2019 NPC Tampa Extravaganza

NPC
Years: 2019 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Adrian Kendrick
Super Heavyweight
1. Adrian Kendrick
2. Jason Nasworth
3. Christopher Catrucco
4. Jamal Shakeenab
5. Randall Rogers

Heavyweight
1. Gary McClain
2. Devaris Jones
3. Jerome Dewberry
4. Eric Diggs

Light Heavyweight
1. Derek Bluett
2. Brian DeGaglia
3. Carlos Dommar
4. Oscar Morales
5. Joseph Mushalansky
6. Austin Meehan
7. John Ring

Middleweight
1. Dayron Delgado
2. Ian Garfinkel
3. Shawn Smith
4. Nick Lomba
5. Ian Phillips

Lightweight
1. Arnando Vargas
2. Maxwell Maida
3. Eric Carpio
4. Carlos Rivera Morales

Novice
1. Ian Garfinkel
2. Arnando Vargas
3. Nick Lomba
4. Ian Phillips
5. Christopher Catrucco
6. John Ring

Teen
1. Eric Carpio

Masters Over 40
1. Brian DeGaglia
2. Shawn Smith
3. Jerry Nieves
4. Jason Nasworth

Masters Over 50
1. Jerry Nieves
2. Eric Diggs
3. Carlos Rivera Morales

Masters Over 60
1. Carlos Rivera Morales
Steven Bookstaber

FIGURE

Overall Winner
Joelle Lombardi
Class A
1. Alisia Braxton
2. Hailey Davis

Class B
1. Viviane Sajousse
2. Viviane Lima
3. Angelina Mangano

Class C
1. Misty Mickelson
2. Debbie Kiblin

Class D
1. Joelle Lombardi
2. Marya Mitchell
3. Kaeina Welsh
4. Elaine Tai

Novice
1. Misty Mickelson
2. Alisia Braxton
3. Debbie Kiblin
4. Hailey Davis

Masters Over 35
1. Kaeina Welsh

Masters Over 40
1. Misty Mickelson
2. Viviane Lima
3. Angelina Mangano
4. Debbie Kiblin
5. Kaeina Welsh

Masters Over 50
1. Gloria Mohninger
2. Lisa Peakes

BIKINI

Overall Winner
Daraja Hill
Class A
1. Katie Nance
2. Mariana Collazo
3. Candice Wright
4. Liv Muller
5. Elizangela Araujo
6. Daniela Lopez

Class B
1. Daraja Hill
2. Marissa Earley
3. Lisa Gibbings
4. Emily Bowman
5. Taylor Ross
6. Alexandra Keysor
7. Lellanys Fernandez
8. Melissa Quinn
9. Faith Clough
10. Natalia Aponte Gomez

Class C
1. Angelina Lovalente
2. Annelyn Veal
3. Stephanie Hessling
4. Melissa Lapponi
5. Diana Torres
6. Caroline Oberlin
7. Brianna Louw
8. Karen Puchalski
9. Shannon Timme
10. Elizabeth Berens
11. Haifa Harb

Class D
1. Maria Carroll
2. Kaytlin Anderson
3. Ashley Hill
4. Abigail Bravo
5. Noemi Gomez

Class E
1. Cheryl Sweeney
2. Ashley Rosulek
3. Paola Hidalgo
4. Monica Bonilla
5. Gianna Mastrofini
6. Jenna Meadows

Class F
1. Rachael Saeler
2. Kristen DeMont
3. Anna Wood

Novice Class A
1. Katie Nance
2. Annelyn Veal
3. Caroline Oberlin
4. Candice Wright
5. Taylor Ross
6. Shannon Timme
7. Elizangela Araujo
8. Karen Puchalski
9. Daniela Lopez
10. Haifa Harb
11. Kristen Ritz

Novice Class B
1. Ana Marcela Loaiza
2. Ashley Hill
3. Ashley Rosulek
4. Noemi Gomez
5. Kristen DeMont
6. Paola Hidalgo
7. Abigail Bravo
8. Monica Bonilla
9. Gianna Mastrofini
10. Jenna Meadows

True Novice
1. Lisa Gibbings
2. Annelyn Veal
3. Diana Torres
4. Caroline Oberlin
5. Paola Hidalgo
6. Teresa Heffelfinger
7. Brianna Louw
8. Taylor Ross
9. Alexis Stevens
10. Shannon Timme
11. Liv Muller
12. Abigail Bravo
13. Cyndy Dube
14. Monica Bonilla
15. Anna Wood
16. Fulya Wolken
16. Melissa Quinn

Masters Over 35
1. Ana Marcela Loaiza
2. Cheryl Sweeney
3. Melissa Lapponi
4. Candice Wright
5. Lellanys Fernandez
6. Teresa Heffelfinger
7. Liv Muller
8. Monica Bonilla
9. Jenna Meadows
10. Haifa Harb
11. Kristen Ritz
12. Faith Clough

Masters Over 40
1. Ana Marcela Loaiza
2. Teresa Heffelfinger
3. Cyndy Dube
4. Haifa Harb
5. Gloria Mohninger
6. Fulya Wolken
7. Bianca Raponi

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Wells
Class A
1. Jamie McGraw
2. Cedrick Mcneill
3. Bryan DePasquale
4. Ted Civil

Class B
1. Michael Wells
2. Emilio Born
3. Jorge Rodriguez
4. Jose Perez
5. Neal Cross

Class C
1. Derek Pristou
2. Rashad Tyler
3. Calvin Taliaferro

Class D
1. Chaz Williams
2. Evan Wells
3. Michael Taylor
4. Cordell Waddey
5. Brent Dushane
6. Gregory Filion

Novice
1. Emilio Born
2. Jose Perez
3. Gleyson Medeiros
4. Albert Keaton
5. Calvin Taliaferro
6. Jon Berry

True Novice
1. Atanas Atanasov
2. Isaiah Harris
3. Christian Restrepo Molano
4. Brent Dushane
5. Joseph Lasata
6. Jon Berry
7. Marco Rivera
8. Casey Pristou

Masters Over 40
1. Michael Wells
2. Atanas Atanasov
3. Greg Milano
4. Ted Civil
5. Gleyson Medeiros
6. Albert Keaton
7. Ludwik Piatkowski
8. Jon Berry
9. Casey Pristou
10. Gregory Filion

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Cox
Class A
1. Dayron Delgado
2. Arnando Vargas
3. Ian Phillips
4. Jeremy Boruta
5. Tyree Coleman

Class B
1. Christopher Cox
2. Carlos Dommar
3. Emilio Born
4. Oscar Morales
5. Trae Siddons
6. Danny Mirabal
7. Jorge Rodriguez
8. Brock Paravicini
9. David Williams
10. Jonathan Rivera
11. Dan Wells
12. Fellipe Da Silva
13. Miguel Ruiz
14. Joe Birdwell
15. Austin Meehan

Class C
1. Vincent Clanzy
2. Cole Conner
3. Gavin McCort

Class D
1. Mark Glass
2. Jason Frost
3. Chad Jackson
4. Chris Gullo
5. Christopher Catrucco

Novice
1. Emilio Born
2. David Williams
3. Miguel Ruiz
4. Ian Phillips
5. Christian Restrepo Molano
6. Christopher Catrucco
7. Joe Birdwell
8. Tyree Coleman

Masters Over 40
1. Miguel Ruiz
2. Joe Birdwell
3. Jessie Rodriguez

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Aisling Hickey
2. Gina Cavaliero

FITNESS



1. Gigi Gianna Baldizzi
2. Elaine Tai
3. Gloria Mohninger

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Katie Smith
Class A
1. Katie Smith
2. Brunilda Taylor
3. Nadia Del Campo
4. Aisling Hickey
5. Megan Gamble
6. Summer Chapman

Class B
1. Joelle Lombardi