2019 NPC Northern Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Marlon Williams
Super Heavyweight
1. Rich Wetzel

Heavyweight
1. Marlon Williams

Light Heavyweight
1. Bryce McLaughlin
2. Bryan Schermerhorn

Middleweight
1. Greg Eberle
2. Zac Reichert

Novice
1. Zac Reichert
2. Bryan Schermerhorn
3. Jose Saavedra

Masters Over 50
1. Rich Wetzel
2. Emmanuel Givens

Masters Over 60
1. Jim Dotson
2. Ernie Erickson

FIGURE

Class A
1. Lisa Leonard
2. Janai Mitchell

Class B
1. Allea Ciarabellini
2. Danielle Oxford

Novice
1. Allea Ciarabellini
2. Danielle Oxford
3. Suzan DeMarco Hernandez

True Novice
1. Danielle Oxford
2. Sara Geliebter
3. Janai Mitchell

Masters Over 40
1. Lisa Leonard
2. Suzan DeMarco Hernandez

BIKINI

Overall Winner
Sonia Spil
Class A
1. Sonia Spil
2. Melissa Monsef
3. Kadence Maier
4. Jami Pszonka

Class B
1. Talla Amini
2. Chalene Thompson
3. Milan McMakin
4. Angela Solvey
5. Katie Criddle

Class C
1. Adrienne Hunter
2. Maria Wert
3. Jordan Wilkerson
4. Shannon German
5. Achaia Sigel
6. Ryan Gormley

Novice Class A
1. Sonia Spil
2. Kadence Maier
3. Maureen Ihle
4. Jami Pszonka
5. Connie Long

Novice Class B
1. Adrienne Hunter
2. Jordan Wilkerson
3. Angela Solvey
4. Merilyn Stredwick
5. Ryan Gormley
6. Katie Criddle

True Novice Class A
1. Sonia Spil
2. Tawny Noelle
3. Crystal Axel

True Novice Class B
1. Adrienne Hunter
2. Jordan Wilkerson
3. Amber Culver
4. Katie Criddle

Masters Over 35
1. Melissa Monsef
2. Adrienne Hunter
3. Chalene Thompson
4. Crystal Axel

Masters Over 40
1. Shannon German
2. Maureen Ihle
3. Amarosa Tipps
4. Merilyn Stredwick
5. Jami Pszonka

Masters Over 50
1. Connie Long

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dominique Neal
Class A
1. Ryan Ramos
2. Sophanna Pheap
3. Sean Thorpe
4. Andrew Miell
5. Orlando Perez

Class B
1. Dominique Neal
2. Kevin Portello
3. Timm Heimgartner
4. WD Jackson
5. Sebastian Garcia
6. Jordan Craig

Class C
1. Javier Cantu‐Lucero
2. Jake Matheson
3. Marcus Harper
4. Richard Gonzales
5. David Lett
6. Josh Dorrance

Novice
1. Timm Heimgartner
2. Jordan Craig
3. David Lett
4. Rick Price

True Novice
1. Sebastian Garcia
2. Jordan Craig
3. David Lett

Masters Over 35
1. Timm Heimgartner
2. WD Jackson
3. Sean Thorpe
4. Marcus Harper
5. Rick Price

Masters Over 40
1. WD Jackson
2. Sean Thorpe
3. David Lett
4. Rick Price

Masters Over 50
1. Richard Gonzales

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ryan Frater
Class A
1. Ryan Frater
2. Greg Eberle
3. Sean Thorpe

Class B
1. Joshua Isozaki
2. Marcus Truitt
3. Zac Reichert
4. James Tribble
5. Matthew Hill
6. Cody Solvey
7. Bryce McLaughlin

Novice Class A
1. Roger Zarate

Novice Class B
1. Zac Reichert
2. Marcus Truitt
3. Cody Solvey
4. Jose Saavedra

Masters Over 35
1. Sean Thorpe
2. Richard Gonzales
3. Bryce McLaughlin

FITNESS



1. Amy Davis

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Nancy Diaz
2. Suzan DeMarco Hernandez

Masters Over 35
1. Nancy Diaz