2019 NPC Ultimate Muscle Extravaganza

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Chris Race
Heavyweight
1. Chris Race

Light Heavyweight
1. Ronald Emery
2. Bran Strickland
3. Alexander Morrow
4. Brian Smith

Lightweight
1. Jeremy Shipp

Masters Over 40
1. Chris Race
2. Ronald Emery

Masters Over 50
1. Ronald Emery
2. Van Adair
3. Ray Clark
4. Charles Caperella
5. Carlos Rivera Morales
6. Willie Brown

Masters Over 60
1. Van Adair
2. Ray Clark
3. Carlos Rivera Morales
4. Brian Tye
5. Roland Tiso Jr
6. Philip Badrian
7. Willie Brown

FIGURE

Overall Winner
Kiera Johnson
Class A
1. Margaret Dusil
2. Glendalys Rodriguez
3. Jennifer Douglas
4. Sandra Chafee
5. Shannon Sigmon
6. Laura Densford

Class B
1. Amy Restino
2. Cassandra Diyer

Class C
1. Kiera Johnson
2. Sally Ann Farara
3. Kendra Ogarro
4. Rebecca Kennedy

Novice
1. Margaret Dusil
2. Kendra Ogarro
3. Cassandra Diyer
4. Laura Densford

True Novice
1. Laura Densford
2. Sandra Chafee
3. Brandi Carter

Masters Over 35
1. Margaret Dusil
2. Laura Densford
3. Rebecca Kennedy

Masters Over 45
1. Sally Ann Farara
2. Jennifer Douglas
3. Cyndy Dube
4. Shannon Sigmon
5. Rebecca Kennedy

BIKINI

Overall Winner
Yadira Rosado
Class A
1. Yadira Rosado
2. Marina Anderson
3. Francis Summerlin
4. Monica McNulty
5. Amanda Sanders

Class B
1. Emily Bowman
2. Harleigh Peluso
3. Orrissa Allen
4. Sheyla Rodriguezz
5. Fanny Horn
6. Alicia Mole
7. Ashley Obryon
8. Gabriela Arallano

Class C
1. Jessica Knapik
2. Nicole Fusco
3. Jesenia Marcial
4. Nicole Perino
5. Essence Flowers
6. Laila Rahbari

Class D
1. Jillian Gillls
2. Lara Gasich
3. Kiera Johnson
4. Valerie Cunningham
5. Shaniece Stonewall
6. Bianca Davis

Novice
1. Emily Bowman
2. Jillian Gillls
3. Jessica Knapik
4. Nicole Fusco
5. Brianna Low
6. Jesenia Marcial
7. Francis Summerlin
8. Fanny Horn
9. Alicia Mole
10. Monica McNulty
11. Amanda Sanders
12. Ashley Obryon
13. Gabriela Arallano

Teen
1. Laila Rahbari

True Novice
1. Jessica Knapik
2. Nicole Fusco
3. Orrissa Allen
4. Marina Anderson
5. Fanny Horn
6. Nicole Perino
7. Monica McNulty
8. Heather Grizzaffe
9. Brittany Jamrog
10. Valerie Cunningham
11. Bianca Davis
12. Jacqueline Fraser
13. Deanna Czerepak

Masters Over 35
1. Marina Anderson
2. Fanny Horn
3. Sheyla Rodriguezz
4. Essence Flowers
5. Maryam Rahbari
6. Jacqueline Fraser

Masters Over 45
1. Cyndy Dube
2. Heather Grizzaffe
3. Maryam Rahbari
4. Gabriela Arallano
5. Shannon Sigmon
6. Jennifer Douglas

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ace Reeves
Class A
1. Chris Esquivel
2. Mohammed Shofique
3. Willie Lugo

Class B
1. Ace Reeves
2. Joseph Pugh
3. Austin Corso
4. Wilfredo Diaz
5. Tyler Peterson
6. Korey Folbrecht
7. Brian Duclos

Class C
1. Adam Ankerbrandt
2. Louis Distefano
3. Robert Siclari

Novice
1. Adam Ankerbrandt
2. Brian Duclos

True Novice
1. Wayne Soltace
2. Charly Martinez
3. Louis Distefano
4. Frank Correa
5. Robert Siclari
6. John Harrison
7. CJ Myrie

Masters Over 45
1. Matthew Gerdvil
2. Tony Marrone

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Kiran Shrestha
Class A
1. Rolando Saldivar

Class B
1. Samuel Rodriguez
2. John Browning Jr
3. Troy London
4. Wilfredo Diaz
5. Brian Smith

Class C
1. Kiran Shrestha
2. Imer Robles
3. Dave Apperton
4. Alexander Morrow

Novice
1. Dave Apperton
2. Alexander Morrow
3. Wilfredo Diaz
4. Brian Smith

True Novice
1. Alexander Morrow
2. Brian Smith

Masters Over 35
1. Brian Smith

Masters Over 45
1. Samuel Rodriguez

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Jennifer Douglas
2. Bonnie Wescott

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jennifer Douglas
Class A
1. Jennifer Douglas
2. Glendalys Rodriguez
3. Kahley Verville
4. Brandi Carter
5. Sandra Chafee
6. Theresa Gerdvil

Class B
1. Kayla Pound
2. Rebecca Kennedy