2019 NPC Nebraska State Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2014

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jason Le May
Super Heavyweight
1. Jason Le May

Heavyweight
1. Matthew Landers
2. Cody Sobaski

Light Heavyweight
1. Brandon Decker
2. Howard Hardnett

Middleweight
1. Brien Dawson

FIGURE

Overall Winner
Dee Kruse
Class A
1. Deatra Brandel
2. Shirley Trinidad Rodriguez

Class B
1. Dee Kruse
2. Michelle Schrock

Novice Class A
1. Deatra Brandel
2. Shirley Trinidad Rodriguez
3. Wassan Elliot

Masters Over 35
1. Dee Kruse

BIKINI

Overall Winner
Mary Amandus
Class B
1. Nikki Maynard
2. Jonalyn Shiplett
3. Amber Goeden
4. Kayla Coleman
5. Ashley Berkley
6. Renae Lade
7. Christina Pisciott
8. Justyne Litzau
9. Dayla Mamot-Sack
10. Janeice Pierce
11. Amanda Hanquist
12. Jennifer Davis
13. Sainsmar Serrano Murcelo

Class C
1. Mary Amandus
2. Amie Neal
3. Drew Carbaugh
4. Janine Litzau
5. Brittany Carrier
6. Ashley Billeter
7. Leann True
8. Lori Baldner
Kaitlyn Haley

Class D
1. Chandler Kendal
2. Maria Bock
3. Carly Lambert
4. Mikayla Adair
5. Kathryn Tebben
6. Amy Ziller
7. Jenny Smith

Novice Class B
1. Kayla Coleman
2. Nikki Maynard
3. Renae Lade
4. Jennifer Davis
5. Ashley Berkley
6. Justyne Litzau

Novice Class C
1. Drew Carbaugh
2. Mary Amandus
3. Ashley Billeter
4. Janine Litzau
5. Lori Baldner

Novice Class D
1. Kathryn Tebben
2. Maria Bock
3. Jenny Smith

Novice Masters Over 35
1. Renae Lade
2. Tara Yates Breland
3. Ashley Billeter
4. Brittany Carrier

Novice Masters Over 40
1. Dayla Mamot-Sack
2. Leslie Read

Novice Masters Over 50
1. Lori Baldner
2. Leslie Read

Masters Over 35
1. Amber Goeden
2. Janeice Pierce
3. Ashley Billeter
4. Tara Yates Breland
5. Brittany Carrier
6. Amanda Hanquist
7. Renae Lade
8. Jenny Smith
9. Sainsmar Serrano Murcelo

Masters Over 40
1. Janeice Pierce
2. Amy Ziller
3. Leann True
4. Dayla Mamot-Sack

Masters Over 50
1. Lori Baldner
2. Leslie Read

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
James Muhammad
Class A
1. Eli Vela
2. Steve Nguyen
3. Eric Filipowicz
4. Jeremy Hansen

Class B
1. James Muhammad
2. Jon Alstrom
3. Austin Cohlmia
4. Kevin Bowland
5. Lucas Poland
6. Broud Freeman
7. Kody Johnson
Jordan Glosser

Novice Class A
1. Eli Vela
2. Eric Filipowicz
3. Jeremy Hansen

Novice Class B
1. James Muhammad
2. Jon Alstrom
3. Lucas Poland
4. Joe Glime
5. Dillon Nelson
6. Kody Johnson
Jordan Glosser

Novice Masters Over 50
1. Jim Caputo

Masters Over 40
1. Broud Freeman
2. Jeremy Hansen

Masters Over 50
1. Jim Caputo
2. Bill Kummer

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Juan Chavez
Class A
1. Rooke Coleman
2. Justin Carsrud
3. Nathan Phan
4. Jeremy Hansen

Class B
1. Juan Chavez
2. Joshua Kramer
3. Broud Freeman
4. Ryan Pierce
5. John Figgs
Gustavo Perez

Novice Class A
1. Rooke Coleman

Novice Class B
1. Joshua Kramer
2. Dalton Vergith

Teen
1. Josh Pierson

Masters Over 35
1. Ryan Pierce

Masters Over 50
1. Jim Caputo

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Katasha Bledsoe

Novice Class A
1. Katasha Bledsoe