2019 NPC Southern Tournament of Champions

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Corey Matheson
Super Heavyweight
1. Mike Brigham

Heavyweight
1. Corey Matheson
2. Brandon Williams

Light Heavyweight
1. Shannon Brown
2. Terrance Gadson
3. David Brown

Middleweight
1. Talton Mack
2. Orin Dennis
3. Sam Mindolera

Junior
1. Shannon Brown

True Novice
1. Shannon Brown
2. Terrance Gadson

Masters Over 50
1. danny sharpe

Masters Over 60
1. Orin Dennis

FIGURE

Overall Winner
Amanda Stewart
Class B
1. Kat Adams

Class C
1. Elizabeth Johnson
2. Kellie Matheson

Class D
1. Amanda Stewart

True Novice
1. Laura Myers
2. Elizabeth Johnson
3. Carrie Feather
4. Kellie Matheson

Masters Over 35
1. Kat Adams
2. Carrie Feather

Masters Over 45
1. Gina Bukowski

Masters Over 50
1. Gina Bukowski
2. Beatrice Dennis

BIKINI

Overall Winner
Maria Acosta
Class A
1. Maria Acosta
2. Summer Brooks
3. Kristen Hallet
4. Rosie Herberger

Class B
1. Brigdee Mabel
2. Andrea Mena
3. Christine Gong
4. Grace Gong
5. Lisa Funkhouser
6. Carrie Feather
7. Alexandra Marshall

Class C
1. Tabitha Lessman
2. Jamie King
3. Annamaria Gould

Class D
1. Merissa Kilgore
2. Amanda Stewart
3. Ashley Marcum
4. Nebras Hayek

True Novice Class A
1. Carrie Feather
2. Rosie Herberger

True Novice Class B
1. Ashley Marcum

Masters Over 35
1. Summer Brooks
2. Carrie Feather
3. Jamie King

Masters Over 45
1. Melvaree Witherspoon

Masters Over 50
1. Melvaree Witherspoon

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jason Byrd
Class A
1. Justin Larsen
2. Joseph Prysock

Class B
1. Jason Byrd
2. Dennis Darmoroz

Class C
1. Timothy Ford
2. Tyler Johnson

Class D
1. John Lerena
2. Adam Pearson
3. Michael Smalls
4. Eric Martin

True Novice Class A
1. Justin Larsen

True Novice Class B
1. John Lerena
2. Eric Martin

Masters Over 35
1. Adam Pearson
2. Tyler Johns

Masters Over 45
1. Joseph Prysock
2. danny sharpe
3. Timothy Ford

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jason Byrd
Class A
1. David Brown
2. Orin Dennis
3. James Terry
4. Eduardo Fuertes

Class B
1. Jason Byrd
2. Talton Mack
3. Tyler Johnson

Class C
1. Gene White
2. Kris Summerlin

True Novice
1. James Terry
2. Tyler Johns

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jen Hill
2. Melissa Raisley

Masters Over 35
1. Jackie Thomas
2. Melissa Raisley