2019 NPC Southeast Texas Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andre McShan
Super Heavyweight
1. Ty Bynum

Heavyweight
1. Ray Short

Light Heavyweight
1. Andre McShan

Middleweight
1. Daniel Briones

Novice Middleweight
1. Jhonatan Alanis

Bantamweight
1. Eric Lee Salazar

Masters Over 35
1. Ray Short

FIGURE

Overall Winner
Starr Parnell
Class A
1. Starr Parnell
2. Rosario Romero
3. Ana Jackson
4. Cristina Alzate
5. Natalie Sloan

Class B
1. Ruby Nicholson
2. Brandy Daley
3. Felicia Graham
4. Nicole Miller
5. Debbie Hollyfield

Class C
1. Tiffany Rodee
2. Jillian Fertig
3. Nicollette Burns

Class D
1. JaShika Deese
2. Courtney Martin
3. Chelle Ward

Novice Class A
1. Ana Jackson
2. Ruby Nicholson
3. Cristina Alzate
4. Natalie Sloan

Novice Class B
1. Jillian Fertig
2. Nicollette Burns

True Novice
1. Samantha Backlund
2. Cristina Alzate
3. Ruby Nicholson
4. Nicollette Burns
5. Falia Gomez
6. Becky Arunyon

Masters Over 35
1. Starr Parnell
2. Tiffany Rodee
3. Natalie Sloan
4. Michelle Leavitt
5. Falia Gomez
6. Nicole Miller
7. Chelle Ward

Masters Over 45
1. Cristina Alzate
2. Falia Gomez
3. Michelle Leavitt
4. Nicollette Burns
5. Brandy Daley
6. Becky Arunyon
7. Debbie Hollyfield

BIKINI

Overall Winner
Rachel Laird
Class A
1. Nikki Delos Reyes
2. Jenny Preap
3. Sarah Burkett
4. Kimberly Cao
5. Angeline Oliveros
6. Elisa Gonzalez
7. Shannon Tipton
8. Andrea Samano

Class B
1. Jonessa Jackson
2. Brenda Garay
3. Ainsley Parish
4. Jessie Benitez
5. Ellen Parrish
6. Jennifer Park
7. Hannah Fritz
8. Kimberly King
9. Corina Solis
10. Kristen Lee
11. Rosio Rivera
12. Holly Mireles Smith
13. Katie Loud

Class C
1. Rachel Laird
2. Danielle Kusenberger
3. Rosada Plummer
4. Sheree Schultz
5. Susana Tapias
6. Billi Jae Davis
7. Lina Zamora
8. Brooke McConomy
9. Tatiana Stone
10. Lindsey Green
11. Althea Stevens
12. Jessica McGlothlin
13. Courtney Sherrouse
14. Magdalena Castro

Class D
1. Ariana Slobodzian
2. Jennifer Meadows
3. Madelyn Oberholtzer
4. Ariel Brayer
5. Kristen Davis
6. Samantha Backlund
7. Claudene Abel
8. Mallory Dougoud
9. Jillian Fertig
10. Chelsea Leal
11. Denise Garza
12. Julie Knight
13. Cheyenne Parker
14. Jennifer Carpenter

Class E
1. Cheyenne Guerra-Prats
2. Danielle Plate
3. Mailee Saravia
4. Catherine Hobaugh
5. Marlene Skidmore

Class F
1. Blacey Bolton
2. Brittany Fink
3. Victoria Quintana
4. Beth Parent
5. Christina Malek
6. Allora Bellanger
7. Aarynn Davis

Novice Class A
1. Rosada Plummer
2. Brenda Garay
3. Corina Solis
4. Jessie Benitez
5. Susana Tapias
6. Jenny Preap
7. Nikki Delos Reyes
8. Lina Zamora
9. Ainsley Parish
10. Ellen Parrish
11. Tatiana Stone
12. Brooke McConomy
13. Maria Gutierrez
14. Angeline Oliveros
15. Shannon Tipton
16. Andrea Samano
16. Elisa Gonzalez
16. Giovanni Collins
16. Katie Loud
16. Nina Lococo
16. Rosio Rivera
16. Shi Grier

Novice Class B
1. Ariana Slobodzian
2. Jennifer Meadows
3. Ariel Brayer
4. Chelsea Leal
5. Denise Garza
6. Cheyenne Parker
7. Jennifer Barajas
8. Tasha McAdams

Novice Class C
1. Blacey Bolton
2. Mailee Saravia
3. Brittany Fink
4. Claudene Abel
5. Catherine Hobaugh
6. Christina Malek

Teen
1. Danielle Kusenberger
2. Cheyenne Guerra-Prats

True Novice
1. Danielle Kusenberger
2. Cheyenne Guerra-Prats
3. Jennifer Meadows
4. Blacey Bolton
5. Corina Solis
6. Claudene Abel
7. Kimberly King
8. Maria Gutierrez
9. Cheyenne Parker
10. Victoria Quintana
11. Marlene Skidmore
12. Christina Malek
13. Julie Knight
14. Chelsea Leal
15. Beth Parent
16. Allora Bellanger
16. Althea Stevens
16. Andrea Samano
16. Dawne Ollar
16. Elisa Gonzalez
16. Giovanni Collins
16. Katie Loud
16. Kristen Lee
16. Rosio Rivera

Masters Over 35
1. Jennifer Meadows
2. Billi Jae Davis
3. Kristen Davis
4. Jennifer Park
5. Claudene Abel
6. Ellen Parrish
7. Tatiana Stone
8. Jennifer Carpenter
9. Denise Garza
10. Elsa Mascardo
11. Falia Gomez
12. Angeline Oliveros
13. Christina Malek
14. Julie Knight
15. Althea Stevens
16. Adrien Lightfoot
16. Giovanni Collins
16. Holly Mireles Smith
16. Jennifer Barajas
16. Katie Loud
16. Nina Lococo
16. Tasha McAdams

Masters Over 45
1. Elsa Mascardo
2. Falia Gomez
3. Shannon Tipton
4. Jessica McGlothlin
5. Dawne Ollar

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
James Hartnett
Class A
1. Mario Tagle
2. Tyler Walters
3. John Inman
4. Hadyn Paszkiewicz
5. Juan Ramirez
6. Samuel Parker
7. Steven Gonzalez
8. James Barnett
9. Dam Nguyen
10. Russell James
11. Joshua Franklin
12. Covan Master
13. Andrew Rodriguez

Class B
1. Harley Wiltz
2. Jude Rosemond
3. Rick Thomas
4. Eian Sarmiento
5. Lawrence Alanis
6. Kevin Achi

Class C
1. George Salguero
2. Michael Littlefield
3. Jason Mott

Class D
1. Matthew Fink
2. Jason Parrish
3. Tyler Fluitt
4. Christopher Kelley

Class E
1. James Hartnett
2. Dalton O'Pry
3. Lucian Harmon

Class F
1. Angelo Randerson
2. Michael McDonough
3. Daniel Sanders

Novice Class A
1. Samuel Parker
2. Joshua Franklin
3. Covan Master

Novice Class B
1. Jason Mott
2. Hassan Alkhamees
3. Eian Sarmiento
4. Lawrence Alanis

Novice Class C
1. Matthew Fink
2. Jason Parrish

True Novice
1. Dalton O'Pry
2. Russell James
3. Devin Brown
4. Lawrence Alanis
5. Francisco Delafuente
6. Winston Roberts
7. Michael Purcell
8. Andrew Rodriguez
9. Justin Helmick
10. Eian Sarmiento
11. Hassan Alkhamees

Masters Over 35
1. James Hartnett
2. John Inman
3. Juan Ramirez
4. Angelo Randerson
5. Dam Nguyen
6. Jason Parrish
7. James Barnett
8. Russell James
9. Michael McDonough
10. Devin Brown
11. Lucian Harmon
12. Kirk Irons
13. Michael Purcell
14. Justin Helmick
15. Chasen Thompson
16. Daniel Sanders
16. Winston Roberts

Masters Over 45
1. Rick Thomas
2. Dam Nguyen
3. Daniel Sanders

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Juan Ramirez
Class A
1. Juan Ramirez

Class B
1. Michael Littlefield

Class C
1. Dalton O'Pry
2. Knox Mccorquodale

Novice Class A
1. Mario Sanchez

Novice Class B
1. Matthew Montgomery

Novice Class C
1. Knox Mccorquodale

True Novice
1. Dalton O'Pry
2. Mario Sanchez
3. Matthew Montgomery

Masters Over 35
1. Juan Ramirez

Masters Over 45
1. Edgar Rodriguez

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Edwina Tiggs

Masters Over 45
1. Edwina Tiggs

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Sajoyia Griffin
Class A
1. Nicole Miller

Class B
1. Sajoyia Griffin
2. Amy Williamson

Novice
1. Amy Williamson
2. Nicole Miller

Masters
1. Nicole Miller