2019 NPC Southwest USA Championships

NPC
Years: 2019 2018 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Richard Varela
Super Heavyweight
1. Frederick Okoye

Heavyweight
1. Mark Dixon

Light Heavyweight
1. Harold Lanzona
2. Eric Johnson
3. James Piel
4. Steve Culver

Middleweight
1. Richard Varela
2. Luther Williams

Lightweight
1. Ben Higginbotham
2. Billy Neal

Novice Heavyweight
1. Steve Culver

Novice Lightweight
1. Ben Higginbotham
2. Billy Neal

Novice Middleweight
1. Harold Lanzona

Teen
1. Richard Varela

True Novice
1. Angel Simosa
2. Joel Landers

Masters Over 35
1. Lyndon Johnson

Masters Over 50
1. Lyndon Johnson
2. Steve Culver
3. Joel Landers
4. Ed Thompson

Masters Over 60
1. Ed Thompson

Masters Over 70
1. Ed Thompson

FIGURE

Overall Winner
Tamera Malone
Class A
1. Karlee Meyers
2. Kelsey Carlson
3. Lindsay Willis
4. Lauren Moore
5. Jessica Shrecker
6. Rachel Morris

Class B
1. Tamera Malone
2. Shay Mora

Novice Class A
1. Kelsey Carlson
2. Lindsay Willis
3. Katherine Long
4. Taangelia Stokes

Novice Class B
1. Tamera Malone
2. Shay Mora
3. Ashlie Owen

True Novice
1. Shay Mora
2. Adriana Delgadillo
3. Lauren Moore

Masters Over 35
1. Lindsay Willis
2. Adriana Delgadillo
3. Ashlie Owen

Masters Over 45
1. Taangelia Stokes

BIKINI

Overall Winner
Cheyenne Noland
Class A
1. Cecilia Davila
2. Amber Mackenzie
3. Misty Gomez
4. Dawn Brown
5. Charmi Ramchandani
6. Brailey Kretlow

Class B
1. Emma Coffey
2. Kinza Azmat
3. Alexandrea Bargas
4. Jessica McKinney

Class C
1. Sarah Herse
2. Lexi Martin
3. Rachael McFarland
4. Rachael Fischer
5. Gena Ettinger
6. Samantha Bologna
7. Kyle Robbins
8. Vassilia Young
9. LeeAnn Unruh
10. Leslie DeLaRosa
11. Erin Sheneman
12. Karen Conway

Class D
1. Cheyenne Noland
2. Kimberly Taylor
3. Shannon Showalter
4. Laura Gainer
5. Kelci Bethke
6. Amanda Walsh
7. Yvonne Slider
8. Darla Bergner
9. Hannah Efries
10. Jennifer Rhae
11. Mackenzie Lane

Novice Class A
1. Cecilia Davila
2. Emma Coffey
3. Amber Mackenzie
4. Misty Gomez
5. Kinza Azmat
6. Alexandrea Bargas
7. Dawn Brown
8. Jessica McKinney

Novice Class B
1. Sarah Herse
2. Lexi Martin
3. Rachael McFarland
4. Rachael Fischer
5. Kyle Robbins
6. Cat Wilson
7. Gena Ettinger
8. Samantha Bologna
9. Leslie DeLaRosa
10. LeeAnn Unruh
11. Erin Sheneman

Novice Class C
1. Cheyenne Noland
2. Kimberly Taylor
3. Kelci Bethke
4. Amanda Walsh
5. Hannah Efries
6. Jennifer Rhae

Teen
1. Victoria Jones

True Novice
1. Cheyenne Noland
2. Kelci Bethke
3. Amanda Walsh
4. Cat Wilson
5. Gena Ettinger
6. Yvonne Slider
7. Hannah Efries
8. Kinza Azmat
9. LeeAnn Unruh
10. Annette Barker
11. Victoria Jones
12. Jacquieline Cagle
13. Stacey Watson
14. Karen Conway
15. Fe Reyes
16. Jessica McKinney
16. Mackenzie Lane
16. Megan Hanna

Masters Over 35
1. Kimberly Taylor
2. Shannon Showalter
3. Laura Gainer
4. Toni Rafferty
5. Misty Gomez
6. Gena Ettinger
7. Cat Wilson
8. Yvonne Slider
9. LeeAnn Unruh
10. Darla Bergner
11. Jacquieline Cagle
12. Vassilia Young
13. Charmi Ramchandani
14. Jennifer Rhae
15. Jessica McKinney

Masters Over 45
1. Tanna Telligman
2. Toni Rafferty
3. Annette Barker
4. LeeAnn Unruh
5. Dawn Brown
6. Vassilia Young
7. Stacey Watson
8. Fe Reyes

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jezreel Spencer
Class A
1. Jezreel Spencer
2. Ali Alekhwan
3. Anthony Forte
4. Macario Melchor
5. Garrett Augsburger
6. Chris Davila

Class B
1. Lance Shilling
2. Craig Cook
3. Tito Garcia
4. Matthew Perdichi

Class C
1. John Graves
2. Eduardo Garcia
3. Cortez Standifer
4. Asad Irfan
5. Sonthana Dok
6. Damon Johnson
7. Christian Gardner
8. James Ramsel

Class D
1. Andres Ruiz
2. Raymond Sousan
3. Jeremy Richards

Novice Class A
1. Ali Alekhwan
2. Anthony Forte
3. Tito Garcia
4. Macario Melchor
5. Garrett Augsburger
6. Triston Trubenbach

Novice Class B
1. Craig Cook
2. Clarence Wilson
3. Cortez Standifer
4. Ronnie McMullen
5. Sonthana Dok
6. Damon Johnson
7. James Ramsel
8. Stephen Sanders

Novice Class C
1. Lance Woodward
2. Raymond Sousan
3. Jeremy Richards

Teen
1. Caden Williams
2. Kelvin Tran

True Novice
1. Anthony Forte
2. Ridha Fadhil
3. Lance Woodward
4. Garrett Augsburger
5. Freddy Guante
6. Brian Harrison
7. Christopher Carlson
8. Caden Williams
9. Rodolfo Escamilla
10. Ernie Canlales
11. Chase Stricklin

Masters Over 35
1. John Graves
2. Chris Davila
3. Damon Johnson
4. Stephen Sanders
5. James Ramsel

Masters Over 45
1. Clarence Wilson
2. Matthew Perdichi
3. Ronnie McMullen
4. Brian Harrison
5. Paul Rendon
6. Rhett Reddell

Masters Over 55
1. Rhett Reddell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Gabriel Philpot
Class A
1. Leonardo Lopez
2. Andrew Olvera
3. Billy Neal

Class B
1. Michael Malaxos
2. Stephen Mora
3. Andrew Wright
4. Rydge West
5. Arsenio Phillips

Class C
1. Gabriel Philpot
2. Mark Dixon
3. Jordan Monson
4. Austin Mishork
5. Chris James

Novice Class A
1. Leonardo Lopez
2. Billy Neal
3. Angel Simosa

Novice Class B
1. Cody Stricklin

Novice Class C
1. Austin Mishork
2. Noah Ragap

Teen
1. Triston Trubenbach
2. Noah Ragap

True Novice
1. Arsenio Phillips
2. Triston Trubenbach

Masters Over 35
1. Stephen Mora
2. Chris James

Masters Over 45
1. Chris James

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Kristen Dillard

FITNESS



1. Allie Wankowicz

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Kristen Dillard
2. Nancy Martin
3. Meagan Smith

Novice
1. Angela Crain

Masters Over 35
1. Nancy Martin
2. Carla Brooks

Masters Over 45
1. Nancy Martin
2. Angela Crain