2019 NPC Palmetto Classic

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Kyle Puckett
Heavyweight
1. Andrew Collura
2. Roodlee Denis
3. Leroy Brown
4. Chad Peters
5. Lamont Beckwith

Light Heavyweight
1. Darius Milton
2. David Jablonski
3. Wayne York
4. Chase Hunter
5. Brendan Van Nostrand
6. Nicholas Halter
7. Nick Reese

Middleweight
1. Kyle Puckett
2. Brandon Valent
3. Ty White
4. Scott Thompson
5. John Patterson
6. Orin Dennis
7. Kolin Harm

Junior Heavyweight
1. Andrew Sincock

Junior Lightweight
1. Clay Fowler

Junior Middleweight
1. Marcellas Jackson

Lightweight
1. Austin Hodges

Teen
1. Kolin Harm
2. Madison Yates

True Novice
1. Brandon Valent
2. Chase Hunter
3. Joseph Branham

Bantamweight
1. John Mcdonald

Masters Over 40
1. David Jablonski
2. Andrew Sincock
3. Joseph Branham
4. Antonio Crim

Masters Over 50
1. Harcourt Bull IV
2. Andrew Sincock
3. Earl York
4. Lewis Hinson

Masters Over 60
1. John Patterson
2. Lewis Hinson

FIGURE

Overall Winner
Bridgett Webster
Class A
1. Lauren Farrugia
2. Carol Ann Williams
3. Stephanie Gleaton

Class B
1. Bridgett Webster
2. Tara Beckham
3. Brittany Beck
4. Yolanda Epps
5. Victoria Vanderbeck
6. Liliane Bakhach
7. Starrbria Stewart
8. Kristine Johnson

Class C
1. Laurie Perry
2. Chrystal Platts
3. Kayle Hemingson
4. Rachel Margolis

Class D
1. Kristin Tupper
2. Jessica VanTassel
3. Samantha Bowman
4. Dawn Baker
5. Latasha Dillard
6. Cecilia Newman

Junior
1. Kayle Hemingson
2. Kristine Johnson

True Novice
1. Kristin Tupper
2. Jessica VanTassel
3. Savannah DeBruhl
4. Rachel Margolis
5. Starrbria Stewart
6. Latasha Dillard

Masters Over 35
1. Laurie Perry
2. Carol Ann Williams
3. Jessica OShesky
4. Dawn Baker
5. Starrbria Stewart
6. Latasha Dillard

Masters Over 45
1. Yolanda Epps
2. Carol Ann Williams
3. Stephanie Gleaton
4. Samantha Bowman
5. Cecilia Newman

Masters Over 55
1. Julie Brown

BIKINI

Overall Winner
MICHELLE SIMMONS
Class A
1. Ashley Moore
2. Kinsey Jamerson
3. Theresa Godwin
4. Mary Ann Abas
5. Melissa Brady
6. Alexandra Gordo Silva
7. Allison Keaton
8. Savannah Steele

Class B
1. Bittley Wills
2. Morgan Nesbit
3. Shan Robinson
4. Keshia Beverly-White
5. Keri Kennedy
6. Kristen Hallett
7. Erin Anderson
8. Jessica Covey
9. Samantha Lake
10. Cici Carter Cooper
11. Nicole Andersen
12. Rebeca Brunson
13. Sarah Yates

Class C
1. MICHELLE SIMMONS
2. Brandi Lewis
3. Taylor Dawson
4. Jessica Picone
5. Meredith Jones
6. Cristina Sawh
7. Ashlee Maas
8. Nicole Talton
9. Maggie Humphries

Class D
1. Paris Johnson
2. Hattie Ruch
3. Chelsea Hedlund
4. Audra Van Wie
5. Julie Lindstrom
6. Maria Miller
7. Emily Obert
8. Krystal Miller
9. Mary Finn
10. Julie Hoffmann
11. Victoria Travis
12. Angela Dunn

Junior
1. Ashley Moore

True Novice Class A
1. Kinsey Jamerson
2. Kristen Hallett
3. Melissa Brady
4. Jessica Covey
5. Alexandra Gordo Silva
6. Nicole Andersen
7. Haley Champion
8. Ana Altuzar
9. Cici Carter Cooper
10. Savannah Steele
11. Hannah Miller

True Novice Class B
1. Taylor Dawson
2. Jessica Picone
3. Emily Obert
4. Audrey Boucher
5. Victoria Travis
6. Ashlee Maas
7. Renee Dooley
8. Rebeca Brunson
9. Maggie Humphries
10. Kiana Welsh

Masters Over 35
1. Audra Van Wie
2. Maria Miller
3. Krystal Miller
4. Julie Lindstrom
5. Nicole Talton
6. Sarah Yates

Masters Over 40
1. Julie Lindstrom
2. Julie Hoffmann
3. Mary Finn
4. Leslie Knox
5. Nicole Talton
6. Kiana Welsh

Masters Over 45
1. Julie Lindstrom
2. Audrey Boucher
3. Leslie Knox
4. Renee Dooley
5. Savannah Steele

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Caleb Kennedy
Class A
1. Cedrick Mcneill
2. Joshua Sexton
3. Georges Jean-Gilles

Class B
1. Caleb Kennedy
2. Ocie McElhaney
3. Casey Wallace

Class C
1. Justin Williams
2. Andre Anderson
3. Armon Saxon
4. William Lanford
5. Chris Boyer
6. Chris Stickland
7. Tommie Watts
8. Paolo Terlazzo

Class D
1. Xavier Carr
2. Justin Gonzales
3. Alex Wallace
4. Remon Smith
5. Michael Alonzo
6. Travis Cutner
7. DaVon Loney
8. Raul Castro
9. Andre Canino
10. Brandon Steele
11. Brian McClean

True Novice Class A
1. Alex Decker

True Novice Class B
1. William Lanford
2. Chris Boyer
3. Casey Wallace
4. Nicholas James
5. Micheal Smalls
6. DaVon Loney
7. Andre Canino
8. Ahsan Shah

Masters Over 35
1. Andre Anderson
2. Chris Stickland
3. Travis Cutner
4. Tommie Watts
5. Ahsan Shah

Masters Over 45
1. Darrell Leone

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kyle Puckett
Class A
1. Kyle Puckett
2. George Jean-Gilles
3. Ty White
4. Jordan Bell
5. Austin Hodges

Class B
1. Gene White
2. Eric Johnson
3. Roodlee Denis
4. Ontarius Smith
5. Kaz Anderson
6. Chase Hunter
7. Brandon Von Nostrand
8. Madison Yates
9. Orin Dennis
10. Mark Ervin

Class C
1. Adam Blocker
2. Jerron McCallum
3. Clay Parker
4. Michael Abbey
5. Patrick Nibarger
6. Christian Sharpe
7. Brandon Steele

True Novice
1. Adam Blocker
2. Marcellas Jackson
3. Jordan Bell
4. Chase Hunter
5. Alex Decker
6. Brandon Steele

Masters Over 35
1. Harcourt Bull IV

Masters Over 40
1. Roodlee Denis
2. Mark Ervin

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Dawn Bogart
2. Calli Prell

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Marisa Winslow
Class A
1. Calli Prell

Class B
1. Marisa Winslow

True Novice
1. Calli Prell

Masters Over 35
1. Melissa Raisley