2019 NPC Natural Western USA

NPC
Years: 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Michael Stewart
Light Heavyweight
1. Peter Mirocke
2. Tye Seets

Middleweight
1. Michael Stewart
2. Dalton Bolin

Novice
1. Peter Mirocke
2. Dalton Bolin
3. Cesar Santos

Teen
1. Jonathan Day
2. Cesar Santos

Masters Over 50
1. Michael Stewart

FIGURE

Overall Winner
Jenna Homsey
Class A
1. Skyler Carlsen
2. Alyssa Wienke
3. Rene Morris
4. Raven Ward

Class B
1. Jenna Homsey
2. Mary Remillard
3. Ana Sanchez
4. Krystle Hodge
5. Angie Ritchie

Novice
1. Mary Remillard
2. Alyssa Wienke
3. Ana Sanchez
4. Krystle Hodge
5. Raven Ward
6. Billie Jo Richardson
7. Knicky Henderson
8. Angie Ritchie

Masters Over 35
1. Ana Sanchez
2. Billie Jo Richardson
3. Angie Ritchie

Masters Over 45
1. Ana Sanchez
2. Rene Morris
3. Billie Jo Richardson
4. Victoria Evans
5. Knicky Henderson

BIKINI

Overall Winner
Emma Balletti
Class A
1. Marisa Gonzales
2. Monica Conidi
3. Rita Raider
4. Nicole Trinidad
5. Hailey Hull
6. Jennifer Pyles

Class B
1. Alexandra Hutson
2. Jackie Caballero
3. Donnelle Mills
4. Abigail Thomas
5. Kristina Robinson
6. Judith Arizaga
7. Jasmin Dugan
8. Phalina Mitchell

Class C
1. Emma Balletti
2. April Hepperle
3. Linsey Dawn
4. Carly Hart
5. Nadine Stoner
6. Florencia Landa
7. Kimberly Whalen

Novice Class A
1. Marisa Gonzales
2. Jackie Caballero
3. Rita Raider
4. Monica Conidi
5. Nicole Trinidad
6. Hailey Hull
7. Donnelle Mills
8. Karly Bertrau
9. Phalina Mitchell
10. Jennifer Pyles
11. Kristina Robinson

Novice Class B
1. Emma Balletti
2. Alexandra Hutson
3. Linsey Dawn
4. Carly Hart
5. Florencia Landa
6. Abigail Thomas
7. Nadine Stoner
8. Kimberly Whalen
9. Judith Arizaga
10. Jasmin Dugan

Masters Over 35
1. Marisa Gonzales
2. April Hepperle
3. Rita Raider
4. Nadine Stoner
5. Jennifer Pyles
6. Kimberly Whalen
7. Kristina Robinson
8. Jasmin Dugan

Masters Over 45
1. Kimberly Whalen
2. Carrie Willems
3. MaDonna Newman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Donald Okoye
Class A
1. Tom Chaves
2. Byal Thomas
3. Johnny Nguyen
4. Elia Matabarro
5. Moises Paralez
6. Robert Clarfield
7. Brandon Cooley

Class B
1. Donald Okoye
2. Ken Ibizugbe
3. Jake Stiak
4. Evan Fertis
5. Tyler Griffiths
6. Tony Bayne
7. Austin Durrin
8. Kyle McLean
9. Jonathan Wade
10. Bobby Chev

Novice Class A
1. Raymund Reyes
2. Byal Thomas
3. David Garcia-Leyva
4. Johnny Nguyen
5. Christopher Harder
6. Brandon Cooley
7. Mark Macias

Novice Class B
1. Ken Ibizugbe
2. Donald Okoye
3. Jake Stiak
4. Curtis Colkey
5. Austin Durrin
6. Jonathan Wade
7. Bobby Chev

Teen
1. Raymund Reyes
2. Jonathan Day

Masters Over 35
1. Evan Fertig
2. Curtis Colkey
3. Moises Paralez

Masters Over 45
1. William Strothers
2. Robert Clarfield
3. Ernie Quinn

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Clive Ibizugbe
Class A
1. Hamad Mubarak
2. Craig Wilson
3. Adam Katz

Class B
1. Clive Ibizugbe
2. Alexander Simeon
3. Peter Mirocke
4. Dalton Bolin
5. Tom Thornton

Novice Class A
1. Johnny Nguyen
2. Adam Katz
3. David Garcia-Leyva

Novice Class B
1. Clive Ibizugbe
2. Alexander Simeon
3. Peter Mirocke
4. Dalton Bolin
5. Tom Thornton

Masters Over 45
1. William Strothers

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Rene Morris