2019 NPC Mountaineer Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Douglas Conner
First Responder
1. Edward Starcher

Heavyweight
1. Josh Weaver
2. Eric Paull
3. Edward Starcher
4. David Muenich
5. Charles Abnathy

Light Heavyweight
1. Douglas Conner
2. Russell Casto
3. Mark Seraly

Middleweight
1. Colton Jones

Welterweight
1. Shomo Das

Novice Heavyweight
1. Russell Casto
2. Edward Starcher
3. George Burgess

Teen
1. Colton Jones

Masters Over 35
1. Josh Weaver

Masters Over 40
1. David Muenich

Masters Over 50
1. Russell Casto
2. Edward Starcher
3. Gary Lowe

Masters Over 60
1. Robert Shaner
2. Ed Shubert

FIGURE

Overall Winner
Jessica Mark
Class A
1. Jessica Mark
2. Jill Rybkoski
3. Kristi Conrad
4. Brianna Sullivan
5. Kathy Mcfann
6. Chrystal Browning
7. Barbara Louk

Class C
1. Renee Losapio

Class D
1. Ginger Heuker

Novice Class A
1. Jill Rybkoski
2. Kathy Mcfann
3. Chrystal Browning

True Novice Class A
1. Brianna Sullivan

True Novice Class B
1. Renee Losapio

Masters Over 35 Class A
1. Christine Reiter
2. Kristi Conrad
3. Chrystal Browning
4. Barbara Louk

Masters Over 35 Class B
1. Julie Zapf

Masters Over 40
1. Kristi Conrad
2. Chrystal Browning
3. Ginger Heuker
4. Barbara Louk
5. Julie Zapf

Masters Over 50
1. Kathy Mcfann
2. Barbara Louk

BIKINI

Overall Winner
Scarlett Manchin
Class A
1. Daniela Avilez
2. Becki Greenlee

Class B
1. Scarlett Manchin
2. Hanah Bentacourt
3. Larissa Midkiff
4. Tiffany Nenni
5. Breanna Bates
6. Wendy Yinger
7. Corrine Metzger

Class C
1. Samantha Overstreet
2. Paula Roberts
3. Kellie Smaidi
4. Abby Herrick

Class D
1. Madison Maynard
2. Lori Wendell

First Responder
1. Kellie Smaidi

Novice Class A
1. Tiffany Nenni
2. Breanna Bates
3. Daniela Avilez
4. Wendy Yinger
5. Becki Greenlee
6. Corrine Metzger

Novice Class B
1. Larissa Midkiff
2. Paula Roberts
3. Lori Wendell
4. Danielle Dunkley

True Novice Class A
1. Tiffany Nenni
2. Daniela Avilez
3. Corrine Metzger

True Novice Class B
1. Madison Maynard
2. Larissa Midkiff
3. Paula Roberts
4. Lori Wendell
5. Danielle Dunkley

Masters Over 35 Class A
1. Hanah Bentacourt
2. Wendy Yinger

Masters Over 35 Class B
1. Samantha Overstreet
2. Kellie Smaidi
3. Abby Herrick

Masters Over 40
1. Corrine Metzger

Masters Over 50
1. Lori Wendell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Kennedy
Armed Forces
1. Timothy Whitehair
2. Luke Phillips

Class B
1. Caleb Kennedy
2. Darryl Cooper Jr
3. Travis Smith

Class C
1. Shawn Lee
2. Harold Jones
3. Eric Bosley
4. Justin Tidd
5. Mitch Buckberg

Class D
1. Rasheed Bey
2. Reginald Parker
3. Rotem Hass

Novice
1. Shawn Lee
2. Justin Tidd
3. Jason Turly
4. Tyler Sizemore

Teen
1. Chance Dixon

True Novice Class A
1. Travis Smith

True Novice Class B
1. Shawn Lee
2. Eric Bosley
3. Rotem Hass
4. Justin Tidd
5. Adam Relf
6. Aaron Shepard
7. Timothy Whitehair
8. John Browning
9. Jason Turly
10. Chance Dixon
11. Luke Phillips

Masters Over 35
1. Shawn Lee
2. Justin Tidd
3. Reginald Parker
4. Donny Thompson
5. Luke Phillips

Masters Over 40
1. Aaron Shepard
2. Donny Thompson
3. Jason Turly
4. Richard Price

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Shomo Das
Class A
1. Shomo Das
2. Cutler Atha

Class B
1. Darrin Vanscoy
2. Chris Cole
3. Harold Jones
4. Garrett Jones
5. Jason Turly
6. Adam Relf

Class C
1. Eric Paull
2. Reginald Parker
3. Eric Bosley
4. Mark Seraly

Novice Class A
1. Garrett Jones
2. Tyler Sizemore

True Novice Class A
1. Adam Relf
2. Noah Searls

True Novice Class B
1. Darrin Vanscoy
2. Eric Bosley
3. Chris Cole
4. Brandon Wantuch
5. Jason Turly

Masters Over 35
1. Darrin Vanscoy
2. Reginald Parker

Masters Over 40
1. Darrin Vanscoy
2. Jason Turly

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jessica Mark

True Novice
1. Jenny Wilson