2019 NPC Nicole Wilkins Classic

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Ibrahim Orfali
Light Heavyweight
1. Nathan Mead
2. Ibrahim Orfali
3. Eddie Thomas

Middleweight
1. Billy Weisenstein
2. Alexander Earl Jones
3. Terry Clees

Welterweight
1. Mathew Wood

Novice Heavyweight
1. Evan Leonard

Novice Middleweight
1. Ibrahim Orfali

True Novice
1. Adam Hurst
2. Mathew Wood

Masters
1. Terry Clees
2. Troy Shrider

FIGURE

Overall Winner
Ella Dziedzic
Class A
1. Elizabeth Hatt
2. Tamara Donaldson
3. Tomikia Nicole Jones
4. Angie Meyer
5. Andrea Rodriguez

Class B
1. Ella Dziedzic
2. Katelyn Soulliere
3. Kari Shane
4. Jocelyn Bagley

Class C
1. Michelle Scheer
2. Carolyn Miller

Novice Class A
1. Elizabeth Hatt
2. Tomikia Nicole Jones
3. Andrea Rodriguez

Novice Class B
1. Ella Dziedzic
2. Katelyn Soulliere
3. Kari Shane
4. Jocelyn Bagley
5. Carolyn Miller

True Novice
1. Ella Dziedzic
2. Tamara Donaldson
3. Tomikia Nicole Jones

Masters Over 35
1. Elizabeth Hatt
2. Tamara Donaldson
3. Kari Shane
4. Michelle Scheer
5. Andrea Rodriguez
6. Carolyn Miller

Masters Over 40
1. Angie Meyer
2. Kari Shane
3. Jocelyn Bagley
4. Carolyn Miller

BIKINI

Overall Winner
Christie McFarland
Class A
1. Haley West
2. Elizabeth Tonyan
3. Jenna Crawford
4. Mikaela Honan
5. Elizabeth Sullivan
6. Sydney Beaudreault
7. Alexandra Weier

Class B
1. Christie McFarland
2. Jordyn Erica Katterson
3. Jenny Olds
4. Staci Deschryver
5. Tiffany Soggs
6. Angela Voet

Class C
1. Kara Mitchell
2. Natalie Harmes
3. Katie Gerstner
4. Patricia Garber

Novice Class A
1. Haley West
2. Elizabeth Tonyan
3. Mikaela Honan
4. Elizabeth Sullivan
5. Sydney Beaudreault
6. Alexandra Weier
7. Emily Hentschl

Novice Class B
1. Jordyn Erica Katterson
2. Staci Deschryver
3. Michele Marie Brock
4. Angela Voet

True Novice
1. Elizabeth Tonyan
2. Jordyn Erica Katterson
3. Mikaela Honan
4. Elizabeth Sullivan
5. Michele Marie Brock
6. Emily Hentschl
7. Angela Voet
8. Sarah Rooker

Masters Over 35
1. Tiffany Soggs
2. Staci Deschryver

Masters Over 40
1. Michele Marie Brock
2. Sarah Rooker

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Amir Rabie
Class A
1. Kelvin Tye
2. Asher Hoodin

Class B
1. Amir Rabie
2. Hunter Moran
3. Dorian Witherspoon
4. Will Quan
5. Shane Maple
6. Gary Yarger
7. Myles Kenney

Class C
1. Alec Makara
2. Tyler Neumeyer
3. Marlon McDowell
4. Jose Vera
5. Matt Suter
6. Fan Zhang
7. Daniel Schroeder

Novice
1. Paul M Nagel

Novice Class B
1. Hunter Moran
2. Marlon McDowell
3. Jose Vera
4. Gary Yarger
5. Fan Zhang
6. Michael J Hildebrand

True Novice
1. Dorian Witherspoon
2. Alec Makara
3. Gary Yarger
4. Matt Suter
5. Daniel Schroeder
6. Paul M Nagel
7. Demerius Ware
8. Michael J Hildebrand
9. John Laxton
10. Ian Scott

Masters Over 35
1. Asher Hoodin
2. Paul M Nagel

Masters Over 40
1. Will Quan
2. Asher Hoodin
3. Paul M Nagel
4. Michael J Hildebrand

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ibrahim Orfali
Class A
1. Alexander Earl Jones
2. Carlos Vera
3. Terry Clees
4. Mathew Wood

Class B
1. Ibrahim Orfali
2. Shane Maple
3. Eddie Thomas

Class C
1. Scott Pemberton
2. Chad Gregory
3. Daniel Schroeder

Novice
1. Carlos Vera
2. Ibrahim Orfali
3. Evan Leonard

True Novice
1. Scott Pemberton
2. Demerius Ware
3. Daniel Schroeder
4. Mathew Wood

Masters Over 35
1. Chad Gregory

Masters Over 40
1. Terry Clees
2. Chad Gregory
3. Demerius Ware
4. Eddie Thomas

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Maya Stone

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kerlyne Alexis-Pinkins

Novice
1. Kerlyne Alexis-Pinkins