2019 NPC Nashville Night of Champions

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Mitch Cornett
Super Heavyweight
1. John Millay

Heavyweight
1. Hayes Rutland
2. William Jones
3. Rene Dostal
4. Christopher Tate
5. Dylan Sisco
6. Coty Gilliam
7. David Donaldson
8. Tamer Magdi

Hero
1. Douglas Hall
2. Robert Adams

Light Heavyweight
1. Mitch Cornett
2. Terrance Miller
3. Ryan White
4. Samuel Sayger
5. Artez Crutcher
6. Travis Smith

Middleweight
1. Chuck Carter
2. Greg Arthurs
3. Terrence Santiago

Welterweight
1. Chase Gates

Novice Heavyweight
1. Rene Dostal
2. Christopher Tate
3. Robert Adams
4. Dylan Sisco
5. Adam Roberts
6. Coty Gilliam
7. Brian Hughes

Novice Lightweight
1. Nicholas Hadley

True Novice
1. Rene Dostal
2. Robert Adams

Masters Over 35
1. Rene Dostal
2. Adam Roberts
3. Randy Rhoden

Masters Over 40
1. Wade Wilburn
2. Greg Arthurs
3. Rene Dostal
4. Robert Adams
5. Adam Roberts

Masters Over 50
1. Chuck Carter
2. Wade Wilburn
3. Jim Derusha
4. Artez Crutcher
5. Karl Davis
6. Terry Dell
7. David Donaldson
8. Brian Hughes

Masters Over 60
1. Jerry Wilson
2. Terry Dell
3. Bob Maiola

FIGURE

Overall Winner
Lauren Ogburn
Class A
1. Jessica Dunnigan
2. Shannon Jordan

Class B
1. Jana Denton
2. Miranda Morrow
4. Randi Abel
5. Jojo Tice

Class C
1. Melissa Thompson
2. Kerry Potter

Class D
1. Lauren Ogburn
2. Joelle Roberto
3. Tracy Yates
4. Brittany Stolen

Novice Class A
1. Chris Sullivan
2. Randi Abel
3. Crystal Evans
4. Jojo Tice

Novice Class B
1. Lauren Ogburn
2. Melissa Thompson
3. Brittany Stolen
4. Kellyn Quinn

True Novice Class A
1. Shae Patterson
2. Chris Sullivan
3. Larkin Waynick
4. Aimee Parscale
5. Crystal Evans

True Novice Class B
1. Kellyn Quinn

Masters Over 35
1. Joelle Roberto
2. Melissa Thompson
4. Tracy Yates
5. Crystal Evans

Masters Over 40
1. Melissa Thompson
2. Randi Abel
3. Tracy Yates
4. Aimee Parscale
5. Shannon Jordan

Masters Over 50
1. Chris Sullivan
2. Shannon Jordan
3. Amaryllis Naifeh
4. Sandi Uthe

BIKINI

Overall Winner
Stephanie Larson
Class A
1. Lucretia Buckner
2. Candra Kronewitter
3. Ashlee Zesati
4. Kristen Scoffield
5. Darrellena Thompson

Class B
1. Jordan Means
2. Laura Jiles
3. Crystal Moore
4. Amanda Yanosko
5. Bailee Irwin
6. Stephanie Smith
7. Lindsey Mingledorff
8. Tina Colley

Class C
1. Erika Negrete
2. Renada Guyton
3. Megan Ferris
4. Elham Manouchehri
5. Teagan Tilson
6. Tanya Farmer

Class D
1. Kira Franklin
2. Kendall Keith
3. Liliana Maysonet
4. Bijal Desai
5. Amber Davidson
6. Sara Garrison

Class E
1. Marina Mann
2. Tatiana Hagy
3. Natasha Turner
4. Celia Jenkins
5. Nayumi Hashimoto
6. Dana Keating
7. Janice Hayden
8. Heidi Smith
9. Riley Meyer
10. Tracy Yates
11. Amber Koerner

Class F
1. Stephanie Larson
2. Kimberly Allen
3. Angela Dunn
4. Amy Paolini
5. Megan Downing

Novice Class A
1. Erika Negrete
2. Candra Kronewitter
3. Ashlee Zesati
4. Amanda Yanosko
5. Crystal Moore
6. Bailee Irwin
7. Renada Guyton
8. Stephanie Smith
9. Megan Ferris
10. Lindsey Mingledorff
11. Kristen Scoffield
12. Darrellena Thompson
13. Christy Barfield
14. Tanya Farmer
15. Rosa Smith

Novice Class B
1. Tatiana Hagy
2. Celia Jenkins
3. Kira Franklin
4. Riley Meyer
5. Liliana Maysonet
6. Amber Davidson

Novice Class C
1. Nayumi Hashimoto
2. Angela Dunn
3. Amy Paolini
4. Karen Hunley

True Novice Class A
1. Ashlee Zesati
2. Amanda Yanosko
3. Lindsey Mingledorff
4. Megan Ferris
5. Connie Tsai
6. Tammy Ellis
7. Leslie Butler
8. Jeri Whitmire
9. Rosa Smith

True Novice Class B
1. Natasha Turner
2. Riley Meyer
3. Amber Davidson
4. Humera Savaja
5. Bijal Desai

True Novice Class C
1. Nayumi Hashimoto
2. Amber Koerner
3. Megan Downing

Masters Over 35
1. Marina Mann
2. Erika Negrete
3. Liliana Maysonet
4. Tracy Yates
5. Tina Colley
6. Teagan Tilson
7. Elham Manouchehri
8. Amber Koerner
9. Kristen Scoffield
10. Sara Garrison
11. Tanya Farmer
12. Karen Hunley
13. Jeri Whitmire

Masters Over 40
1. Janice Hayden
2. Tracy Yates
3. Humera Savaja
4. Tina Colley
5. Bijal Desai
6. Teagan Tilson
7. Leslie Butler

Masters Over 50
1. Christy Barfield
2. Tammy Ellis

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Reuben Glass
Class A
1. Rene Payong
2. Anthony Taylor
3. Ben Guenther
4. Gabriel Hunt
5. Jaden Maxwell
6. Miguel Angel Rodriguez

Class B
1. Aljerome Grimes
2. Brian Shugart

Class C
1. Reuben Glass
2. Damion Bankhead
3. Cortney Prather
4. Troy Ivy
5. Ronnie Frost
6. Gerges Morkos
7. Jessie Southerland
8. Kenyarda Patterson
9. Chris Mann

Class D
1. Ryan Mullins
2. Nicholas Bell
3. Daniel Doughty
4. Deion Wade
5. Michael Anderson
6. John Key
7. James Malone

Class E
1. justin herter
2. Aziz Albeladi
3. Gary Mullins

Class F
1. Justin White
2. Anthony Lewis
3. Vincent Palilla
4. Stephen Rollins

Novice Class A
1. Aljerome Grimes
2. Gabriel Hunt
3. Jaden Maxwell
4. Miguel Angel Rodriguez

Novice Class B
1. Reuben Glass
2. Cortney Prather
3. Troy Ivy
4. Gerell Webb
5. Deion Wade
6. Jessie Southerland
7. Daniel Doughty
8. Stephen Rollins
9. Michael Anderson
10. Chris Mann
11. Marcus Puckett
12. Kurt Swauger

Teen
1. Akshay Bakshi
2. Camron Johnson
3. Dylan Stebbins

True Novice Class A
1. Aljerome Grimes
2. Brian Shugart
3. Jaden Maxwell
4. Jaime Velez
5. Dylan Stebbins

True Novice Class B
1. Damion Bankhead
2. Justin Paikoff
3. Ryan Mullins
4. Gerell Webb
5. Deion Wade
6. Brian McCants
7. Alejandro Mercado
8. Ahmed Othman
9. John Key
10. Erik Rowe
11. James Malone
12. Bill Hayes
13. Matthew Exum

True Novice Class C
1. Vincent Palilla
2. Trè Bass
3. Stephen Rollins
4. Noah Branch
5. Leroy Calfee
6. Marcus Puckett
7. Calvin O Neil

Masters Over 35
1. justin herter
2. Ronnie Frost
3. Justin White
4. Jessie Southerland
5. Aljerome Grimes
6. Daniel Doughty
7. Michael Anderson
8. Stephen Rollins
9. Marcus Puckett
10. Jaden Maxwell
11. Jaime Velez

Masters Over 40
1. justin herter
2. Jeff Keylon
3. Jessie Southerland
4. Kenyarda Patterson
5. Thad Davenport
6. Brian Shugart
7. Gary Mullins
8. Chris Mann
9. Erik Rowe
10. Nicholas Phillips
11. James Malone
12. Jaime Velez

Masters Over 50
1. Jeff Keylon
2. Jessie Southerland
3. Bill Hayes
4. Cullen Smith
5. Kurt Swauger

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Keith Johnson
Class A
1. Aaron Cartee
2. Nicholas Hadley
3. Chase Gates

Class B
1. Aaron Whitley
2. Larry Moon
3. Scott Robinson
4. Chris Bledsoe
5. Samuel Sayger
6. Scott Vogt
7. Jesse Warta
8. Travis Smith
9. John Colley

Class C
1. Keith Johnson
2. Jordan Comunale
3. Jeffrey Cox
4. Peyton Henegar
5. Jason Short

Novice Class A
1. Aaron Whitley
2. Scott Vogt
3. Jesse Warta

Novice Class B
1. Peyton Henegar
2. Jason Short
3. Charles Oliver

True Novice Class A
1. Aaron Whitley
2. Brian McCants
3. Matthew Exum

True Novice Class B
1. Peyton Henegar
2. Thomas Bryant

Masters Over 35
1. Larry Moon
2. Scott Robinson
3. Brian McCants
4. Jeffrey Cox
5. Scott Vogt
6. Jason Short

Masters Over 40
1. Frank Cook
2. Douglas Hall
3. John Millay
4. John Colley
5. Robert Mellema
6. Charles Oliver

Masters Over 50
1. Jim Derusha
2. John Colley
3. Robert Mellema

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Heather Lee
2. Jami Maki
3. Colleen Bankston
4. Jan Aughenbaugh

FITNESS



1. Jessica Dunnigan
2. Kerry Potter
3. Jessica West

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Heather Lee
Class A
1. Heather Lee
2. Crystal Shelnutt
3. Colleen Bankston

Class B
1. Jennifer Wooldridge
2. Jami Maki
3. Brittany Stolen
4. Angela McKinnon
5. Violet Wilson

Masters Over 35
1. Heather Lee
2. Jennifer Wooldridge
3. Jami Maki
4. Crystal Shelnutt
5. Angela McKinnon
6. Violet Wilson
7. Colleen Bankston