2019 NPC Southern States

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dan Rollo
Heavyweight
1. Dan Rollo
2. Patrick Gourdet
3. James Martinez
4. Jordan Vanderflier
5. Zeus Wax
6. Sean Leotta

Light Heavyweight
1. Carlos D'Ommar
2. Raul Romero Garcia

Middleweight
1. Jeff Hart
2. Julio Mevil
3. Nivree Garcia
4. Raul Feliciano

Welterweight
1. Richard Woessner
2. Michel Denis

Lightweight
1. Enrique Figueroa
2. Kevin Batres

Novice
1. Carlos D'Ommar
2. Nick Lomba
3. Sean Leotta
4. Kevin Batres
5. Michel Denis

Teen
1. Rafael Gomez

Masters Over 35
1. Raul Feliciano

Masters Over 40
1. Enrique Figueroa
2. Richard Masone
3. Raul Romero Garcia
4. Yorgen Delgado
5. Zeus Wax

Masters Over 50
1. Sean Leotta
2. Luis Lopez
3. Jorge Gattorno

Masters Over 60
1. Richard Woessner
2. Charles Lunsford
3. David Weinstock
4. Jorge Gattorno
5. Jimmy Morrell
6. John Catalina
7. Sydney Outten

Masters Over 70
1. Sydney Outten
2. David Barry

FIGURE

Overall Winner
Shannon Williams
Class A
1. Amanda Fanelli
2. Adriana Lamus

Class B
1. Shannon Williams
2. Tasha Isreal

Class D
1. Kari L. Pepin

Novice Class A
1. Tasha Isreal
2. Adriana Lamus

True Novice
1. Wendy Satterfield

Masters Over 35
1. Amanda Fanelli
2. Wendy Satterfield

Masters Over 40
1. Ceci Gonzalez
2. Kari L. Pepin
3. Jeanette Martin
4. Miladis Rolong

Masters Over 50
Bridjette Hoilett-Green
Gail Baker
Jeanette Martin

Masters Over 60
1. Pamela Hendrickson
2. Gail Baker
3. Deborah Bennett
4. Janet Pettitt

BIKINI

Overall Winner
Vanessa Yepez
Class A
1. Tashana Coleman
2. Jenna Simon
3. Brittani Ross
4. Rebecca Pessel

Class B
1. Vanessa Yepez
2. Jaleida Cosme
3. Haley Wright
4. Camille Florenzi
5. Maria Prieto
6. Christie Ramirez
7. Ece Seda Ozbudak

Class C
1. Noralis Roque
2. Lauren Davis
3. Hanna Leon
4. Haylee Boorman
5. Dasha Saied

Class D
1. Oxana Rumyantseva
2. Karen Padron
3. Rachel Powell
4. Cathy Medina
5. Maria Mattlack
6. April Ripley

Novice Class A
1. Haley Wright
2. Camille Florenzi
3. Maria Prieto
4. Tashana Coleman
5. Christie Ramirez
6. Elizabeth Cook
7. Brittani Ross

Novice Class B
1. Noralis Roque
2. Lauren Davis
3. Haylee Boorman
4. Dasha Saied
5. April Ripley

Novice Class C
1. Karen Padron
2. Cathy Medina
3. Maria Mattlack

Teen
1. Haylee Boorman

True Novice
1. Noralis Roque
2. Cathy Medina
3. Elizabeth Cook
4. Haylee Boorman
5. Brittani Ross
6. Diandra Avila Julio
7. Stephanie Toledo
8. April Ripley
9. Ece Seda Ozbudak

Masters Over 35 Class A
1. Jaleida Cosme
2. Tashana Coleman
3. Marinez Burnett
4. Rebecca Pessel

Masters Over 35 Class B
1. Oxana Rumyantseva

Masters Over 40
1. Marinez Burnett
2. Maryam Rahbari
3. Rebecca Pessel
4. Stephanie Toledo

Masters Over 50
1. Jeannette Navarrette
2. Maryam Rahbari

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Pedro Kenupp
Class A
1. Steven Hinseley

Class B
1. Jonathan Cegarra
2. Andrew Day
3. Jibrael Hindi
4. Rafael Martinez
5. Francisco Franco
6. Chris Lewis

Class C
1. Jesus Enrique Ruiz
2. Genisley Bremen
3. Ralph Alphonse
4. Alan Michael Price
5. Favian Villalobos
6. Joshua Howard
7. Shantel Glass

Class D
1. Pedro Kenupp
2. Andres Zabala
3. Jarrett Jenlains
4. Dean Rodgers
5. Nick Balazs
6. Christopher Kable

Novice Class A
1. Carlos Adarmes

Novice Class B
1. Jesus Enrique Ruiz
2. Jibrael Hindi
3. Genisley Bremen
4. Ralph Alphonse
5. Shantel Glass
6. Chris Lewis

Novice Class C
1. Pedro Kenupp
2. Christopher Kable

Teen
1. Rafael Gomez

True Novice
1. Pedro Kenupp
2. Alan Michael Price
3. Steven Hinseley
4. Carlos Adarmes

Masters Over 40
1. Christopher Kable
2. Joshua Howard
3. Chris Lewis

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Carlos D'Ommar
Class A
1. Jeff Hart
2. Angel Emilio
3. Michel Denis

Class B
1. Carlos D'Ommar
2. Anthony Gutierrez
3. Nivree Garcia
4. Ryan Jones
5. Francisco Franco
6. Christian Coffelletto
7. Raul Barrios

Class C
1. Andre Henry
2. Sean Leotta
3. Justin Potter
4. Andres Bustamante
5. Mike Rosidor

Novice
1. Carlos D'Ommar
2. Nick Lomba

Teen
1. Rafael Gomez

True Novice
1. Carlos D'Ommar
2. Sean Leotta

Masters Over 40
1. Yorgen Delgado

Masters Over 50
1. Sean Leotta
2. Luis Lopez
3. Charles Lunsford

FITNESS



1. Shayla Jacobs
2. Catt Catrett

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christina Wilson
Class A
1. Christina Wilson
2. Nadia Del Campo
3. Lizette Girardo
4. Josefina Montesterio

Class B
1. Lynsey Conners
2. Katia Silva

Masters Over 35
1. Ceci Gonzalez
2. Lizette Girardo
3. Pamela Hendrickson
4. Katia Silva
5. Josefina Montesterio