2019 NPC South Carolina Excalibur

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Hobbs
Super Heavyweight
1. Chris Hobbs
2. Chris Knight

Light Heavyweight
1. Leonard Napolitano
2. Joseph Branham
3. Charles Elliott
4. Lamont Beckwith

Middleweight
1. John Myers
2. Sam Mendolera

Lightweight
1. Hugh Rutledge
2. Dale Kurpiewski

Teen
1. Jace Harbison
2. Michael Johnson

True Novice
1. Dale Kurpiewski
2. Joseph Branham
3. Charles Elliott
4. Terrel Robinson

Masters Over 40
1. John Myers
2. Leonard Napolitano
3. Charles Elliott

Masters Over 50
1. Leonard Napolitano
2. Mark Mancini
3. Roland Allen

Masters Over 60
1. Stephen Powell

FIGURE

Overall Winner
Elesia Norris
Class A
1. Elesia Norris
2. Leanne Hardin
3. Danielle Van Dam
4. Emily Balser
5. Michelle Lee

Class B
1. Valerie Brockington

Class C
1. Celeste Rose

Novice
1. Leanne Hardin
2. Celeste Rose
3. Jennifer Nelson
4. Annamaria Gould

Masters Over 35
1. Elesia Norris
2. Valerie Brockington
3. Gina Bukowski

Masters Over 45
1. Jennifer Nelson
2. Gina Bukowski

BIKINI

Overall Winner
Amanda Hendrickson
Class A
1. Amanda Hendrickson
2. Yensi Escobar
3. Mina Greenlee
4. Julia Wazir
5. Amber McElduff
6. Bridgee Mabelle
7. Cheryl Crist
8. maressa williams
9. Cici Carter Cooper
10. Jamie King

Class B
1. Taylor Zellem
2. Laura Keel

Class C
1. Amanda Stewart
2. Merissa Kilgore
3. Grace Goodheart
4. Maggie Munn
5. Yvonne Jones

Novice
1. Taylor Zellem
2. Julia Wazir
3. Zakiya Pauling
4. Bridgee Mabelle
5. Grace Goodheart
6. Cheryl Crist
7. Nebras Hayek
8. Yvonne Jones
9. Annamaria Gould
10. Laura Keel
11. KayLee Valentine

Masters Over 35
1. Amanda Stewart
2. Laura Aycock
3. Amber McElduff
4. Cheryl Crist
5. Jamie King
6. Laura Keel

Masters Over 45
1. Cheri Linney
2. Maggie Munn
3. Laura Keel
4. Melvaree Witherspoon

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kenneth Russell
Class A
1. Kenneth Russell
2. Trustin Perry
3. Tyran Young
4. Mike Kozak
5. Tyler Boris

Class B
1. Jason Byrd
2. Parker Gibson
3. Jay Wesson
4. Joshua Grigg
5. Andrew Rose
6. Francesco Randazzo

Class C
1. Doug Stewart
2. Jordan Jones
3. Johnathan Pearson
4. Taurean Simon
5. Andrew Andersen

Novice
1. Mike Kozak
2. Alex Knowles
3. Francesco Randazzo
4. Andrew Andersen
5. Patrick Langhton

Masters Over 35
1. Doug Stewart
2. Jay Wesson
3. Johnathan Pearson
4. Taurean Simon
5. Andrew Richdale

Masters Over 45
1. Mark Mancini
2. John Nice
3. Alex Knowles
4. Andrew Richdale
5. Charles Mitchell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Brandon Jackson
Class A
1. Brandon Jackson
2. Kenneth Russell
3. Dale Kurpiewski
4. Robbie Abrams

Class B
1. Jason Byrd
2. Corderis Brown
3. Parker Gibson
4. Leonard Napolitano
5. Joshua Grigg
6. Roy Rodriguez

Class C
1. Luis Estrada
2. Michael Abbey
3. Luke Dawson

Masters Over 35
1. Leonard Napolitano
2. Phillip Mullins
3. Robbie Abrams

FITNESS



1. Laura Aycock

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Eva Serber
2. Elesia Norris