2019 NPC Tennessee State Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Evan Revoir
Super Heavyweight
1. Harley Timbs

Heavyweight
1. Evan Revoir
2. Preston Sewell
3. Hayes Rutland
4. Jake Phillips

Heroes
1. Jamal Shakeenab
2. Clifford Babits

Light Heavyweight
1. Artez Crutcher
2. Walter Hill

Middleweight
1. Blane Pinkerton

Welterweight
1. Christopher Self

Novice Heavyweight
1. Jake Phillips
2. Jamal Shakeenab

Novice Lightweight
1. Kevin Burgess

Teen
1. Spencer McCollum

True Novice
1. Sean Hatch

Masters Over 35
1. Jake Phillips

Masters Over 40
1. Harley Timbs
2. Jarvis Johnson

Masters Over 50
1. Artez Crutcher
2. Mark Trail
3. Jonathan Barfield
4. Clifford Babits

Masters Over 60
1. Harold Barbee
2. Clifford Babits
3. Mitch Spence
4. James Howarth

FIGURE

Overall Winner
Donna Williams
Class B
1. Kenisha Lane
2. Randi Abel
3. Lisa Weathers
4. Susan McGee

Class C
1. Shannon Marlowe
2. Erin Crawford
3. Marcela Varela
4. Shanna Hord

Class D
1. Donna Williams
2. LaMescia Adams
3. Zyla Clark
4. Paige Jellison
5. Geneva James

Novice Class A
1. Kenisha Lane
2. Randi Abel
3. Susan McGee

Novice Class B
1. Zyla Clark
2. Erin Crawford
3. Marcela Varela
4. Shannon Marlowe

True Novice
1. Zyla Clark
2. Kenisha Lane
3. Marcela Varela
4. Jami Schmid
5. Shanna Hord
6. Geneva James

Masters Over 35
1. Randi Abel
2. Lisa Weathers
3. Geneva James

Masters Over 40
1. Lisa Weathers
2. Paige Jellison
3. Shanna Hord

Masters Over 50
1. Shannon Marlowe
2. Lisa Weathers
3. Jami Schmid
4. Susan McGee
5. Deborah Lovan

Masters Over 60
1. Susan McGee

BIKINI

Overall Winner
Deana Toussi
Class A
1. Shannon Moser
2. Kristen Rodewald-Scoffield

Class B
1. Alexa Goodman
2. Chelsea Waddell
3. Elham Manouchehri
4. Natalie Scherr

Class C
1. Lauren Payne
2. Beretty Bravo
3. Vicki Brown
4. Victoria Anderson
5. Shay Pritchard
6. Natasha Mullins

Class D
1. Jarrett Miller

Class E
1. Deana Toussi
2. Faith Atherton
3. Genesis Taylor
4. Ariel Fuqua
5. Alyx Gabers

Class F
1. Casey Burks
2. Shelli Tharrett
3. Amy Paolini

Novice Class A
1. Chelsea Waddell
2. Vicki Brown
3. Victoria Anderson
4. Natalie Scherr
5. Leanne Geyer
6. Natalie Renee Long

Novice Class B
1. Jarrett Miller
2. Ariel Fuqua

Novice Class C
1. Shelli Tharrett
2. Genesis Taylor
3. Amy Paolini

True Novice Class A
1. Lauren Payne
2. Chelsea Waddell
3. Victoria Anderson
4. Vicki Brown
5. Kristen Rodewald-Scoffield
6. Alexandria Barnes
7. Natalie Scherr
8. Katrina Hudson
9. Elham Manouchehri
10. Bryanna Stout
11. Leanne Geyer

True Novice Class B
1. Jarrett Miller
2. Kimberly Phillips

True Novice Class C
1. Susie Barnes
2. Deb Silva

Masters Over 35
1. Casey Burks
2. Shelli Tharrett
3. LaMescia Adams
4. Kristen Rodewald-Scoffield
5. Alyx Gabers
6. Teagan Tilson
7. Katrina Hudson
8. Elham Manouchehri
9. Natalie Renee Long

Masters Over 40
1. Genesis Taylor
2. Susie Barnes
3. Teagan Tilson
4. Leanne Geyer
5. Kimberly Phillips

Masters Over 50
1. Deb Silva

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Yaser Takaji
Class A
1. Yaser Takaji
2. Ayman Alsaeed
3. Rexall Ferdinand
4. Devin Rogers

Class B
1. Joshua Goforth
2. Johnathan Gwaltney

Class C
1. Maxwell Alinikoff
2. Rudy Fakhoorian
3. Bobby Bacon
4. Wade Belew
5. Todd Jeffries

Class D
1. Nicholas Bell
2. John WIlson

Class E
1. Andres Raffety
2. Brian Moyer
3. William Shaw
4. Tommy Harris

Class F
1. Emmanuel Gibson
2. Kendall Nicholson
3. Brent Laffey
4. Alex Suszczynski
5. Mitch Grissim

Novice Class A
1. Ayman Alsaeed
2. Devin Rogers
3. Wallid Taylor

Novice Class B
1. Maxwell Alinikoff
2. Sean Schlagenhaft
3. Alex Suszczynski
4. Wade Belew
5. Todd Jeffries
6. Andrew Duncan
7. Brett Trott

Teen
1. William Shaw

True Novice Class A
1. Devin Rogers

True Novice Class B
1. Brian Moyer
2. Sean Schlagenhaft
3. Mitchell Dever
4. Andrew Duncan
5. Elliott Rushing

Masters Over 35
1. Emmanuel Gibson
2. Rudy Fakhoorian
3. Brent Laffey
4. Thad Davenport
5. Todd Jeffries
6. Brett Trott

Masters Over 40
1. Tommy Harris
2. Elliott Rushing

Masters Over 50
1. Wade Belew
2. Jonathan Barfield
3. John WIlson
4. Mitch Grissim
5. Chris Cochran

Masters Over 60
1. Mitch Grissim

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Yaser Takaji
Class A
1. Yaser Takaji
2. Christopher Self

Class B
1. Jeremy Davis
2. Cody Endicott
3. Charles Marshall
4. Bobby Bacon

Class C
1. Andres Raffety
2. Sean Tucker
3. Alexander Weeks
4. Kendall Nicholson
5. Jake Phillips
6. Eric Settles

Novice Class A
1. Yaser Takaji
2. Cody Endicott

Novice Class B
1. Sean Tucker
2. Jake Phillips

Teen
1. Joshua Davis

True Novice
1. Jeremy Davis
2. Sean Tucker
3. Sean Hatch
4. Alexander Weeks

Masters Over 35
1. Jake Phillips

Masters Over 40
1. Jarvis Johnson
2. Eric Settles

Masters Over 50
1. Jonathan Barfield

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Jeri Bradley
2. Sarah Stevens

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Donna Williams
Class A
1. Crystal Shelnutt
2. Veronica LaRoche

Class B
1. Donna Williams
2. Wanda Charland
3. Paige Jellison

Masters Over 35
1. Crystal Shelnutt
2. Veronica LaRoche
3. Wanda Charland
4. Paige Jellison
5. Sarah Stevens