2019 NPC Mississippi Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Edward Lee
Super Heavyweight
1. Jon Marc Franklin

Heavyweight
1. Chris Duncan
2. Ryan Yawn

Light Heavyweight
1. Edward Lee
2. Curt Windham
3. Will Cocke
4. Lance Walker

Middleweight
1. Kevin Harmon
2. Jimmy Odom
3. Joseph Williams

Lightweight
1. Ceaser Hamilton

Novice Heavyweight
1. Ryan Yawn

Novice Middleweight
1. Lance Walker
2. Jimmy Odom
3. Joseph Williams
4. Colton Maslanka
5. Larry Hood

True Novice
1. Colton Maslanka

Uniform
1. Edward Lee
2. Chris Duncan

Masters Over 35
1. Kevin Harmon
2. Lance Walker
3. Dwight Wilson
4. Jimmy Odom
5. Larry Hood

Masters Over 40 Heavyweight
1. Jon Marc Franklin
2. Alvin Magee
3. Chris Duncan
4. Larry Hood

Masters Over 40 Lightweight
1. Will Cocke
2. Kevin Harmon

Masters Over 50
1. Dennis Harris
2. Larry Hood

Masters Over 60
1. Ceaser Hamilton
2. Larry Hood

FIGURE

Overall Winner
Jessica Cocke
Class A
1. Laura Lewis
2. Shea Renner
3. Evelyn Harmon

Class B
1. Jessica Cocke

Class D
1. Jessica Ellzey
2. Amanda Williams

Novice
1. Jessica Cocke
2. Shea Renner

True Novice
1. Jessica Cocke
2. Moriah Boone

Masters Over 35
Amanda Williams
Laura Lewis

Masters Over 40
1. Evelyn Harmon
2. Constance McCullum

BIKINI

Overall Winner
Lisa Collins
Class A
1. Evelyn Harmon

Class B
1. LaTasha Estus

Class C
1. Lisa Collins
2. Kalie Daniel
3. Cayla Mangrum
4. LeJeune Johnson
5. Jessica Cocke

Class D
1. Bridgett Brooks

Class E
1. LaDaryl Watkins
2. Adrian Bolden

Class F
1. Kelly Lewis
2. Julie Noone

Collegiate
1. Ciara Harmon
2. Kalie Daniel

Novice
1. Leethel Guillory
2. Ciara Harmon
3. Adrian Bolden
4. Kelly Lewis
5. Jessica Cocke
6. Julie Noone

True Novice
1. Leethel Guillory
2. LaDaryl Watkins
3. Kelly Lewis
4. Ciara Harmon
5. Jessica Cocke
6. Joyce Ford

Masters Over 35
1. Bridgett Brooks
2. Kelly Lewis

Masters Over 40
1. LaTasha Estus
2. Evelyn Harmon
3. Julie Noone
4. Joyce Ford

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Beau Torbert
Class A
1. William Roberson

Class B
1. Robert Martin
2. Alvin Adams
3. DeMarcus Hayes
4. Malik Barakat
5. Clark Henegan
6. Victor Swanier

Class C
1. Thomas Nazary
2. Taylor Nazary
3. Marcus Thomas
4. Anton Johnson
5. Kylan Threatt

Class D
1. Beau Torbert
2. Zachery Smith
3. David Skenetta

Novice
1. Kylan Threatt
2. Christian Brown

Teen
1. Brandon Weaver

True Novice
1. Beau Torbert
2. Anton Johnson
3. Thomas Nazary
4. Kylan Threatt
5. Sutter Bailey
6. Jay-Mere Ellis

Masters Over 35
1. Beau Torbert
2. Clark Henegan

Masters Over 40
1. Alvin Adams
2. Marcus Thomas
3. Clark Henegan
4. Christian Brown
5. Sutter Bailey

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jewrad Smith
Class A
1. Jewrad Smith

Class B
1. Lonnie Collier
2. Will Cocke
3. Alex Babbit
4. Dwight Wilson
5. Lance Walker
6. Alvin Magee
7. Nathan McIntyre

Class C
1. Linden Ellzey
2. Zachery Smith
3. Ryan Yawn

Class D
1. William Wade

Novice
1. Ivan Davis
2. Zachery Smith
3. Lance Walker
4. Nathan McIntyre
5. Dennis Harris
6. Logan Lando

True Novice
1. Nathan McIntyre
2. Taylor Nazary
3. Reginald Welborn

Masters Over 35
1. Lonnie Collier
2. Alex Babbit
3. Dwight Wilson
4. Lance Walker

Masters Over 40
1. Will Cocke
2. Alvin Magee
3. Reginald Welborn