2019 NPC Natural Capitol Classic

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Colby McNulty
Light Heavyweight
1. Colby McNulty

Junior
1. Trevor Brumbaugh
2. Peter Blickenderfer

Welterweight
1. John McCarthy
2. Trevor Brumbaugh

Novice Lightweight
1. Peter Blickenderfer

Teen
1. Colby McNulty
2. Dylan Brosan

True Novice
1. Trei Massie

Masters Over 40
1. Josh Friedman

Masters Over 50
1. John McCarthy

Masters Over 60
1. Trei Massie

FIGURE

Overall Winner
Temika Edwards
Armed Forces
1. Brianna Perez

Class A
1. Brianna Perez
2. Tonja Haskins

Class B
1. Temika Edwards

Class C
1. Brittany Linkous
2. Samantha Bowman
3. Kim Frye

Novice Class A
1. Salena Harrison

Novice Class B
1. Temika Edwards
2. Brittany Linkous
3. Kim Frye

True Novice Class B
1. Temika Edwards
2. Brittany Linkous

Masters Over 35 Class A
1. Tonja Haskins

Masters Over 35 Class B
1. Temika Edwards

Masters Over 40
1. Kim Frye
2. Tonja Haskins

Masters Over 50
1. Salena Harrison
2. Samantha Bowman

BIKINI

Overall Winner
Danielle Ealy
Armed Forces
1. Debora Arias Lopez

Class A
1. Elise Marie
2. Emilee Roughton
3. Heather Couture
4. Nydia Pulley
5. Brittany Jerman
6. Brianna Perez
7. Sharon Desperak

Class B
1. Lauren Leal
2. Stephanie Kwon
3. Kasey Franchak

Class C
1. Erin Hirose
2. Debora Arias Lopez
3. Taylor Epstein

Class D
1. Danielle Ealy
2. Kristin Wright
3. N'Diya Pinkney
4. Sandra Bair
5. Paris Murray

Collegiate
1. Brittany Jerman

Novice Class A
1. Elise Marie
2. Lauren Leal
3. Brittany Jerman
4. Brianna Perez

Novice Class B
1. Debora Arias Lopez

True Novice Class A
1. Emilee Roughton
2. Lauren Leal
3. Stephanie Kwon
4. Heather Couture
5. Sharon Desperak
6. Violeta Lopez

True Novice Class B
1. Debora Arias Lopez
2. Sandra Bair
3. Taylor Epstein
4. Angela Mason
5. Paris Murray

Masters Over 35
1. Sharon Desperak

Masters Over 40
1. Heather Couture

Masters Over 50
1. Angela Mason
2. Samantha Bowman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jamal Giddens
Class A
1. Michael Miller
2. Marshall Wieder

Class B
1. Martial Marforikan
2. Jeff Haskins
3. David Sheller
4. Veree Bampoe-Addo
5. Johnathan James

Class C
1. Jamal Giddens
2. Samuel Dubyoski
3. Jared Palmer
4. Mal Grantham
5. Michael Mstowski
6. Ted Dawson

First Responder
1. Mal Grantham
2. Marshall Wieder

Novice Class A
1. Marshall Wieder

Novice Class B
1. Mal Grantham

True Novice Class A
1. Michael Miller
2. Marshall Wieder
3. Peter Garcia

True Novice Class B
1. Martial Marforikan
2. Jeff Haskins
3. Mal Grantham
4. Johnathan James
5. David Sheller
6. Veree Bampoe-Addo
7. Hanwen Zhang

Masters Over 35
1. Michael Miller
2. Veree Bampoe-Addo
3. Ted Dawson
4. Bryan Fuell

Masters Over 40
1. Jeff Haskins

Masters Over 50
1. Jeff Haskins
2. Ted Dawson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Enel Similien
Armed Forces
1. Josh Friedman

Class B
1. Enel Similien
2. Martial Marforikan

Class C
1. Michael Mstowski

True Novice Class A
1. Zachary Corbeau
2. Juan Reyes
3. Timothy Smith Sr
4. Kevin Garcia

True Novice Class B
1. Martial Marforikan
2. Trei Massie

Masters Over 40
1. Josh Friedman

Masters Over 50
1. John McCarthy
2. Trei Massie

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Christina Corsetty
2. Mary Quinn

Masters Over 35
1. Christina Corsetty
2. Mary Quinn