2019 NPC North Carolina State Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Antonio Smith
Super Heavyweight
1. Matthew Stallings

Heavyweight
1. Joseph Murphy
2. Daniel Bowers
3. Willie Fields
4. William Murray

Light Heavyweight
1. JD Brothers
2. Brian Wheeler

Middleweight
1. Antonio Smith
2. Drew Dalton
3. Nihar Paranjpe
4. Ray Adonay

Junior
1. JD Brothers

Lightweight
1. Starr Cook
2. Clifford Morley

True Novice
1. Brian Wheeler
2. Eric Rollings

Bantamweight
1. Mark Teasley

Masters Over 35 Heavyweight
1. Daniel Bowers

Masters Over 35 Lightweight
1. Antonio Smith
2. Michel Gauthier
3. Anthony Woodfolk

Masters Over 40 Heavyweight
1. Brian Wheeler
2. William Murray
3. Eric Rollings
4. John Cardwell

Masters Over 40 Lightweight
1. Antonio Smith
2. Drew Dalton
3. Ray Adonay
4. Anthony Woodfolk

Masters Over 50
1. Starr Cook
2. John Cannon
3. John Cardwell
4. Chip Miller
5. Anthony Woodfolk
6. William Owensby

Masters Over 60
1. John Hobbs
2. Mark Teasley
3. Junior McNeil

FIGURE

Overall Winner
Olivia Rothenberg
Class A
1. Olivia Rothenberg
2. Lindsey Walden
3. Patricia Prinzo
4. Christine Giusto-Weibl

Class B
1. Lynne Allen
2. Jenny Bannahn
3. Courtney Ramos
4. Carmen Rosillo
5. Jenna Hopkins
6. Sheshanna Dias

Class C
1. Simone Venning
2. Robbi Jenkins
3. Elizabeth Vincent
4. Kayle Hemingson

Class D
1. Kerin Mooney
2. Caterena Sanders
3. Lindsey May
4. Emma Norman
5. Kathryn Thomann

Junior
1. Elizabeth Vincent
2. Kayle Hemingson
3. Kathryn Thomann
4. Sheshanna Dias

True Novice Class A
1. Olivia Rothenberg
2. Lindsey Walden
3. Patricia Prinzo
4. Courtney Ramos

True Novice Class B
1. Caterena Sanders
2. Elizabeth Vincent
3. Kayle Hemingson
4. Jenene Williams

Masters Over 35
1. Lindsey May
2. Christine Giusto-Weibl
3. Carmen Rosillo
4. Courtney Ramos
5. Sheshanna Dias

Masters Over 40
1. Christine Giusto-Weibl
2. Jenene Williams

Masters Over 45
1. Patricia Prinzo
2. Lynne Allen
3. Emma Norman
4. Christine Giusto-Weibl
5. Sabrina Ford

Masters Over 50
1. Lynne Allen
2. Sonya Perry

BIKINI

Overall Winner
Kyleigh Bishop
Class A
1. Maria Acosta
2. Kathleen Postel

Class B
1. Sarah Qambar
2. Samantha Madrid
3. Stephanie Welch
4. Denise Bebell

Class C
1. Marlynn Sarabia
2. Lauren Poe
3. Nicole Kelly
4. Gailyn Gagliardi

Class D
1. Bianka Malovcova Ross
2. Allex Granger
3. Erin Hirose
4. Sara Cutter
5. Angelina Ashmore
6. Marissa Kosin
7. Robin Eldred Skinner
8. Julie Cava
9. Taylor Folsom
10. Siara Westrum
11. Katie Mathis

Class E
1. Kyleigh Bishop
2. Julie Lindstrom
3. Ashlie Calderwood
4. Adrian Intile
5. Katie Forsythe

Class F
1. Noelle Agnew
2. Chelsea Hedlund
3. Carissa Ferguson
4. Lorna Gater
5. Kerin Mooney
6. Melissa Grayson
7. Emily Weaver
8. Christie Smith
8. Kristen Harris

Collegiate
1. Allex Granger

Junior
1. Samantha Madrid
2. Marlynn Sarabia
3. Sara Cutter

True Novice Class A
1. Maria Acosta
2. Nicole Kelly
3. Jeseria Lopez
4. Michele Abracinskas

True Novice Class B
1. Kyleigh Bishop
2. Julie Cava
3. Taylor Folsom
4. Katie Mathis
5. Cynthia Crawford
6. Leanna Kyle

True Novice Class C
1. Noelle Agnew
2. Chelsea Hedlund
3. Lorna Gater
4. Katie Forsythe
5. Marissa Kosin
6. Lyla Bible
7. Melissa Grayson
8. Kristen Harris

Masters Over 35
1. Cynthia Smith
2. Stephanie Welch
3. Julie Lindstrom
4. Adrian Intile
5. Julie Cava
6. Emily Weaver
7. Gailyn Gagliardi
8. Denise Bebell

Masters Over 40
1. Kathleen Penner
2. Cynthia Smith
3. Patty Birchfield
4. Julie Lindstrom
5. Melissa Grayson
6. Gailyn Gagliardi

Masters Over 45
4. Julie Lindstrom
5. Kathleen Penner
6. Gailyn Gagliardi
7. Denise Bebell
8. Sabrina Ford

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tim Cox
Class A
1. Joshua Sexton

Class B
Akeen Brown
Daniel Skulavik
David Knolls
Don Gibson

Class C
1. Teagan Callaway
2. Rashad Tyler
3. Anthony Sharp
4. Kaveh Mehrabi

Class D
1. Tim Cox
2. Chris Wright
3. Chris Mosley
4. Christopher Daye
5. Victor Quezada
6. Leonard Patterson
7. Evan Prevette
8. Mitchell Jones

Class E
1. Joel Thompson
2. Deshawn Macon

Class F
1. Brandon Elam
2. Corey Valentine
3. Daniel Richerson

True Novice Class A
1. Joshua Sexton

True Novice Class B
1. Rashad Tyler
2. Anthony Sharp
3. Daniel Skulavik
4. Dwaine Upperman
5. Deantoni Littleton

True Novice Class C
1. Joel Thompson
2. Deshawn Macon
3. Ken Gilgeours
4. David Gurney

Masters Over 35 Class A
1. Christopher Sahloff

Masters Over 35 Class B
1. Victor Quezada

Masters Over 40
1. Rabe Abadom
2. Dwaine Upperman
3. Daniel Skulavik
4. David Gurney

Masters Over 50
1. Timothy Paul Boardman
2. Anthony Woodfolk
3. Daniel Kennedy

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Teagan Callaway
Class A
1. Drew Dalton
2. Starr Cook
3. Adam Madrid

Class B
1. Teagan Callaway
2. Paul Badalamenti
3. Victor Quezada
4. Andrew Wilson
5. Charles Sain

Class C
1. Adrian Serafico
2. Chris Wright
3. Robert Westrum
4. Jacob Schultz
5. Michael Getter
6. Bo May

True Novice
1. Matthew Stallings
2. Robert Westrum
3. Paul Badalamenti
4. Chris Sayre
5. Adam Madrid
6. Bo May

Masters Over 35
1. Chris Wright
2. Drew Dalton
3. Michael Getter
4. Starr Cook
5. Victor Quezada

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lorraine Gonzalez
Class A
1. Lorraine Gonzalez
2. Christy Nix
3. Julia Ueltzen

Class B
1. Jamie Bahneman
2. Trish Church

Masters Over 35
1. Trish Church
2. Christy Nix
3. Julia Ueltzen