2019 NPC Missouri State Championships

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Watson Sweat
Super Heavyweight
1. Watson Sweat

Heavyweight
1. Russ Williams
2. Matt Scott
3. Tyson Bahmer

Light Heavyweight
1. Tim Reys

Middleweight
1. Brien Dawson
2. Toby Schulze
3. Jeff Davidson
4. Tyler Shuck

Novice
1. Russ Williams
2. Tyson Bahmer

Masters Over 40
1. Jeff Davidson
2. Toby Schulze
3. Matt Scott

Masters Over 50
1. Russ Williams
2. Henry Lovelace
3. Tim Reys
4. Richard Galligher

Masters Over 60
1. Richard Galligher

FIGURE

Overall Winner
Jillian Mccollam
Class A
1. Karissa Davidson
2. Heather Smith
3. Jennifer Schulze
4. Maia Gage
5. Amy Reaves

Class B
1. Jillian Mccollam
2. Carolyn Jameson
3. Bre Feith
4. Amber Sheline
5. Katie Tallis
6. Lori Kelling
7. Gabriela Verdugo

Novice Class A
1. Bre Feith
2. Heather Smith
3. Karissa Davidson
4. Amy Reaves

Novice Class B
1. Jillian Mccollam
2. Carolyn Jameson
3. Katie Tallis
4. Amber Sheline
5. Tiffany Hadley
6. Lori Kelling

Teen
1. Karissa Davidson

Masters
1. Jillian Mccollam
2. Jennifer Schulze
3. Maia Gage
4. Lori Kelling
5. Amy Reaves

BIKINI

Overall Winner
Sarah Prochazaka
Class A
1. Andrea Amos
2. Kristal Odegard
3. Mary Zahau-Loehner
4. Bay Welch
5. Francesca Taylor
6. Lindsey Walters

Class B
1. Sarah Prochazaka
2. Kaitlyn Stancer
3. Micah Allen
4. Jennifer Greer
5. Francesca Genari

Class C
1. Jody Brady
2. Laura Hedden
3. Johnyee Windsor
4. Lexie Chick
5. Katelyn Forthaus
6. Mayra Webb
7. Jenny Duong

Class D
1. Cati Plein
2. Ashlea Gillick
3. Jena Smith
4. Ashley Stanley
5. Jessica Dziurkwoski

Novice Class A
1. Andrea Amos
2. Kristal Odegard
3. Mary Zahau-Loehner
4. Bay Welch
5. Sherise Walker
6. Mary Draper

Novice Class B
1. Sarah Prochazaka
2. Kaitlyn Stancer
3. Micah Allen
4. Jennifer Greer
5. Francesca Taylor
6. Lindsey Walters
7. Francesca Genari

Novice Class C
1. Jody Brady
2. Lexie Chick
3. Katelyn Forthaus
4. Mayra Webb
5. Jenny Duong

Novice Class D
1. Cati Plein
2. Ashlea Gillick
3. Jena Smith
4. Ashley Stanley
5. Jessica Dziurkwoski

Teen
1. Lexie Chick

Masters Class A
1. Laura Hedden
2. Francesca Genari
3. Jessica Dziurkwoski

Masters Class B
1. Cati Plein
2. Jody Brady
3. Jennifer Greer
4. Mary Zahau-Loehner

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Brian Hammerstone
Class A
1. Brian Hammerstone
2. Reid Glaenzer
3. Jonathan Eikenberry

Class B
1. Cole Murphy
2. Curtis Witherspoon
3. Andrew Jiminez
4. Isaiah Reece
5. Travis Fucich

Class C
1. Brandon Ruess
2. Matt Surface
3. Evan Whetstone
4. Daniel Draper

Novice Class A
1. Brian Hammerstone
2. Cole Murphy
3. Curtis Witherspoon
4. Travis Fucich
5. Tyler Shuck

Novice Class B
1. Brandon Ruess
2. Matt Surface
3. Evan Whetstone
4. Edward Petrashishin
5. Daniel Draper

Masters Class A
1. Travis Fucich
2. Daniel Draper

Masters Class B
1. Curtis Witherspoon
2. Ty Fowler
3. Alan Classen

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Toby Schulze
Class A
1. Toby Schulze
2. Michael Logan
3. Jonathan Eikenberry
4. Tyler Shuck

Class B
1. Brandon Ruess
2. Luke Austenfeld
3. Colby Stack
4. Matt Scott
Glenn Harrod

Novice Class A
1. Luke Austenfeld
2. Richard Galligher
3. Tyler Shuck

Novice Class B
1. Brandon Ruess
2. Will Woods
3. Colby Stack

Masters
1. Toby Schulze
2. Michael Logan
3. Will Woods
4. Henry Lovelace
5. Matt Scott

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters
1. Amy Reaves

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Morgan Rollins
Class A
1. Tabetha Held
2. Lylybell Weber

Class B
1. Morgan Rollins
2. Cati Plein

Novice
1. Morgan Rollins
2. Tabetha Held
3. Cati Plein

Masters
1. Morgan Rollins
2. Tabetha Held
3. Cati Plein