2019 NPC Ultimate Physique Championships

NPC
Years: 2019 2018 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Albert Johnson
Super Heavyweight
1. Kristian Costelland

Heavyweight
1. Eric Turino

Middleweight
1. David Cooper

Junior
1. David Cooper

Lightweight
1. Albert Johnson

Novice Lightweight
1. David Cooper

Pennsylvania Heavyweight
1. Eric Turino

Pennsylvania Light Heavyweight
1. Daryle Heisey

Pennsylvania Lightweight
1. Albert Johnson

Pennsylvania Masters Over 40
1. Daryle Heisey
2. Matt Munson
3. Chris Lowe

Pennsylvania Masters Over 50
1. Albert Johnson

Pennsylvania Super Heavyweight
1. Kristian Costelland

Bantamweight
1. Steven Crespo
2. Kevin Reeves

Masters Over 40
1. Steven Crespo
2. Chris Lowe

Masters Over 50
1. Albert Johnson

Masters Over 60
1. Kevin Reeves

FIGURE

Overall Winner
Aleaha Yencha
Class A
1. Teri Vinyard
2. Jules Rangeen

Class B
1. Aleaha Yencha
2. Anna Miglio
3. Stacy Garrity
4. Helene Smith
5. Christine Suitor
6. Stephanie Casillas
7. Bethany Nadoo

Class C
1. Lexus Satterfield
2. Kathy Kiefer

Class D
1. Katasha Reid
2. Andea Wyss
3. Rebecca Mackey
4. Cristie DeRea

Junior
1. Lexus Satterfield

Novice Class A
1. Anna Miglio
2. Teri Vinyard
3. Christine Suitor
4. Jules Rangeen

Novice Class B
1. Lexus Satterfield
2. Jessica Hufstetler
3. Katasha Reid
4. Andea Wyss
5. Rebecca Mackey
6. Cristie DeRea

Pennsylvania Class B
1. Aleaha Yencha
2. Stacy Garrity
3. Christine Suitor
4. Stephanie Casillas
5. Bethany Nadoo

Pennsylvania Class C
1. Jessica Hufstetler

Pennsylvania Class D
1. Rebecca Mackey

Pennsylvania Masters Over 40
1. Bethany Nadoo

Pennsylvania Novice Class B
1. Jessica Hufstetler
2. Rebecca Mackey

Pennsylvania True Novice
1. Stephanie Casillas

True Novice
1. Anna Miglio
2. Andea Wyss
3. Bethany Nadir
4. Stephanie Casillas
5. Cristie DeRea

Masters Over 35
1. Jessica Hufstetler
2. Helene Smith
3. Teri Vinyard
4. Cristie DeRea

Masters Over 40
1. Helene Smith
2. Kathy Kiefer
3. Jules Rangeen
4. Cristie DeRea

Masters Over 50
1. Helene Smith
2. Kathy Kiefer

BIKINI

Overall Winner
Jessica Whitman
Class A
1. Nila Castro

Class B
1. Jessica Whitman
2. Rachael Nestor
3. Michelle Barrett
4. Anna Friedman
5. Caitlin Duffner
6. Erin Roberts

Class C
1. Kristin Koehler

Class D
1. Shavon Schmitt
2. Katie Carroll
3. Danielle Piazza
4. Patrice Cafiero

Class E
1. Larua Lawson
2. Alena Bowers
3. Jonene Ford

Class F
1. Margi Connor
2. Claudia Bowman
3. Erin Komorowski

Junior
1. Margi Connor
2. Patrice Cafiero

Novice Class A
1. Rachael Nestor
2. Kristin Koehler
3. Erin Roberts
4. Caitlin Duffner

Novice Class B
1. Larua Lawson
2. Katie Carroll
3. Alena Bowers
4. Claudia Bowman
5. Heather Seik
6. Patrice Cafiero

Pennsylvania Class B
1. Rachael Nestor
2. Michelle Barrett

Pennsylvania Class D
1. Shavon Schmitt
2. Katie Carroll
3. Danielle Piazza
4. Mary Stoltzfus
5. Esther Schmucker

Pennsylvania Class E
1. Larua Lawson
2. Heather Seik
3. Alena Bowers

Pennsylvania Class F
1. Margi Connor
2. Claudia Bowman
3. Erin Komorowski

Pennsylvania Junior
1. Claudia Bowman

Pennsylvania Masters Over 35
1. Alena Bowers
2. Erin Komorowski
3. Mary Stoltzfus

Pennsylvania Masters Over 40
1. Erin Komorowski
2. Erika Cavalheiro

Pennsylvania Novice Class A
1. Rachael Nestor

Pennsylvania Novice Class B
1. Alena Bowers
2. Heather Seik
3. Mary Stoltzfus
4. Esther Schmucker

Pennsylvania True Novice
1. Heather Seik
2. Mary Stoltzfus
3. Esther Schmucker

True Novice
1. Kristin Koehler
2. Anna Friedman
3. Heather Seik
4. Patrice Cafiero

Masters Over 35
1. Kristin Koehler
2. Alena Bowers
3. Hilda Castro
4. Jonene Ford

Masters Over 40
1. Nila Castro
2. Hilda Castro
3. Erin Komorowski
4. Erin Roberts
5. Erika Cavalheiro

Masters Over 50
1. Maria Parasson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Don McCall
Class A
1. Don McCall
2. Luis Noble
3. Evan Johnson

Class B
1. Andre Cristobel

Class C
1. Jon Abrena
2. Derrick Komarinski
3. Dylan Young
4. Rahman Hammond
5. Eric McKown
6. Christopher Medico
7. Jason McAlister
8. Nicholas Weiss

Class D
1. Alexander Rosario
2. Paul Cristea
3. Evan Kleinhaus

Novice Class A
1. Luis Noble

Novice Class B
1. Derrick Komarinski
2. Paul Cristea
3. Nicholas Weiss

Pennsylvania Class A
1. Don McCall
2. Evan Johnson

Pennsylvania Class B
1. Andre Cristobel

Pennsylvania Class C
1. Jon Abrena
2. Derrick Komarinski
3. Jason McAlister
4. Christopher Medico
5. Nicholas Weiss

Pennsylvania Class D
1. Dakota Suchanec
2. Paul Cristea
3. Evan Kleinhaus

Pennsylvania Masters Over 35
1. Evan Kleinhaus

Pennsylvania Novice Class B
1. Dakota Suchanec
2. Derrick Komarinski
3. Paul Cristea
4. Nicholas Weiss

Pennsylvania True Novice
1. Derrick Komarinski

True Novice
1. Derrick Komarinski

Masters Over 35
1. Rahman Hammond
2. Evan Kleinhaus

Masters Over 40
1. Eric McKown

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Daryle Heisey
Class A
1. Marco Bonda
2. Tyler Tuite
3. Steven Crespo

Class B
1. Nathan Smith
2. Nicholas Lombardi
3. Josh Taylor
4. Dylan Young

Class C
1. Daryle Heisey
2. Robert Noonan
3. Tony Deriggi

Class D
1. Edward Letwenski
2. Will Geyer
3. Justin Tryon

Junior
1. Tyler Tuite

Novice Class A
1. Marco Bonda
2. Steven Crespo

Novice Class B
1. Nicholas Lombardi
2. Will Geyer
3. Justin Tryon

Pennsylvania Class A
1. Marco Bonda
2. Daniel Avila

Pennsylvania Class B
1. Nathan Smith
2. Nicholas Lombardi

Pennsylvania Class C
1. Daryle Heisey
2. Robert Noonan
3. Tony Deriggi

Pennsylvania Class D
1. Shaun Chaney
2. Will Geyer
3. Justin Tryon

Pennsylvania Masters Over 40
1. Daryle Heisey
2. Matt Munson
3. Shaun Chaney

Pennsylvania Novice Class A
1. Marco Bonda

Pennsylvania Novice Class B
1. Nicholas Lombardi
2. Shaun Chaney
3. Will Geyer
4. Justin Tryon

Pennsylvania True Novice
1. Nicholas Lombardi
2. Matt Munson

True Novice
1. Nicholas Lombardi
2. Tyler Tuite
3. Daniel Avila

Masters Over 35
1. Tony Deriggi

Masters Over 40
1. Edward Letwenski
2. Steven Crespo

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Joanne Gallo
2. Teri Vinyard

Pennsylvania Class A
1. Joanne Gallo

Masters Over 35
1. Teri Vinyard