2019 NPC Mighty Muscle on the Mississippi

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Daniel Cooley
Super Heavyweight
1. Mauricio Garcia
2. Barton Robertson
3. Michael Weber

Heavyweight
1. Daniel Cooley
2. Joe Francar

Light Heavyweight
1. Joshua Reid
2. Greg Wertz

Middleweight
1. Nate Miller
2. Jeremy Jackson
3. Samir Husidic

Lightweight
1. Quyen Huynh

Novice
1. Michael Weber

Masters Over 35
1. Quyen Huynh
2. Samir Husidic

Masters Over 40
1. Jeremy Jackson

Masters Over 50
1. Barton Roberson
2. Greg Wertz
3. Michael Weber

Masters Over 60
1. Rick Schmitz

FIGURE

Overall Winner
Ashley Blazek
Class A
1. Ashley Blazek
2. Aubrey Johnson
3. Hayley Gieseke
4. Kima Spaulding
5. Merry Trotter
6. Alix Benoit

Class B
1. Wilhemenia Williams
2. Lauren Blake

Class C
1. Amber Henline

Novice
1. Ashley Blazek
2. Wilhemenia Williams
3. Skysis Parks
4. Alix Benoit

Masters Over 35
1. Kima Spaulding
2. Amber Henline

Masters Over 40
1. Aubrey Johnson
2. Merry Trotter

Masters Over 50
1. Wilhemenia Williams

BIKINI

Overall Winner
Brooke Petry
Class A
1. Hope Francis
2. Annabelle Haverman
3. Maryrose Puglia
4. Kalee Hodel
5. Jessie Themas
6. LuzSelenia Hernandez

Class B
1. Brooke Petry
2. Shelby Grabanski
3. Anna Wells
4. Jessica Serrano
5. Kendra Moore
6. Stacy McDermott
7. Lindsay Wolff
8. Shania Fischer
9. Melody Esch

Class C
1. Moriah Fischer
2. Stephanie Taverna
3. Stephanie Nowicki

Class D
1. Andi Jones
2. Alexi Leifker
3. Lindsay Adams
4. Jennifer Peters
5. Becky Allen
6. Lacey Eaton

Novice Class A
1. Hope Francis
2. Shelby Grabanski
3. Jessica Serrano
4. Kendra Moore
5. Stacey McDermott
6. Lindsay Wolff
7. Lindsay Adams
8. Melody Esch
9. Kalee Hodel
10. Lacey Eaton

Novice Class B
1. Skysis Parks
2. Shania Fischer
3. Maryrose Puglia
4. Jennifer Peters
5. Stephanie Taverna
6. Alix Benoit
7. Jessie Themas
8. Stephanie Nowicki
9. Shelley Schneider
10. LuzSelenia Hernandez

Masters Over 35
1. Brooke Petry
2. Stacey McDermott
3. Lindsay Wolff
4. Maryrose Puglia
5. Melody Esch
6. Jennifer Peters
7. Becky Allen
8. LuzSelenia Hernandez

Masters Over 45
1. Stephanie Nowicki
2. Shelley Schneider

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Thomas McMullen
Class B
1. Zarik Anderson

Class C
1. Travis Everett
2. Eric Smith
3. Jacob Dean

Class D
1. Thomas McMullen
2. Alexander Thompson
3. Brian Nolan
4. Jeff Pikna
5. Everett Butzine
6. Sandy Stuber
7. Chris Thodos
8. Mike Hunter

Novice
1. Brian Nolan
2. Jacob Dean
3. Jeff Pikna
4. Everett Butzine

Teen
1. Souleymane Bah

Masters Over 40
1. Eric Smith
2. Mike Hunter

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
David Rock
Class A
1. Quyen Huynh

Class B
1. David Rock
2. Joshua Reid
3. David Salcido
4. Dan Byers
5. Timothy Harness
6. Lance Clemens

Class C
1. Garrick Baylie
2. Joe Francar
3. Casey Floyd
4. Scott Brown
5. Chris Thodos
6. Neil Dolphin

Novice
1. Dylan Kester
2. Dan Byers
3. Scott Brown

Masters Over 40
1. Dan Byers

Masters Over 50
1. Lance Clemens
2. Sandy Stuber
3. Mike Hunter

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Amber Henline