2019 NPC Natural Maryland

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Christopher Palacios Pena
Bantamweight
1. Christopher Palacios Pena

Masters Over 35
1. Brandon Hultman

FIGURE

Overall Winner
Shanice Abrams
Class A
1. Shanice Abrams
2. Dilka Tsankova
3. Desiree Illidge
4. Monika Smalls

Class B
1. Rachelle Lane
2. Veronica Jones

Novice Class A
1. Monika Smalls

Novice Class B
1. Veronica Jones

True Novice Class A
1. Shanice Abrams
2. Desiree Illidge
3. Monika Smalls

True Novice Class B
1. Rachelle Lane
2. Veronica Jones

Masters Over 35 Class A
1. Dilka Tsankova

Masters Over 35 Class B
1. Veronica Jones

Masters Over 40
1. Veronica Jones

Masters Over 50
1. Desiree Illidge

BIKINI

Overall Winner
Bronwyn Kraus
Armed Forces
1. Amour Wilhelm

Class A
1. Stephanie Serieux
2. Bree-Ann Ramos-Clifton
3. Elora Roy
4. Ali Shain

Class B
1. Bronwyn Kraus
2. Stacey Miller
3. Robin Barretta
4. Jennifer Lanzilotta

Class C
1. Charvass Taylor
2. Sarah Mazur
3. Chelsea Shaw

Class D
1. Amour Wilhelm
2. Alena Bowers
3. Mary Gen Mittermeier
4. Danila Bueno

Collegiate
1. Ali Shain

Novice Class A
1. Ali Shain
2. Jennifer Lanzilotta
3. Kennedy Grossman

Novice Class B
1. Charvass Taylor
2. Sarah Mazur
3. Mary Gen Mittermeier
4. Robin Barretta
5. Chelsea Shaw

True Novice Class A
1. Bree-Ann Ramos-Clifton
2. Ali Shain
3. Hyelim Morris

True Novice Class B
1. Charvass Taylor
2. Mary Gen Mittermeier
3. Robin Barretta
4. Stacey Miller
5. Danila Bueno

Masters Over 35 Class A
1. Elora Roy

Masters Over 35 Class B
1. Alena Bowers
2. Charvass Taylor
3. Danila Bueno

Masters Over 40
1. Danila Bueno
2. Jennifer Lanzilotta

Masters Over 50
1. Angela Mason
2. Kennedy Grossman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Bensher Leandre
Armed Forces
1. Mike Helland

Class A
1. Wesley Butler
2. James Nichols

Class B
1. Bensher Leandre
2. Tarik Smallhorne
3. William Jones

Class C
1. Dominique Carrasco

Junior
1. William Jones

Novice Class A
1. Wesley Butler
2. Matthew Georgianna

Novice Class B
1. Sean Hailey

True Novice Class A
1. Matthew Georgianna

True Novice Class B
1. Dominique Carrasco
2. William Jones
3. Sean Hailey

Masters Over 35
1. Tarik Smallhorne
2. Mike Helland

Masters Over 50
1. Sean Hailey

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Patrick Nah
Class A
1. Patrick Nah
2. Joshua Hicks
3. Reginald Wilson

Class B
1. Michael Thompson

Class C
1. Clayton Pinnock Jr.
2. Chad Evans
3. Samuel Wood

Novice
1. Michael Thompson

True Novice Class A
1. Joshua Hicks
2. Reginald Wilson
3. Michael Thompson

True Novice Class B
1. Samuel Wood

Masters Over 35
1. Brandon Hultman