2019 NPC Minnesota State Championships

NPC
Years: 2019 2018 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Ryan Wermerskirchen
Super Heavyweight
1. Tyler Pitann

Heavyweight
1. Ryan Wermerskirchen
2. Samuel Roberts
3. Brian Petty

Light Heavyweight
1. Shane Harel
2. Bernard Crosser
3. Ahmed Roushdy

Lightweight
1. Chris Schreiber
2. Joe Coursolle

Novice Lightweight
1. Joe Coursolle
2. Ahmed Roushdy

Masters Over 40
1. Brian Petty
2. Geoffrey Kappa
3. Joe Coursolle

Masters Over 45
1. Chris Schreiber

FIGURE

Overall Winner
Dawn Siem
Class A
1. Dawn Siem
2. Brandi Ambrose
3. Julie Elaine Dickerson
4. Patti Hagen

Class B
1. Deana Robbie Hulshizer
2. Carolyn Kay
3. Madison Paige Ferguson
4. Alissa Hanson

Class C
1. Rebecca Hertogs
2. Haley Johnson

Novice Class A
1. Julie Elaine Dickerson

Novice Class B
1. Deana Robbie Hulshizer
2. Madison Paige Ferguson

Masters Over 35
1. Dawn Siem
2. Carolyn Kay

Masters Over 40
1. Dawn Siem
2. Brenda Wisner
3. Carolyn Kay
4. Jana Williams
5. Julie Elaine Dickerson
6. Patti Hagen
7. Alissa Hanson

BIKINI

Overall Winner
Kadie Beckman
Class A
1. Jennifer Millin
2. Dianna Trester
3. Madeline Paddock
4. Rosa Gargiulo
5. Teigan Jansen
6. Brittany WHite
7. Bethany Chan

Class B
1. Kadie Beckman
2. Bailey Sutherland
3. Alison Fletcher
4. Theresa Larson
5. Jessica Shaw

CLass C
1. SuSann Lee
2. Allison Strauss-Fuchs
3. Samantha Michel

Novice Class A
1. Jennifer Millin
2. Madeline Paddock
3. Teigan Jansen
4. Brittany WHite
5. Bethany Chan

Novice Class B
1. Bailey Sutherland
2. Samantha Michel
3. Alison Fletcher
4. Theresa Larson
5. Jessica Shaw

Teen
1. Bailey Sutherland

Masters Over 35
1. Rosa Gargiulo
2. Sandy Yuen
3. Theresa Larson
4. Bethany Chan

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Robert Sanigular
Class A
1. Robert Sanigular
2. Bo Greig

Class B
1. Mitchell Cassidy
2. Timothy Kilow

Class C
1. Lamar Tate
2. Austin Goddard
3. William Lee Perkins
4. Ronnie Edwards
5. Taylor McMorrow

Novice Class A
1. Bo Greig

Novice Class B
1. Lamar Tate
2. Taylor McMorrow

Masters Over 35
1. William Lee Perkins

Masters Over 40
1. D Sargent Hodges

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Tyler Pitann
Class A
1. David Thomas Meisinger

Class B
1. Tyler Pitann
2. Chris Schreiber

Novice Class A
1. Isaiah Cuellar

Masters Over 35
1. Chris Schreiber

Masters Over 40
1. David Thomas Meisinger
2. D Sargent Hodges
3. Jean-Marie Thomas

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. April Johnson
2. Amy Wright
3. Jana Williams
4. Carolyn Kay
5. Brandi Ambrose

Masters Over 35
1. April Johnson
2. Amy Wright
3. Jana Williams
4. Carolyn Kay