2019 NPC Oklahoma Grand Prix

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Scott Emerson
Super Heavyweight
1. Jermaine Johnson
2. Michael Arbuckle

Heavyweight
1. Scott Emerson
2. Deangalo Tatum
3. Matt King
4. Gerardo Hernandez
5. Andrew Andrade

Light Heavyweight
1. Beau Johnson
2. Michael Fulson
3. Joe Ayers
4. Ivan Garcia
5. Michael Tinsley

Middleweight
1. Brian Kelly
2. Colten Powell
3. Dustin Hudlow
4. Jason Henderson
5. Matt Marshall

Novice Heavyweight
1. Beau Johnson
2. Matt King
3. Joe Ayers
4. Gerardo Hernandez
5. Andrew Andrade
6. Michael Arbuckle

Novice Lightweight
1. Colten Powell
2. Matt Marshall

Novice Middleweight
1. Dustin Hudlow
2. Jason Henderson
3. Michael Tinsley

Teen
1. Jareth Anguiano

True Novice
1. Beau Johnson
2. Dustin Hudlow
3. Andrew Andrade
4. Michael Arbuckle

Masters Over 35
1. Michael Fulson
2. Ivan Garcia
3. Michael Arbuckle

Masters Over 40
1. Jermaine Johnson
2. Michael Tinsley
3. Andrew Andrade
4. Tom Spector

Masters Over 50
1. Brian Kelly
2. Michael Tinsley
3. Tom Spector
4. Jerry Johnson

FIGURE

Overall Winner
Amanda Powell
Class A
1. Mindy McCormick
2. Haylie Deitchler
3. Rosabel Lugo
4. Taylor Cannon

Class B
1. Amanda Powell
2. Liz Andrews
3. Beth Orr
4. Sydney Bond
5. Kristi Reininger

Novice Class A
1. Mandy Mccollum
2. Haylie Deitchler
3. Taylor Cannon
4. Gloria Vasquez
5. Shawna Prigmore

Novice Class B
1. Liz Andrews
2. Sydney Bond
3. Kristi Reininger

Teen
1. Damiyah Smith

True Novice
1. Sydney Bond
2. Kristi Reininger
3. Shawna Prigmore

Masters Over 35
1. Rosabel Lugo
2. Kristenee Smith
3. Kristi Reininger

Masters Over 40
1. Mandy Mccollum
2. Beth Orr
3. Gloria Vasquez
4. Shawna Prigmore

BIKINI

Overall Winner
Caylie Emery
Class A
1. Shannon Diel
2. Gabby Urbina
3. Mai Mijares
4. Billie Jo Thomas
5. Dennice Young
6. Blanca Rubio

Class B
1. Christina Hardesty
2. Rebecca Hunt
3. Ashley Lewman
4. Trae Ford
5. Abby Smith
6. Kyia Willis

Class C
1. Stephanie Rofkahr
2. Valerie Baker
3. Jasmine Hardeman
4. Sarah Hildebrand
5. Lourdes Moreira
6. Lauren Roberts

Class D
1. Caylie Emery
2. Melissa Gomes
3. Courtney Paul
4. Katie Bennett
5. Arielle Jackson

Novice Class A
1. Gabby Urbina
2. Mai Mijares
3. Billie Jo Thomas
4. Dennice Young
5. Blanca Rubio

Novice Class B
1. Christina Hardesty
2. Ashley Lewman
3. Abby Smith
4. Trae Ford
5. Katelynd Albertson

Novice Class C
1. Valerie Baker
2. Jasmine Hardeman
3. Sarah Hildebrand
4. Lourdes Moreira
5. Lauren Roberts

Novice Class D
1. Caylie Emery
2. Melissa Gomes
3. Courtney Paul
4. Katie Bennett
5. Karna Fricke
6. Arielle Jackson

True Novice
1. Christina Hardesty
2. Ashley Lewman
3. Jasmine Hardeman
4. Courtney Paul
5. Trae Ford
6. Katie Bennett
7. Karna Fricke
8. Katelynd Albertson
9. Ashley Yeatts

Masters Over 35
1. Dennice Young
2. Katie Bennett

Masters Over 40
1. Stephanie Rofkahr
2. Ashley Yeatts
3. Karna Fricke

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Robert Love
Class A
1. Robert Love
2. Jonathon Colombo
3. Jeff Murrow
4. Michael Moser
5. Jaryl Blackwell
6. Matthew Torres
7. Chywatt Dy
8. Kevin Mccoy

Class B
1. Anthony Haley
2. Cameron Caliman-Lotson
3. Steven Corpus
4. Austin Sublett
5. Austin Pellegrino

Class C
1. Logan Coyle
2. Brandon Keener
3. Joshua Williams
4. Talon Connel
5. Marcus Brooks
6. Kevin Wilhite
7. Ethan Ellsworth

Novice Class B
1. Cameron Caliman-Lotson
2. Steven Corpus
3. Austin Sublett
4. Austin Pellegrino
5. Mustafa Rashidi

Novice Class C
1. Logan Coyle
2. Brandon Keener
3. Joshua Williams
4. Kevin Wilhite
5. Marcus Brooks

True Novice
1. Logan Coyle
2. Brandon Keener
3. Joshua Williams
4. Marcus Brooks
5. Austin Pellegrino
6. Chywatt Dy
7. Ethan Ellsworth
8. Shaun Jones
9. William Rose

Masters Over 35
1. Michael Moser
2. Brandon Puffer
3. Kevin Mccoy

Masters Over 40
1. Jeff Murrow
2. Steven Corpus

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Matt King
Class A
1. Baylor Jenkins

Class B
1. Matt King
2. Joe Long
3. Culin Blevins
4. Anthony Haley
5. Kevin Wilhite
6. Steve Bernhardt
7. Ethan Ellsworth
8. Nick Crawford

Novice Class A
1. Baylor Jenkins

Novice Class B
1. Jonathan Payne
2. Joe Long
3. Kevin Wilhite
4. Cade Brewer
5. Chuck Carr

Teen
1. Cade Brewer

True Novice
1. Baylor Jenkins
2. Ethan Ellsworth
3. Chuck Carr

Masters
1. Jonathan Payne
2. Steve Bernhardt
3. Henry Luna
4. Jerry Johnson
5. Chuck Carr

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Crystal Jackson