2019 NPC Texas Legends Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dale Pierce
Heavyweight
1. Jacob Claver
2. Bradden Shelton
3. Taylor Ebner
4. Trey Hilton

Light Heavyweight
1. J. C.
2. John Riley
3. Ryan Blankenship
4. Jerrod Henderson
5. Justin Watkins

Middleweight
1. Dale Pierce
2. Tien Hoang
3. Keith Barnes

Novice Heavyweight
1. Bradden Shelton
2. J. C.
3. John Riley
4. Taylor Ebner
5. Trey Hilton

Novice Lightweight
1. Jamil Fristoe

Novice Middleweight
1. Tien Hoang

True Novice
1. Justin Watkins
2. Jamil Fristoe

Masters Over 35
1. Dale Pierce
2. Ryan Blankenship
3. Trey Hilton
4. Jerrod Henderson
5. Justin Watkins
6. Keith Barnes

Masters Over 50
1. Dale Pierce
2. Stonewall Jackson

Masters Over 60
1. Stonewall Jackson

Masters Over 70
1. Stonewall Jackson

FIGURE

Overall Winner
Leehna Ware
Class A
1. Keshun Irving
2. Jamie Borza
3. Tina Williams
4. Saundra Clark

Class B
1. Leehna Ware
2. Lynn Lawson

Novice Class A
1. Jamie Borza
2. Tina Williams
3. Allison Childress

Novice Class B
1. Leehna Ware

True Novice
1. Jamie Borza
2. Lynn Lawson
3. Lisa King

Masters Over 35
1. Allison Childress

Masters Over 45
1. Tina Williams
2. Lynn Lawson

Masters Over 55
1. Saundra Clark
2. Lisa King

BIKINI

Overall Winner
Judith Simental
Class A
1. Judith Simental
2. Laura Jiles
3. Michelle Hanna
4. Heidi Feliz-Grimm
5. Misty Gamez
6. Andrea Austria

Class B
1. Lauren Gaskey
2. Jennifer Pierson
3. Nina Sosa

Class C
1. Kimberly Allen
2. Brittney Thomas
3. Mikayla Adair
4. Myra Hunter
5. Laura Hackett
6. Roxanne Hohertz
7. Tiffany Hokett
8. Kristen Mittelman

Novice Class A
1. Laura Jiles
2. Michelle Hanna
3. Heidi Feliz-Grimm
4. Landrie Bray
5. Misty Gamez

Novice Class B
1. Nina Sosa

Novice Class C
1. Brittney Thomas
2. Myra Hunter
3. Tiffany Hokett
4. Kristen Mittelman

Teen
1. Hannah Simonds
2. Landrie Bray

True Novice
1. Brittney Thomas
2. Gina Smith
3. Hannah Simonds
4. Heidi Feliz-Grimm
5. Amanda Crow
6. Landrie Bray

Masters Over 35
1. Michelle Hanna
2. Gina Smith
3. Jennifer Pierson
4. Andrea Austria
5. Kristen Mittelman
6. Misty Gamez
7. Amanda Crow

Masters Over 45
1. Myra Hunter
2. Laura Hackett
3. Tiffany Hokett
4. Katherine Smalley

Masters Over 55
1. Janice Brooks
2. Anneleah Jaxen

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy Jones
Class A
1. Dustin McElwrath
2. Joy Samudrala
3. Harry Nguyen

Class B
1. Jacob Howell
2. Mohammad Danish Anjum
3. Thomas Ugalde
4. David Mendoza

Class C
1. Jeremy Jones
2. Shawn Serfass
3. Nicholas Westfall
4. Zachary Ramirez
5. Matt Armour
6. Arturo Gonzalez
7. Justin Anderson
8. Chris Chaput
9. Alex Perkins

Novice Class A
1. Dustin McElwrath
2. Joy Samudrala

Novice Class B
1. Thomas Ugalde
2. David Mendoza

Novice Class C
1. Shawn Serfass
2. Warren Bassett
3. Zachary Ramirez
4. Alex Perkins

True Novice
1. Matt Armour
2. Coby Allred
3. Jean Marc Coendet
4. Joy Samudrala
5. Harry Nguyen
6. Matthew Russell
7. Ryan Lesson

Masters Over 35
1. Jeremy Jones
2. Keenan Kinnard
3. Coby Allred
4. Nicholas Westfall

Masters Over 55
1. Jean Marc Coendet

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
J. C.
Class A
1. Aram Bell
2. Keith Barnes

Class B
1. J. C.
2. Tien Hoang
3. Irvin Carbajal
4. Jerrod Henderson
5. Taylor Jeffries

Class C
1. Roy Fontenelle
2. Dylan Sells
3. Chris Clemmons
4. Leland Wakamatsu
5. Michael Riley
6. Art Gonzalez
7. Justin Watkins

Novice Class A
1. Jamil Fristoe
2. Keith Barnes

Novice Class B
1. J. C.
2. Tien Hoang
3. Irvin Carbajal
4. Taylor Jeffries

Teen
1. Mario Olivas

True Novice
1. Dylan Sells
2. Michael Riley
3. Justin Watkins
4. Jamil Fristoe

Masters Over 35
1. Chris Clemmons
2. Michael Riley
3. Jerrod Henderson

Masters Over 45
1. Justin Watkins
2. Keith Barnes

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Brandi James
1. Brandi James

Novice
1. Brandi James

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mikaela Lindsey
Class A
1. Tina Williams
2. Brandi James
3. Erin Anders

Class B
1. Mikaela Lindsey

Novice
1. Tina Williams
2. Brandi James

True Novice
1. Brandi James

Masters Over 35
1. Erin Anders

Masters Over 45
1. Tina Williams