2019 NPC San Antonio Extravaganza

NPC
Years: 2019 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Austin Connely
Super Heavyweight
1. Curtis Brown
2. Joey Macon
3. Aldo DeLaGarza

Heavyweight
1. Austin Connely
2. Devon Thompson
3. Jon Garcia
4. Sterling Malone

Light Heavyweight
1. Nathanael Monk
2. Carlos Mendoza
3. Scott Cash
4. Pole Gonzales
5. Jim Long

Middleweight
1. Hunter Lee
2. John Galan

Lightweight
1. Santos Rodriguez
2. Alex Maldonado

Novice
1. John Galan
2. Scott Cash
3. Alex Maldonado
4. Pole Gonzales
5. Jim Long

Masters Over 35
1. Joey Macon
2. Pole Gonzales
3. Jim Long

FIGURE

Overall Winner
Elaine Martinez
Class A
1. Elizabeth Lopez-Riojas
2. Melissa Maldonado

Class C
1. Elaine Martinez
2. Hailey Habich
3. Vanessa Moreno

Class D
1. Olivia McBride
2. Markeisha Dorsey
3. Jill Skinner

Novice
1. Melissa Maldonado
2. Hailey Habich
3. Erinn Youngblood
4. Markeisha Dorsey
5. Kimberly Reynolds
6. Jill Skinner

Masters Over 35
1. Elizabeth Lopez-Riojas

Masters Over 45
1. Elizabeth Lopez-Riojas
2. Erinn Youngblood
3. Kimberly Reynolds
4. Jill Skinner

BIKINI

Overall Winner
Helena Macapagal
Class A
1. Alexas Padilla
2. Toni Belanger
3. Ellie Ambs
4. Jenny Montgomery
5. Alesha Adkison

Class B
1. Helena Macapagal
2. Thuy Dang
3. Chelsea Sheehy
4. Scarlett Rodriguez
5. Julieta Bautista
6. Erica Chernes
7. Kimberly Ramirez

Class C
1. Yvette Montero
2. Alexa Castillo
3. Rosada Plummer
4. Amy Tigerina
5. Nataly Ortega
6. Meghan Daleiden
7. Cyndi Mendez
8. Jessica Alvarado

Class D
1. Abel Claudene
2. Elaine Martinez
3. Christina Jahrling
4. Marissa Garza
5. Marina Marks
6. April Steinmetz
7. Lauralee Vasquez
8. Cynthia Joyner
9. Julia Sabrina Casares

Class E
1. Alison Wetzel

Class F
1. Danielle Christensen
2. Karly Flores
3. Rianna Mondragon

Novice Class A
1. Yazam (Alexa) Castillo
2. Alexas Padilla
3. Ellie Ambs
4. Nataly Ortega
5. Chelsea Sheehy
6. Scarlett Rodriguez
7. Meghan Daleiden
8. Erica Chernes
9. Jessica Alvarado

Novice Class B
1. Abel Claudene
2. Marissa Garza
3. Lauralee Vasquez
4. April Steinmetz
5. Cynthia Joyner
6. Karly Flores
7. Lara Nell
8. Rianna Mondragon

Teen
1. Ellie Ambs
2. Scarlett Rodriguez

True Novice
1. Alexa Castillo
2. Marissa Garza
3. Amy Tigerina
4. Alexas Padilla
5. Nataly Ortega
6. Chelsea Sheehy
7. Julieta Bautista
8. Lara Nell
9. Erica Chernes

Masters Over 35
1. Abel Claudene
2. Amy Tigerina
3. Toni Belanger
4. Lauralee Vasquez
5. Cynthia Joyner
6. Alesha Adkison
7. Cyndi Mendez

Masters Over 45
1. Helena Macapagal
2. Toni Belanger
3. Cynthia Joyner
4. Jenny Montgomery
5. Kimberly Ramirez
6. Frida Bresso

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Taylor Deese
Class A
1. Caleb Schmitgen
2. Moses Martinez
3. Mark Jaimes
4. Stephen Macias

Class B
1. Jaime Ramos
2. Roman Salazar
3. Isaac Rodriguez
4. Fernando Lara

Class C
1. Jake Walzel
2. John Louw
3. Robert Keohane
4. Billy Beavers
5. Xavier Ramos
6. Adrian Reynosa

Class D
1. Taylor Deese
2. David Parker
3. Kendrick Wilson
4. Alex Reyna
5. Javon Joseph
6. Steve Cooley
7. Xavier Muriel
8. Colin Davis

Novice
1. Jake Walzel
2. Caleb Schmitgen
3. Steve Cooley
4. Billy Beavers
5. Moses Martinez
6. Mark Jaimes
7. Estephan Castro
8. Isaac Rodriguez
9. Alexis Nunez

True Novice
1. John Louw
2. Estephan Castro
3. Isaac Rodriguez
4. Virgil Armstrong
Alexis Nunez

Masters Over 35
1. Billy Beavers
2. Nate Morrison

Masters Over 45
1. Steve Cooley
2. Billy Beavers
3. John Hillegass
4. Jaime Hernandez
5. Virgil Armstrong

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Hunter Lee
Class A
1. Hunter Lee
2. Rolando Valencia
3. Santiago Salazar
4. Jerold Evans
5. Paul Joseph
6. Jon Morein
7. Michael Velasquez

Class B
1. Thomas White
2. Kane Tschudi
3. John Hillegass

Class C
1. Eddie Watkins
2. Devon Thompson
3. Valin Klock

Class D
1. Keegan Marks

Novice
1. Valin Klock
2. Santiago Salazar
3. Paul Joseph
4. Jon Morein
5. Keegan Marks
6. Michael Velasquez
7. Jesus DeLaCruz
8. John Hillegass
9. Jose Hidalgo

Masters Over 35
1. Valin Klock
2. John Hillegass
3. Nate Morrison

Masters Over 45
1. Jerold Evans
2. John Hillegass
3. Jose Hidalgo

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Roselyn Wilson

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Hillary Otremba
Class A
1. Hillary Otremba
2. Mindee Diehl

Class B
1. Olivia McBride