2019 NPC Stewart Fitness Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Hobbs
Super Heavyweight
1. Chris Hobbs
2. Chris Knight

Heavyweight
1. Jeremy Mize
2. James Koepsell
3. Cory Matheson

Light Heavyweight
1. Trevor Watts
2. Lamont Beckwith

Middleweight
1. Tomas Adame
2. Orin Dennis
3. Jonathon Hall

Masters Over 50
1. James Bocina
2. Mark Mancini

Masters Over 60
1. Stephen Powell

FIGURE

Overall Winner
Samantha Rada
Class B
1. Samantha Rada
2. Brit Leggett
3. Bridgett Byrd
4. Stacey Tutela

Class C
1. Lauren Whigham
2. Lauren Mynhier
3. Kerry Bryan

Class D
1. Valerie Brockington
2. Jessica Gann
3. Tori Selliff

True Novice Class A
1. Bridgett Byrd
2. Jessica Thomas

True Novice Class B
1. Lauren Whigham
2. Jessica Gann
3. Lauren Mynhier
4. Tori Selliff

Masters Over 35
1. Valerie Brockington
2. Bridgett Byrd
3. Jessica Gann
4. Kerry Bryan

Masters Over 45
1. Debbie Johnson
2. Kerry Bryan

Masters Over 50
1. Debbie Johnson

BIKINI

Overall Winner
Kristina Keppel
Class A
1. Lindsey DeVaughn
2. Kinsey Jamerson
3. Julia Leigh Vann
4. Dena McCafferty

Class B
1. Kristina Keppel
2. Tavia Bernhardt
3. Bridgee Mabelle
4. Brenda Cornejo Tejada

Class C
1. Shauna Stout
2. Shayla Smith
3. Marissa Kosin
4. Kendra Richardson
5. Julia Carlson

Class D
1. Merissa Kilgore
2. Bailey Sims
3. Sarah Donegan

True Novice Class A
1. Lindsey DeVaughn
2. Brigdee Mabelle
3. Brenda Cornejo Tejada

True Novice Class B
1. Shauna Stout
2. Barbara Dirks
3. Keya Jammeh

Masters Over 35 Class A
1. Kristina Keppel
2. Tavia Bernhardt

Masters Over 35 Class B
1. Shayla Smith
2. Kendra Richardson
3. Keya Jammeh
4. Julia Carlson

Masters Over 40
1. Kristina Keppel
2. Tavia Bernhardt
3. Dena McCafferty
4. Shayla Smith
5. Keya Jammeh
6. Julia Carlson

Masters Over 45
1. Tavia Bernhardt
2. Barbara Dirks
3. Julia Carlson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Corey Steele
Class A
1. Tyle Boris
2. Tyler Goodman
3. Shannon Jackson

Class B
1. Cody Gibson
2. Tomas Sierra
3. Antonio Silva

Class C
1. Alex Smith
2. Felix Raudales
3. Tim McNeill
4. Robert Biron

Class D
1. Corey Steele
2. Doug Stewart
3. Chris Strickland
4. Brandon Vickery
5. Bryan Elliott
6. Edsmond Warren Jr
7. Josh Steele
8. Jeff Gann
9. Michael Merrill

True Novice Class A
1. Tyler Boris
2. Mark Mancini

True Novice Class B
1. Felix Raudales
2. Jeff Gann
3. Michael Merrill
4. Josh Steele
5. Michael Harriss
6. Dale Eberhardt
7. Patrick Laughton
8. Darius Garner

Masters Over 35
1. Doug Stewart
2. Chris Strickland
3. Tomas Sierra
4. Bryan Elliott

Masters Over 40
1. Chris Strickland
2. Bryan Elliott
3. Tim McNeill
4. Mark Mancini
5. Dale Eberhardt
6. Jeff Gann
7. Michael Harriss
8. Michael Merrill
9. Robert Biron

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Corderis Brown
Class A
1. Orin Davis
2. Joseph Ziemicki

Class B
1. Corderis Brown
2. Cody Gibson
3. Antonio Silva

Class C
1. Adrian Stewart
2. Jason Gilliard

True Novice
1. Adrian Stewart
2. Mark Mancini
3. Joseph Ziemicki
4. Daniel Skipper

Masters Over 35
1. Adrian Stewart
2. Daniel Skipper

Masters Over 40
1. Adrian Stewart
2. Mark Mancini

FITNESS



1. Tara Maglio-Jacobs
2. Kristin Dungee

WOMEN'S PHYSIQUE

Masters Over 35
1. Jackie Thomas