2019 NPC Northern USA Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Anthony Barbera III
Heavyweight
1. Randy Gibson
2. Thor Hisam

Light Heavyweight
1. Anthony Barbera III

Middleweight
1. Kenton Kramer
2. Metro Sopp

Welterweight
1. Nicholas Peachey
2. Jesus Pena

Lightweight
1. Albert Johnson
2. Brandon Folk

Novice Heavyweight
1. William Craig

Novice Lightweight
1. Jesus Pena
2. Brandon Folk

Teen
1. Alex Wardle

Bantamweight
1. Alex Wardle

Masters Over 35
1. Randy Gibson

Masters Over 40
1. Chris Lowe
2. William Craig

Masters Over 50
1. Thor Hisam

Masters Over 60
1. Albert Johnson
2. Jim Carty

FIGURE

Overall Winner
Cecillia Taylor
Class A
1. Cecillia Taylor
2. Erika Benkovic
3. Katie Roberts
4. Andrea Meyers
5. Stephanie Casillas

Class C
1. Jatoya Troutman
2. Leslee Sholomskas

Novice
1. Katie Roberts
2. Stephanie Casillas
3. Leslee Sholomskas

Masters Over 35
1. Erika Benkovic
2. Andrea Meyers
3. Stephanie Casillas

Masters Over 40
1. Erika Benkovic

Masters Over 50
1. Erika Benkovic

BIKINI

Overall Winner
Jennifer Morakis
Class A
1. Rachel Pusey
2. Lulia Baba
3. Jordan Musser

Class B
1. Jennifer Morakis
2. Katie Cramer

Class C
1. Melissa Nielsen
2. Valerie Daniels
3. Danielle Woods

Novice
1. Rachel Pusey
2. Jordan Musser
3. Melissa Nielsen
4. Katie Cramer
5. Wendy Demchick-Alloy

True Novice
1. Rachel Pusey
2. Melissa Nielsen
3. Katie Cramer
4. Valerie Daniels
5. Wendy Demchick-Alloy

Masters Over 35
1. Jennifer Morakis
2. Melissa Nielsen
3. Cara Richard
4. Cantria Williams

Masters Over 40
1. Jennifer Morakis
2. Cantria Williams
3. Wendy Demchick-Alloy

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Rick Lash
Class A
1. Gage Moran
2. Brenton Jones

Class B
1. Andre Cristobal
2. Jeffrey Walsemann
3. Patrick Reckner
4. Austin Buckley
5. Nicholas Lombardi
6. Brandon Folk

Class C
1. Rick Lash
2. David Della Vecchia
3. Jeromey Tasker
4. Billy Hammond

Novice
1. Rick Lash
2. Jeffrey Walsemann
3. Gage Moran
4. Patrick Reckner
5. Austin Buckley
6. David Della Vecchia
7. Nicholas Lombardi
8. Brandon Folk

True Novice
1. Jeffrey Walsemann
2. Patrick Reckner
3. Austin Buckley
4. Nicholas Lombardi
5. Brian Morrow
6. Jim Swanton
7. Melvin Diaz

Masters Over 35
1. Rick Lash
2. Jeromey Tasker

Masters Over 40
1. Brian Morrow
2. Richard Price
3. Melvin Diaz

Masters Over 50
1. Brian Morrow
2. Melvin Diaz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Anthony Barbera III
Class B
1. Anthony Barbera III
2. Jerorme Taylor
3. Metro Sopp
4. Nicholas Lombardi
5. Faris Karak

Class C
1. David Della Vecchia

Novice
1. David Della Vecchia
2. Faris Karak

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kori Toole