2019 NPC Monsta Classic

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Fernando Sardinha
Heavyweight
1. Fernando Sardinha
2. Shawn Oddo
3. Derek Bluett
4. Joel Argon
5. Chad Adams

Light Heavyweight
1. Brian Degalia
2. Christian O'Rourke
3. Ken Shumate

Middleweight
1. Otis Britt

Lightweight
1. Matias Ault

Novice
1. Aaron Scace

Masters Over 35
1. Fernando Sardinha
2. Ken Shumate
3. Aaron Scace
4. Chad Adams

Masters Over 40
1. Fernando Sardinha
2. Brian Degalia
3. Joel Argon
4. Ken Shumate

Masters Over 50
1. Otis Britt
2. Ken Shumate

FIGURE

Class A
1. Kaitlyn Siddons
2. Gianna O'Rourke
3. Glendaly Ruiz
4. Lisa Williams
5. Jackie Marsh

Masters Over 40
1. Glendaly Ruiz
2. Lisa Williams

Masters Over 50
1. Jackie Marsh

BIKINI

Overall Winner
Kaytlin Colbert
Class A
1. Crystal Rammage
2. Ana Carla Brandao
3. Brittany Arce
4. Ruth DeGaglia
5. Rebecca Shepherd-Cain

Class B
1. Ashley Hill
2. Monique Morgan

Class C
1. Kaytlin Colbert

Novice
1. Kaytlin Colbert
2. Ashley Hill
3. Ana Carla Brandao
4. Brittany Arce
5. Susanna Leftwich
6. Monique Morgan
7. Rebecca Shepherd-Cain

True Novice
1. Susanna Leftwich

Masters Over 35
1. Crystal Rammage
2. Monique Morgan
3. Rebecca Shepherd-Cain

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Trae Siddons
Class A
1. Andrew Lucci
2. Mitchell Adams

Class B
1. Trae Siddons
2. James Nandlal

Class C
1. Randier Rodriguez
2. Kevin Lewis

Military
1. Hubert Collins

Novice
1. Randier Rodriguez
2. John Millet
3. James Nandlal
4. Andrew Bass

True Novice
1. Patricio Quiroz
2. Dawson Bulthuis

Masters Over 35
1. Ken Shumate

Masters Over 40
1. Kevin Lewis
2. Michael Williamson
3. Ken Shumate
4. James Nandlal

Masters Over 50
1. Michael Williamson
2. Ken Shumate
3. John Millet
4. James Nandlal
5. Hubert Collins

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Lucas Pinheiro
Class B
1. Christian O'Rourke
2. Trae Siddons
3. Brock Paravicini
4. Shawn VanDuyn
5. Roberto Luna

Class C
1. Lucas Pinheiro
2. Randier Rodriguez

Military
1. Roberto Luna

Novice
1. Randier Rodriguez
2. Brock Paravicini
3. Roberto Luna
4. Trae Roberts

Teen
1. Dawson Bulthuis
2. Matias Ault

True Novice
1. Trae Roberts
2. Matias Ault

Masters Over 35
1. Ken Shumate

Masters Over 40
1. Ken Shumate

Masters Over 50
1. Otis Britt
2. Ken Shumate

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kaitlyn Siddons
2. Lisa Williams

Masters
1. Lisa Williams