2019 NPC Natural Pennsylvania

NPC
Years: 2019 2018 2014 2013

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Hamid Kazemi
First Responder
1. Jay Hartman
2. Damon Rueschling

Light Heavyweight
1. Shawn Fornear
2. Alan Voelkl

Middleweight
1. Hamid Kazemi

Junior
1. Hamid Kazemi

Welterweight
1. Rob Frueh

Lightweight
1. Jay Hartman

Novice
1. Damon Rueschling

True Novice
1. Jay Hartman

Bantamweight
1. Jayante Holeman

Masters Over 40
1. Jay Hartman
2. Bruce Waugh
3. Damon Rueschling
4. Alan Voelkl

Masters Over 50
1. Bruce Waugh
2. Rob Frueh

FIGURE

Overall Winner
Alisha Lee
Class A
1. Deanna Funari

Class B
1. Laci Horvath
2. Angel Walling

Class C
1. Alisha Lee
2. Brittany Matson
3. Candice Pope

First Responder
1. Angel Walling

Novice
1. Alisha Lee
2. Brittany Matson

True Novice Class A
1. Laci Horvath
2. Candice Pope
3. Maria DeLaVega

Masters Over 35
1. Alisha Lee

Masters Over 40
1. Deanna Funari
2. Angel Walling

BIKINI

Overall Winner
Brittany Jurcak
Class A
1. Lauren Hohl
2. Kiara Alicea

Class B
1. Jaclin Spiewak
2. Heather Olander
3. Halie Smith

Class C
1. Brittany Jurcak
2. Shannon Agredo
3. Macie Swackhammer
4. Megan Moore
5. Brenda Jankowski

Class D
1. Holly Shipley
2. Josephine Piano
3. Lori Wendell

Novice Class A
1. Jaclin Spiewak
2. Susan Sheppard
3. Kiara Alicea

Novice Class B
1. Brittany Jurcak
2. Holly Shipley
3. Megan Moore
4. Brenda Jankowski
5. Halie Smith
6. Lori Wendell
7. Heather Phillips

Teen
1. Macie Swackhammer

True Novice Class A
1. Jaclin Spiewak
2. Heather Olander
3. Kiara Alicea

True Novice Class B
1. Shannon Agredo
2. Macie Swackhammer
3. Brenda Jankowski

Masters Over 40
1. Lisa Jefferies
2. Heather Olander
3. Susan Sheppard
4. Heather Phillips

Masters Over 50
1. Lisa Jefferies
2. Lori Wendell
3. Josephine Piano

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Cameron Loughran
Class A
1. Cameron Loughran
2. Jay Hartman
3. Nico Gelmini

Class B
1. Chris Birch
2. Christian Scanga
3. Crosby Afolabi
4. Aaron Hurtt
5. Rob Frueh

First Responder
1. Jay Hartman

Novice Class A
1. Cameron Loughran
2. Jay Hartman

Novice Class B
1. Chris Birch
2. Christian Scanga

Teen
1. Cameron Loughran

True Novice
1. Christian Scanga
2. Crosby Afolabi
3. Andrew Phillips

Masters Over 40
1. Jay Hartman

Masters Over 50
1. Jose Boada
2. Rob Frueh

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Mancuso
Class A
1. Jay Hartman

Class B
1. David Johnson
2. Rob Frueh
3. Trent Tutokey

Class C
1. Christopher Mancuso
2. James Dyer

First Responder
1. Jay Hartman

Novice Class A
1. Jay Hartman

Novice Class B
1. James Dyer

Masters Over 40
1. Jay Hartman

Masters Over 50
1. Rob Frueh

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Brittany Matson
2. Nancy Farmer
3. Patty Hammers

First Responder
1. Patty Hammers

True Novice
1. Carol Drennen

Masters Over 35
1. Carol Drennen
2. Nancy Farmer