

Overall Winner
brooke nyland
Class A
1. brooke nyland
2. Mackenzie Cruz
3. Nicole Pallagi
4. Kinsley Duncan
5. Alexis Warner
6. Sunny Salmon

Class B
1. Nora Mirocha
2. Hannah Walt
3. Danielle Davis
4. MaeLee Taulbee-Brooks
5. Megan Reynolds
Adriann Rhoades
Emily Greenwell
Kimya Hooks
Robbie Webster
Shuntay Johnson
Tiare Smith

Novice Class A
1. brooke nyland
2. Mackenzie Cruz
3. Nicole Pallagi
4. Kinsley Duncan
5. Alexis Warner
6. Sunny Salmon

Novice Class B
1. MaeLee Taulbee-Brooks
2. Danielle Davis
3. Robbie Webster
4. Tiare Smith
5. Kelly Fiorenza
6. Emily Greenwell

Masters Over 35
1. Kelly Fiorenza
2. Nora Mirocha
3. Kimya Hooks
4. Shuntay Johnson
5. Adriann Rhoades
Robbie Webster
Sunny Salmon

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Adrian Cummings
Class A
1. Adrian Cummings
2. William Cottrell
3. Tyron Smith
4. Brian Staggs
5. Ramiro Hernandez
Joe Lopez
Kyle Rhoden
Ladarius Hayes

Class B
1. Deon Smith
2. Devon Simmons
3. Damenian Maxwell
4. Charlie Loveall
5. Josh Frantz
Andy Nicholson
Daniel Raper
Darrell Conner
Jason Bui
Jay Tuncay Akcay

Novice Class A
1. William Cottrell
2. Tyron Smith
3. Ramiro Hernandez
4. Joe Lopez
5. Kyle Rhoden

Novice Class B
1. Damenian Maxwell
2. Daniel Raper
3. Andy Nicholson
4. Jay Tuncay Akcay
5. Devin Knapke
6. Jason Bui

Masters
1. Richard Ledford

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Tywuan Williams
Class A
1. Tywuan Williams
2. William Cottrell
3. Devin Breeding
4. Cody Stich
5. Sylvester Dunn
6. Christopher Franklin

Class B
1. Jeremy Holt
2. RJ Savage
3. Austin Brown
4. Clarence Walton
5. Andy Nicholson
Chris Robertson
Craig Gentry
Jack Southard
Jay Azeltine
Joshua Kuechler
Mitchell Mccune
Thomas Fox

Novice Class A
1. William Cottrell
2. Devin Breeding
3. Cody Stich
4. Christopher Franklin

Novice Class B
1. Andy Nicholson
2. Mitchell Mccune
3. Joshua Kuechler
4. Jack Southard
5. Thomas Fox
6. Chris Robertson

Masters Over 35
1. Tywuan Williams
2. Clarence Walton
3. Stevan Todorcevic
4. Craig Gentry
5. Chris Robertson

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Becky Law
2. Megan Riddle

Novice
1. Megan Riddle
2. Stephanie Roberts
3. Whitney Lyles

Masters Over 35
1. Becky Law
2. Stephanie Roberts